DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
Subaru club Romania

DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil

KET

  • 3921
DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
« on: April 23, 2014, 09:19:39 AM »
Am zis sa facem si aici un subiect, chiar daca e scris si pe topicul de prezentare al STi-ului meu. Poate unii cauta direct aici.

Daca s-a terminat bateria sau s-a "luat curentul" dintr-un motiv sau altul si in unitatea media era DVD-ul de navigatie "aftermarket", va aparea un mesaj ca cel de mai jos:



DVD-ul nu va putea fi scos pentru ca ecranul va fi inutilizabil. Unitatea va merge, utilizand butoanele, vor putea fi schimbate posturile de radio, se va putea trece pe cd, etc dar totul pe "blind mode" pentru ca mesajul de mai sus va ramane pe ecran.
Pentru a scapa de problema, trebuie apasat "TILT" iar cand ecranul se rabateaza, trebuie apasat pe partea dreapta sus a lui, in pozitia orizontala in care este. DVD-ul va fi scos, se inlocuieste cu cel original, se lasa sa booteze si ce mai face el pe-acolo, apoi se inlocuieste DVD-ul cu cel "aftermarket" si unitatea va fi functionala si cu posibilitatea de folosire a navigatiei.

Răspuns: DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
« Reply #1 on: June 20, 2014, 20:11:30 PM »
Problema asta am avut-o  si eu cu navigatia,nu am reusit sa o remediez ba dinpotriva s-a inrautatit tot umbland si fortand sistemele ei mecanice in incercarile tuturor de a rezolva problema :)) Intr-un final s-a remediat cu un alt sistem de navigatie aftermarket . :(  Cei de la reprezentanta Subaru mi-au explicat clar ca ei nu repara dpar schimba piesele cu problema!

Răspuns: DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
« Reply #2 on: June 20, 2014, 22:11:08 PM »
Asa e la orice reprezentanta, nu doar la Subaru, cand vine vorba de unitati audio (si nu numai)

KET

  • 3921
Răspuns: DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
« Reply #3 on: June 30, 2014, 08:09:09 AM »
Problema asta am avut-o  si eu cu navigatia,nu am reusit sa o remediez ba dinpotriva s-a inrautatit tot umbland si fortand sistemele ei mecanice in incercarile tuturor de a rezolva problema :)) Intr-un final s-a remediat cu un alt sistem de navigatie aftermarket . :(  Cei de la reprezentanta Subaru mi-au explicat clar ca ei nu repara dpar schimba piesele cu problema!

Distractie destul de scumpa...

HellaFlush

Răspuns: DVD navigatie blocat/ecran touch inutilizabil
« Reply #4 on: June 13, 2015, 12:43:22 PM »
Cineva in Bucuresti cu cd original?