Pareri XV 1.6i
Subaru club Romania

Pareri XV 1.6i

davl

Răspuns: salutare - pareri XV 2.0i CVT
« Reply #20 on: June 06, 2013, 10:58:32 AM »
Este vorba de 1.6i CVT. Cat despre felicitari... ;)
Poze o sa fac, evident.Pareri...dupa cateva zile, sa apuc sa incerc masina in conditii diverse
« Last Edit: June 06, 2013, 11:01:18 AM by davl »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #21 on: June 06, 2013, 11:01:58 AM »
Am mutat toata discutia despre 1.6 la un alt subiect. Acolo eram pe 2.0 unde clar avem de aface cu o alta varianta de CVT.

Răspuns: salutare - pareri XV 2.0i CVT
« Reply #22 on: June 07, 2013, 05:23:53 AM »
@Adi-Canada: e plin de XV sau de "americanadieni"? ;-)  Din ce am citit, in Canada cea mai mica motorizare e 2litri. Oricum, chiar si asa, ai idee ce parere au utilizatorii despre XV?

Din cate stiu,  singura motorizare aici e de  2.0  . Din cate am vorbit cu posesorii,  sant putin dezamagiti de motorizare.  cam toti  vor  2.5     aspirat sau turbo.   Majoritatea sant de parere ca  motorul de 2.o  e mult prea mic pentru categoria  lui XV.    Majoritatea celor care l-au cumparat  vin de pe Forester  sau OBK  si sant obisnuiti cu motoare mai mari.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #23 on: June 07, 2013, 07:46:40 AM »
Pot sa ghicesc faptul ca majoritatea au CVT, nu?
Nu stiu cum se simte la condus CVT pe 2.5litri, dar asa cum eu am fost si inca sunt nedumerit de comportamentul cutiei...nu cumva dezamagirea vine din cauza asta?
In cel mai lung drivetest pe care l-am facut, cam 90min, am traversat Brasovul de-a latul, am urcat jumatate din drumul de Poiana,apoi pe alta ruta inapoi la Autokino. In tot acest timp, am avut senzatia ca masina poate, dar nu stiu eu cum sa-i cer. Dupa o oprire la un sens giratoriu, in fata la Carrefour, fiind primul, am bagat pedala la podea si motorul a tras incredibil de bine, a avut chiar acea zvacnire de a2-a care te scoate din inghesuiala. Am incercat sa reproduc comportamentul asta, dar fara sa apas cu atata hotarare,si nu mi-a mai iesit la fel. Iar daca am ridicat cat de putin piciorul de pe acceleratie, cvt schimba raportul spre o viteza superioara, deci cuplu mai mic. Si ma enerveaza... Trebuie sa experimentez mai mult cu mazinutza, doar nu are motor mai slab decat un Logan

sco

  • 736
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #24 on: June 07, 2013, 08:20:04 AM »
CVTul e facut in principal pentru consum, deci evident ca daca iei piciorul de pe acceleratie, merge automat pe turatia care da consumul cel mai mic. Nu prea inteleg eu ce iti lipseste, dar daca aia nevoie de "zvac" apasa brusc acceeleratia si vei obtine acceleratie brusca. Mai e o chestie pe care am observat-o la 2.5i-ul meu, daca vreau la un moment dat sa ii dau blana, apas acceleratia la podea dar turatia nu urca la putere maxima ci merge mai lent decat ma astept catre ea, iar pentru a o duce imediat in putere maxima, ridic un pic piciorul de pe acceleratie si ii mai apas o data la podea si atunci se duce la 5000+ RPM, catre puterea maxima. Senzatia e misto.

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #25 on: June 07, 2013, 08:35:53 AM »
Asta incercam sa aflu. Multzumeeesc!!!

marr

  • 2205
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #26 on: June 07, 2013, 17:00:24 PM »
Este pur si simplu un kickdown !
Ai mai jos cateva explicatii mai detaliate:
http://wiki.answers.com/Q/What_is_kick_down_used_for_on_automatic_transmissions

http://ask.cars.com/2008/09/transmission-ki.html

Cam asta e principiul - dar la fiecare cutie functioneaza (putin) altfel.
Dupa ce te obisnuiesti putin cu masina, vei sti ce si cum sa-i ceri.

