Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
Subaru club Romania

Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)

Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
« on: December 24, 2013, 13:44:20 PM »
Salutare tuturor!
M-am gandit sa revigorez putin sectiunea dedicata XV...
De la sfarsit de noiembrie anul curent sunt posesorul unui XV 2.0i benzina, cutie manuala 6 sp. (inteleg ca prima din tara cata vreme a trebuit omologata individual...) culoarea deep cherry pearl
Pana acum numai de bine!
Tin sa precizez ca sunt atipic pentru ce am vazut ca inseamna posesor de Subaru, conduc cuminte, de regula cu respectarea limitelor de viteza, nu depasesc 120-130 km/h in regim de autostrada...
Folosita circa 90% extraurban (viteze intre 60-90 km/h, nu mai mult de 100) restul traversari de orase, in prezent am cam 3000 de km, consumul mediu e in jur de 6,70 l/100 km. In mod frecvent comp. de bord (care se arata optimist cu 5-10%) afiseaza valori intre 5,7 - 6,5 litri.
Incerc sa nu o subturez, nu pastrez turatiile sub 1900 - 2000 tr/min, macar ca in varianta CVT inteleg ca ar cobori uzual in jur de 1500.. Deocandata atat!
Sa aveti sarbatori fericite!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
« Reply #1 on: December 24, 2013, 14:08:15 PM »
Bun venit! Asa ceva mi-ar placea si mie. Ai avut ocazia sa conduci si alte Subaru? Sunt curios daca acea cutie in 6 trepte este aceeasi de pe STi-urile mai vechi si daca e mai scurta ca una in 5 trpte de pe aspirate.

In alta ordine de idei, nu exista subarist tipic (judecand dupa viteza cu care merge). ;)

Asteptam poze si la cat mai multi km! Ceva detalii despre achizitie? De unde, cat $$, ce te-a facut sa iti iei subaru si de ce XV?

Răspuns: Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
« Reply #2 on: December 24, 2013, 17:19:27 PM »
Multumesc de urari!
Apropo de subaristul "tipic", ma refeream la cei care isi cumpara masina pt. veleitatile sportive si abia asteapta sa modifice ceva ;)
E primul Subaru ever iar partea cu de ce Subaru si de ce XV... Cautam un mini SUV, am vazut cam tot ce intra in categ. asta iar XV a fost dragoste la prima vedere. Pur si simplu subiectiv!
Cum spuneam nu cunosc cutiile de pe celelalte modale dar am scrisa pe undeva viteza (km/h) la 1000 rpm pt.fiecare treapta, daca ajuta.
Am testat dieselul  (impresie de exceptie) si 1.6 benzina (dinamic vorbind, nu peste Toyota Aygo de pana acum)
De fapt cu asta trebuia sa incep, vin de pe Aygo si Peugeot 207 HDI, poate ca de-asta sunt asa de incantat de XV!
Am cumparat benzina de 2.0 l practic pe nevazute dar pana acum nu regret defel, se simte diferenta fata de cuplul dieselului dar masina  se misca foarte bine (dupa criteriile mele... :D)
Cumparata de la Auto Kino, pretul....pe la 27.000 pt.nivelul de echipare Comfort

Răspuns: Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
« Reply #3 on: December 24, 2013, 17:22:16 PM »
Uitasem,nu am gasit o sectiune cu instructiuni pt. upload foto.
E drept ca nici nu am cine stie ce poze, am fotografiat mai mult display-ul comp. de bord cu consumul...

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #4 on: December 24, 2013, 19:32:42 PM »
Pozele le pui pe site uri de foto sharing gen imgur sau imageshack si pui direct linkul aici cu tag IMG.. e simplu

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru XV 2.0 6 sp. manual (benzina)
« Reply #5 on: December 24, 2013, 21:51:53 PM »
Uite aici tutorial. Poti folosi orice site de stocare de imagini. Eu acum de exemplu folosesc postimage.org.

http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=111.0