Navigatie STi 2008?
Subaru club Romania

Navigatie STi 2008?

puiu

  • 787
Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #20 on: August 18, 2016, 13:40:18 PM »
Stiu ca nu e ce ai cerut dar eu folosesc googlemaps prin bt. Cele mai bune harti.

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #21 on: August 18, 2016, 14:35:27 PM »
nu am bt pe a mea..... :(
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #22 on: August 18, 2016, 14:37:04 PM »
si nici auxiliaru nu imi merge...nu stiu dc....il recunoaste dar nu reda nimic
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #23 on: August 18, 2016, 21:30:22 PM »
iti recomand (presupunand ca ai un smartphone) IGO 8, Igo Primo pe telespicher si nu mai ai nevoie de nici un dvd sau update la navi de pe masina!
inteleg frustrarea ca ai navi integrat in bord si nu il poti folosi cum trebuie dar its easier pe telefon!

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #24 on: August 18, 2016, 22:36:14 PM »
Igo/ Google maps/ Maps.me/ Waze sunt mai bune decat eventualele update'uri pe care le'ai gasi ptr navi dedicata. Unele merg si fara net, deci nu esti legat de trafic de date

cia

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #25 on: October 12, 2016, 23:22:54 PM »
Salutare!

N-am stiut unde ar fi cel mai bine sa arunc o intrebare, si daca tot e thread-ul asta deschis, intreb aici.
M-am delectat de curand cu un STI din 2008. Din pacate, pe langa mai multe probleme, a venit la pachet si cu probleme la navigatie.

Ecranul in momentul de fata este complet negru. Cand i-am facut test drive-ul inainte de achizitie, ecranul era in aceeasi stare, numai ca atunci auzeam radioul. Am inchis radioul (am apasat pe butonul de volum - presupun ca a intrat pe mut) si de atunci n-am mai reusit sa-l fac sa functioneze.
Din curiozitate, am desfacut navigatia si am observat ca DVD-Reader-ul pentru DVD-ul de navigatie (Part Number: DVS-8521FV) avea conectorul de pe placa de baza smuls (nu mai ai unde sa inserezi cablul in DVD-Reader astfel incat sa-l poti conecta la navigatie).
Nu pot sa-mi imaginez de ce a ajuns in starea asta, si nici nu prea mai vreau sa-mi bat capul. Nu stiu daca navigatia nu functioneaza din cauza acestui aspect sau nu.

In contextul de fata, vin urmatoarele intrebari:
1. A mai patit cineva asa ceva? Stie cineva cum as putea sa fac ecranul sa functioneze din nou?
2. Are cineva o navigatie defecta de vanzare de pe care as putea sa incerc sa iau DVD-Reader-ul? (desi e posibil ca asta sa nu ajute prea mult, dar merita o incercare).
3. Si intr-un final, daca nu, a incercat cineva pana acum sa instaleze o tableta in bord (probabil Nexus 7) la un Subaru si imi poate impartasi putin din experienta? Sunt constient ca exista zeci de tutoriale, dar sunt curios ce setup s-a ales si cel mai important, de unde s-a facut rost de piese (mai specific wiring-harness-ul) fara o asteptare de o luna de zile pentru livrare.

Multam fain!
2009 STI

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #26 on: October 13, 2016, 08:05:21 AM »
Salut!tableta am avut eu instalata in bord,un galaxy tab 3 de 7inch,a trebuit modificat putin ornamentul de la navigatie(putin mai multsi recomand sa fie facuta modificarea respectiva dupa achizitionarea tabletei si la o persoana care se pricepe sa lucreze cu fibra pentru a ii face niste suporti ca lumea)
mai apoi ce poti face e sa cumperi un casetofon care sa aibe si auxiliar(poti pastra si auxiliarul de la masina dar e mult,mult mai complicat sa legi tableta....) mai ai nevoie de o mufa adaptoare de la ce esxista pe masina acum la ce are casetofonul care in achizitionezi iar mai apoi prin cablu jack3,5-jack3.5 legi tableta la casetofon.....
pentru ca tableta sa se aprinda odata cu introducerea cheii in contact se leaga un incarcator de masina direct la firele de la bricheta si cand opresti masina este un program de SCREEN OFF evident tableta fiind setata ca ecranul sa nu se stinga niciodata...la mine a functionat ok dar pana la urma m-am saturat si am revenit la navigarea originala....in cazul tau daca nu ai pe cineva sa o repare e mai ieftina varianta asta sau o navigare dedicata doar ca cele originale ajung la preturi mari si cele china mai bine nici nu cauti....
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #27 on: October 13, 2016, 08:10:25 AM »
eu am folosit un clarion 2 din tot de subaru prin care am putut folosi in continuare auxiliarul masinii doar ca a trebuit modificate firele si l-am bagat fara suport in locul lui pentru a il putea impinge mult in spate ca sa fie tableta la nivel cu ornamentul.....pana la urma a iesti ok...a aratat binisor si ce imi placea era faptul ca aveam torque pro logat tot impul prin bluetooth si redeam in timp real anumiti parametri....dar original e original si am revenit.....
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #28 on: October 13, 2016, 18:48:27 PM »
@cia: Ai luat cumva sti ul de ilfov cu rrr la numar ?

cia

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #29 on: October 14, 2016, 11:54:10 AM »
@b-power: nu nu, l-am luat pe cel din Iasi. Imi era mai la indemana. S-a dat RRR-ul?
2009 STI

cia

Răspuns: Navigatie STi 2008?
« Reply #30 on: October 14, 2016, 12:00:08 PM »
@Hileaga#28: Multumesc frumos de raspuns. E o idee in caz ca nu-mi ies lucrurile.

Totusi, daca nu reusesc sa repar navigatia OEM, cred ca voi incerca mai intai sa instalez un Nexus 7 in bord, conectat la un amplificator si la un JoyCon Exc ca sa pot sa-mi mapez butoanele de pe volan la diverse actiuni pe tableta. Ar trebui sa arate destul de bine si cu amplificatorul potrivit (si eventual alte addon-uri mici) ar trebui si sa sune bine. Plus ca ma incanta posibilitatea de a avea WiFi in masina, si Waze oricand doresc.
2009 STI