Pareri XV 1.6i
Subaru club Romania

Pareri XV 1.6i

celalalt

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #40 on: July 10, 2014, 18:23:32 PM »
Exceptand Foresterul,la modelele mai vechi,doar ce era break avea reductor.Si numai pe aspirate.Indiferent ca erau 1.6 sau 1.8, 2.2 sau 2.5.Cred ca cel mai bine ar fi sa pui o intrebare la dealer ul de la Brasov.Aici in Bucuresti,s ar putea sa te convinga sa iei ce e pe stoc.Nici acolo nu  e exclus,dar macar asa...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #41 on: July 10, 2014, 18:43:59 PM »
Corect, la XV-ul nou nu au mai pus reductor pe 2.0 fiindca acum au pus cutie manuala in 6 trepte, nu mai e cea de 5. Dar prima treapta este foarte scurta, deci nu prea se justifica un reductor. La 1.6 fiind mai puturos motorul si cutia de 5 are nevoie de reductor. Chiar si pe varianta cu CVT are optiuna de LOW in loc de MANUAL (SPORT) cum e la 2.0

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #42 on: July 10, 2014, 19:09:49 PM »
..........................................
proaspat lansatul Jeep Renegade.
.........................................

Nu vreau sa te dezamagesc prea tare,  dar sa stii ca Renegade-ul te va dezamagi foarte tare prin prisma 4X4.  Am fost in cateva excursii mai noroioase sau nisipoase cu niste cunostinte care aveau Renegade, si nu mergeau nici pe departe pe unde mergea Subaru. Daca ii patina o roata sau doua,  acolo ramaneau. Si nu era chestie de sofer, oamenii aveau experienta si veneau de pe Wrangler, Cheroke, Rubicon sau Sahara, iar cu noul Renegade nu mai puteau merge pe unde au fost cu vechile masini. Foresterul nici macar nu patina acolo unde Renegade-ul ramanea intepenit. In plus, inauntru e o galagie si scartiala extrem de deranjanta, motorul se aude foarte tare iar plasticaraiele scartaie inebunitor.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #43 on: July 10, 2014, 19:21:56 PM »
Nu vreau sa te dezamagesc prea tare,  dar sa stii ca Renegade-ul te va dezamagi foarte tare prin prisma 4X4.  Am fost in cateva excursii mai noroioase sau nisipoase cu niste cunostinte care aveau Renegade, si nu mergeau nici pe departe pe unde mergea Subaru. Daca ii patina o roata sau doua,  acolo ramaneau. Si nu era chestie de sofer, oamenii aveau experienta si veneau de pe Wrangler, Cheroke, Rubicon sau Sahara, iar cu noul Renegade nu mai puteau merge pe unde au fost cu vechile masini. Foresterul nici macar nu patina acolo unde Renegade-ul ramanea intepenit. In plus, inauntru e o galagie si scartiala extrem de deranjanta, motorul se aude foarte tare iar plasticaraiele scartaie inebunitor.

Scuze ca intreb, dar sigur vorbim de acelasi Jeep Renegade ?!
Sa nu fie o confuzie ce vine din utilizarea numelui 'Renegade' pentru desemnarea in trecut a unor nivele de echipare pentru modele Jeep mai vechi (CJ/Wrangler/Liberty). Intreb asta, pentru ca noul baby-Jeep cica se va lansa prima oara in Europa din aceasta toamna, in US ajungand de abia in 2015 (da, stiu, e ciudat pentru un brand american).   

Oricum, stiu din start ca noul Renegade nu se ridica la nivelul celorlalte modele din gama, cel putin a celor enuntate (dar nu asta caut). Caut ceva 'olecuta' peste SX4-ul din dotare.

Exceptand Foresterul,la modelele mai vechi,doar ce era break avea reductor.Si numai pe aspirate.Indiferent ca erau 1.6 sau 1.8, 2.2 sau 2.5.Cred ca cel mai bine ar fi sa pui o intrebare la dealer ul de la Brasov.Aici in Bucuresti,s ar putea sa te convinga sa iei ce e pe stoc.Nici acolo nu  e exclus,dar macar asa...

M-am lamurit: Dual-Range-ul vine standard pe XV-ul 1.6 cutie manuala. Oricum, nu e vorba de o achizitie in viitorul apropiat, ci peste cativa ani (si nu cred c-o sa fie unul nou, ci de 1-2 ani vechime).

Multumesc !
« Last Edit: July 10, 2014, 19:27:38 PM by shpeedy »

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #44 on: July 10, 2014, 19:26:12 PM »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #45 on: July 10, 2014, 19:29:58 PM »
Cum spuneam, nu s-a lansat. Singura explicatie - mai mult ca sigur ca era o versiune de pre-productie...

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #46 on: July 10, 2014, 19:47:10 PM »
Aici circula pe strazi de ceva timp. Piata Nord-Americana e probabil ceva mai precoaca` !   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #47 on: July 10, 2014, 20:15:47 PM »
...............................................
 Oricum, nu e vorba de o achizitie in viitorul apropiat, ci peste cativa ani
..............................................
Pai si de ce incepi sa iti bati capul cu asta de pe acuma ? Pana atunci mai apar alte modele, alte marci, alte firme vor da faliment,  altele noi vor aparea,.....................  :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Pareri XV 1.6i
« Reply #48 on: July 10, 2014, 23:20:07 PM »
Aici circula pe strazi de ceva timp. Piata Nord-Americana e probabil ceva mai precoaca` !   ;D

Eu cred ca esti aproape de zona de testare a Jeep, intrucat We can confirm that the Renegade should arrive in European showrooms during the fourth quarter of this year, while Canadian and American dealers can expect to see the new 2015 Jeep Renegade land during the first quarter of 2015.

Dar cred c-am vorbit suficient despre un model non-Subaru...

Pai si de ce incepi sa iti bati capul cu asta de pe acuma ? Pana atunci mai apar alte modele, alte marci, alte firme vor da faliment,  altele noi vor aparea,.....................  :D

La fiecare masina achizitionata - noua sau SH - am avut o perioada mai mica sau mai mare in care m-am documentat, am urmarit review-uri, teste in diferite medii/moduri de utilizare inainte de a lua decizia achizitiei. In plus, istoria recenta imi spune ca noile generatii/noile modele lansate nu sunt neaparat mai fiabile/mai capabile/mai rezistente in utilizare. Au din ce in ce mai multa electronica, trebuie sa se supuna unor norme din ce in ce mai limitative de productie/rulare/utilizare. De exemplu: prima generatie de Qashqai sau X-Trail versus generatiile curente, SX4 vs SX4 S-Cross, samd