Impreza, varsta frageda
Subaru club Romania

Impreza, varsta frageda

Impreza, varsta frageda
« on: September 23, 2014, 14:38:57 PM »
Salutare.

Sunt nou pe aici, am rasfoit cateva topicuri in ultimele zile si am decis sa imi fac si eu cont. Am 17 ani jumatate si de cand eram mai mic am pus ochii pe doua masini: Impreza si Evo IX. Dat fiind faptul ca pe la noi nu se prea gasesc Mitsu la mana a doua m-am decis asupra Imprezei. Majoritatea tinerilor de varsta mea viseaza Passat-uri, Golf-uri, A-uri, M-uri, dar numai eu vreau ceva mai obraznic in detrimentul luxului.
Acum sunt si cateva intrebari. Este recomandata o asemenea masina de la varsta asta? Sunt constient ca trebuie sa fiu prudent, mai atent, dar totusi sunt minim 200 de cai (in functie de ai mei va fi doar WRX sau ceva mai mult).
Care ar fi costurile de intretinere, consumul mediu am vazut ca e in jur de 18-20 in oras (nu stiu daca e si adevarat) - aici voi circula mai mult, dar cel mai important... cum stam cu service-urile in Iasi?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #1 on: September 23, 2014, 14:47:08 PM »
Bun venit!

Eu sper ca ai tai sa nu iti ia WRX sau STi fiindca necesita atentie mare si niste reactii rapide, pe care le dobandesti prin experienta.

Poti sa incepi cu o impreza 2.0 aspirat de 150 cai. E mai mult decat suficient pentru un incepator.

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #2 on: September 23, 2014, 14:51:50 PM »
mai ales pt ca mergi in oras mai mult, 2.0 aspirat de 165 sau 150 e destul. invata masina, capata ceva experienta, apoi in 2~3 ani treci pe un wrx sau sti eventual. eu tin minte ca la 18 ani dupa ce am ridicat permisul, am condus o dacie batrana...si aia mi se parea greu de stapanit.
consumul e si in functie de talpa, agloemratie etc - dar in oras la un 2.5 turbo, sub 15% sa nu te astepti, fie ca e wrx sau sti.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #3 on: September 23, 2014, 16:48:38 PM »
daca tot esti incepator, cauta bine ca se gasesc destule mitsu si sunt mult mai iertatoare in comportament
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #4 on: September 23, 2014, 17:10:32 PM »
Eu cred ca ar trebui sa te ia in dreapta cineva care stie sa conduca, dar STIE, si sa te dea chiar si cu un golf sau passat, duse bine la limita. Sa-ti maroneasca putin pantalonii, si daca tot mai vrei, abia atunci sa treci pe wrx. Insa chiar si asa, sa-ti pupi parintii in fiecare zi ca nu se stie...

Din pacate am vazut prea multi tineri care ei cred ca stiu sa conduca si nu-si cunosc masinile deloc. Si nici nu au simtul autoconservarii ca sa isi impinga foarte treptat limitele si sa aiba rabdare sa acumuleze experienta. Cu alte cuvinte, lasand gluma la o parte, eu chiar cred ca nu ai ce face cu o astfel de masina. Pentru ca daca esti genul tampit si cocos ajungi repede sa te infasori in jurul unui copac, iar daca esti totusi chibzuit si o iei treptat oricum nu vei folosi masina la capabilitatile ei, deci tot inutila e.
Mi se pare un sfat foarte bun sa-ti iei ceva aspirat pana la max 150-160 de cai.
My parere!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #5 on: September 23, 2014, 17:40:05 PM »
Daca vrei sa inveti sa sofezi bine sau sa pilotezi trebuie sa incepi cu pasi mici.
Este obligatoriu sa cunosti si sa intelegi mecanica masinii si dupa aceea trebuie sa treci prin toate tipurile de masini.
Incepi cu tractiune fata si continui cu spate si integrala.
Cel mai potrivit motor pentru inceput este cel aspirat. Nu este un motor pentru prosti, este un motor mai simplu si mai usor de invatat.

Cred ca ##### aspirat este o varianta foarte buna pentru a invata. AWD-ul poate sa mai astepte putin.
« Last Edit: September 23, 2014, 20:06:48 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #6 on: September 23, 2014, 19:38:36 PM »
ba voi sunteti sanatosi !! omu vrea subaru cum sa il trimiti sa isi ia mitsu :)) subaru aspirat si aia e !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #7 on: September 23, 2014, 20:14:57 PM »
Problema e ca eu m-am uitat doar la design, stiu ca este o masina foarte puternica si ca fie as risca foarte, fie as tine-o degeaba, dar 2.0 nu ma atrage asa de mult sincer...
Aici e problema, m-as uita la masina si as spune "Dar daca...?".

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #8 on: September 23, 2014, 21:45:00 PM »
Ca incepator o sa fii mai mult la volan, decat pe afara, deci nu o sa te uiti asa mult la cum arata masina, ci o sa vrei sa conduci cat mai mult :D

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #9 on: September 23, 2014, 21:47:15 PM »
conform statisticilor soferii cu varste intre 18 - 20 ani sunt pe primul loc la accidente ca urmare a lipsei de experienta - oricat de Schumacheri ar fi unii, combinam acest lucru cu o masina de peste 200 de cai (de asemenea in top accidente indiferent de varsta soferilor) si rezulta combinatia ideala :)
iar design-ul la subaru oricum este cam urat ...

mai bine iti iei bemveu ... :)

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #10 on: September 23, 2014, 22:20:18 PM »
.......... design-ul la subaru oricum este cam urat ...