Sa o stapaniti sanatosi - in mod cert sotia o va adora !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #27 on: June 07, 2013, 17:14:17 PM »
Multumesc mult pt ajutor. Pe principiul "ce stie tzaranu' la ce-i bun shofranu'",  eu ca un sofer de cutie manuala de 15 ani, nici nu stiam ce sa caut pe net. Acum, cu aceste hinturi, voi descoperi o noua lume, aceea a cutiilor automate. Multumesc inca o data

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #28 on: June 12, 2013, 16:19:19 PM »
Ieri am intrat in posesia XV-ului. :D
Aseara am facut cateva ture prin oras, dar no, trafic de seara...nimic special. Azi am fost in pauza de masa cu inca 3 baieti in masina, la ora 13, deci trafic destul de nasol : masina se descurca bine pentru motorizarea de fatza, adica 1.6i CVT. Nu e nimic de scris acasa ca si senzatii sportive, dar daca te dai la ea, masina poate mai multe decat arata la prima vedere.
Altfel, marisoara, spatioasa, pozitie faina de condus...imi place foarte mult.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #29 on: June 12, 2013, 16:24:04 PM »
sa o stapanesti sanatos !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #30 on: June 12, 2013, 21:55:48 PM »
Mersi frumos. Dupa inca o tura de seara prin oras, ma indragostesc tot mai tare de masinuta :D. Intr-adevar, Subaru ofera o "driving-experience" complet diferita de tot ce am experimentat pana acum

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #31 on: June 12, 2013, 22:25:40 PM »
Gata! E virusat... ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

KET

  • 3921
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #32 on: June 13, 2013, 10:18:13 AM »
Sa te bucuri de ea!
Fa-i o prezentare ca lumea.

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #33 on: June 13, 2013, 10:43:46 AM »
Pt prezentare, astept sa vina o zi cu vreme ceva mai buna pt poze, ca saptamana asta a fost o vreme "maro" :D

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #34 on: June 13, 2013, 10:52:02 AM »
Pt prezentare, astept sa vina o zi cu vreme ceva mai buna pt poze, ca saptamana asta a fost o vreme "maro" :D


Nu-i bai!Unui Subaru ii sta bine si curat si murdar! ;D Baga poze!

davl

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #35 on: June 15, 2013, 18:29:49 PM »
M-am invrednicit in sfarsit sa pun poze pe sectiunea de prezentare

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #36 on: July 10, 2014, 17:41:20 PM »
Salut,

Actualmente sunt posesor de Suzuki SX4 1.6 4x4 pe care il am de nou din 2010, dar am inceput sa ma uit deja dupa un inlocuitor. Prin prisma motorizarilor (benzina) si a garzii la sol (minim 20cm), singurele optiuni la ora actuala pentru mine sunt XV-ul si proaspat lansatul Jeep Renegade.

Tot uitandu-ma pe net la poze cu XV, am gasit ca exista variante cu motor 1.6 si cutie manuala cu reductor (Dual-Range). Stie cineva mai multe informatii despre disponibilitatea acestei dotari - e optionala ? e standard ? daca e standard, pentru ce nivel de echipare/dotare sau pentru ce tari ?

Multumesc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #37 on: July 10, 2014, 17:51:02 PM »
Reductorul e disponibil pe Subaru inca din 1994 daca nu ma insel. Este si pe modele mai vechi si pe 2.0 si pe 2.5, dar numai pe modelele aspirate. In principiu il gasesti pe orice echipare ce vine cu o cutie manuala.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #38 on: July 10, 2014, 17:53:23 PM »
XV este bazat pe Impreza iar Renegade pe Fiat500.
In Romania Jeep a devenit o experienta mai exotica decat Subaru de cand a trecut la italieni.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #39 on: July 10, 2014, 17:56:41 PM »
Multumesc pentru raspunsuri !

De cand am pus intrebarea, mi-am dat seama de ce greseala faceam - eu faceam cautarea pe mobile/autoscout dupa XV-uri benzinare de 2.0 (1.6 mi se parea sub-motorizat). Or pe 2.0 manual nu exista acest reductor...  :)

XV este bazat pe Impreza iar Renegade pe Fiat500.
In Romania Jeep a devenit o experienta mai exotica decat Subaru de cand a trecut la italieni.

Renegade e de fapt pe platforma mai mare 500L/500X. Ma uit si dupa Renegade, prin prisma design-ului si a interiorului mai inalt (cel putin din poze asa pare), dar pe Renegade-ul 1.4Turbo cu tractiune integrala se pare ca nu exista optiunea de 'Low' decat pe nivelul de echipare Trailhawk, or acest nivel vine doar cu 2.0 turbo-diesel si 2.4 benzina aspirat.
« Last Edit: July 10, 2014, 18:02:22 PM by shpeedy »