Grele cuvinte domle!!!Cauti scandal? :D :D cum sa spui asa ceva?Mai ales aici!! ;D :D ;)


ba voi sunteti sanatosi !! omu vrea subaru cum sa il trimiti sa isi ia mitsu :)) subaru aspirat si aia e !
+10


Ascuta ce zic baietii cu turbo.......ca stie ei ce zice, nu le zice degeaba!!!!
Am mers 2 ani pe Forester aspirat cu doar 125 de ponei!!!Iti ofera si ala senzatii>>>si pe asfalt si inafara lui!!!Gandeste-te ce senzatii ofera o Impreza!Dupa ce inveti se poate vorbi de turbo.Nu doar puterea ofera senzatie!


Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #11 on: September 23, 2014, 22:38:45 PM »
Prin oras nu prea am ce tampenii sa fac cu ea, asta ar insemna sa pun in pericol mai multe vieti decat in afara lui si nu as face asta.
Daca vreau sa o calc nu o fac pe bulevard, ci pe un drum din afara orasului, sansele ca ceilalti sa fie raniti in caz de ceva sunt mult mai mici.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #12 on: September 23, 2014, 22:54:41 PM »
Sa o "calci" ???

"Calcatul" pedalei este cel mai banal lucru. La el se pricepe oricine, de la incepator si pana la babele lipite de volan.
Invata sa schimbi corect vitezele, sa nu se simta socuri la retrogare cand mergi mai sportiv si pe urma treci la controlul masinii.
Masina perfecta nu se cumpara din prima. Mai bine schimbi cateva masini SH, acumulezi experienta pe fiecare si dupa aceea poti alege una mai serioasa.

Exista scoli de pilotaj si multi piloti care te pot ajuta. Fa un curs, discuta cu oamenii din bransa si vei avea alta perspectiva asupra sofatui de masini sport.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #13 on: September 23, 2014, 23:02:33 PM »
Parerea mea.Nu te baga la ceva peste 180 CP.Chiar daca vei fii printre putinii constienti de riscuri.Ia o incet.Nu te grabeste nimeni.Pastreaza idea ca pe un scop si nu te aventura spre ceva mai puternic decat poti controla.Suntem destui cu aspirate pe aici.Si ne dorim turbo.Si pot spune ca ne si permitem.Dar ramane factorul ala uman....
Asa ca repet...ia o incet.Acumuleaza experie ta.Invqta sa conduci corect.Sa simti masina  la buculițe.Sa inveti incotro te duce un asfalt uscat,unul umed sau altul inghetat.Esti tanar,poate chiar copil dpdvd al multora.Plus ca,la cata pizdareala e, nu cred ca vrei sa ratezi vreuna.Si oricum astea nu stiu ce e subaru.Deci bazeaza te pe altceva si nu pe o masina.
Succes!

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #14 on: September 24, 2014, 21:48:32 PM »
Atunci spuneti-mi mai multe despre Impreza 2.0.
Totusi intrebarile legate de costuri si service-uri au ramas fara raspuns.

gabit

  • 172
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #15 on: September 24, 2014, 22:13:05 PM »
daca iti iei Subaru in Iasi nu ai unde sa i faci un service ok. eu sunt mare fan Subaru, NU sunt neaparat pasionat de mecanica, ca atare cineva trebuie sa aiba grija de masina, ceea ce e foarte incomod la noi in sat. Cat despre putere....un pic de grija.

Ca o concluzie: tre sa fi maaaaaare pasionat sa-ti iei Subaru.
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

uleau88

  • 79
  • Relaxed Subaru driver
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #16 on: September 25, 2014, 13:34:56 PM »
Se baga in seama si propretaru' de 1.6 aspirat :) de performante nu vorbesc....ca o sa ma trimiteti la spitalul 9 .... Dar de costuri si intretinere pot sa spun ce am facut eu... Fiind si ing. auto, imi place sa "surubaresc" la masina, deci manopera moka....deci urmeaza pretul la piese stock, fara modificari. Am schimbat placute si saboti frana- 195 lei, tot kit-ul ambreiaj-380 lei, ulei in cutie si diferential - 130 lei, rulment volanta - 5 lei :) si cand ma uit ca un filtru de ulei sau benzina foarte bun este max 30 lei imi vine sa rad de altii... Deci eu nu consider intretinerea masinii mele foarte scumpa, dat tineti cont ca baba are o varsta si nu are nici o modificare(doar finala) ;)
Don't drink and drive, smoke and fly ! ! !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #17 on: September 25, 2014, 15:20:58 PM »
Sa nu deschidem subiectul costuri. Tot ce este WRX si mai ales STi, e rupere.

Ulei de 2x/an + filtre ulei: ~700 lei fara manopera
Filtru aer si polen 1/an: 100-300 lei
Kit ambreiaj: incepe de la 1500 lei (daca esti incepator o sa fie nevoie in cel mult 30.000 km)
Placute frana fata la cel mult 15.000km: 350-1.500 lei
Maruntisuri: ~1.000 lei/an

Si tot ce e mai serios, gen distributie, amortizoare, bascule, discuri frana, planetare, rulmenti, etc. pleaca de la 1.500 lei si poate ajunge la mai mult decat face toata masina.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #18 on: September 25, 2014, 19:52:38 PM »
cat am avut aspirat nimic nu a fost scump ... dupa la wrx era decent orice .. de la discuri la ambrej la distributie ... la STI  totul e scump :D ambreaju e dublu , discurile triple , placutele dublu :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #19 on: September 25, 2014, 19:58:42 PM »
Pai si pana la urma ce masina iti iei?De permis cand dai?
Ca o paranteza,prin unele tari mai "cilivizate" parca nu ai voie dupa ce iti iei permisul , o perioada , sa conduci o masina care depaseste 200 CP.Oare de ce?