Impreza, varsta frageda
Subaru club Romania

Impreza, varsta frageda

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #20 on: September 25, 2014, 22:47:53 PM »
Ca o paranteza,prin unele tari mai "cilivizate" parca nu ai voie dupa ce iti iei permisul , o perioada , sa conduci o masina care depaseste 200 CP.Oare de ce?

e o tampenie ........imi sare in minte primul Lotus Elise......sub 900kg sub 200 cai(si exemple mai sunt....)......stii ce usor te infasori in jurul unui copac cu jucaria aia daca nu ai experienta si nu stii sa o controlezi!!!

celalalt

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #21 on: September 26, 2014, 00:03:32 AM »
Cred ca daca te fortezi putin intelegi ce am vrut sa zic.Ia luati va toti pentru prima oara masini cu sute de cai si motoare pe masura.Ia sa fie selectie naturala zic....

uleau88

  • 79
  • Relaxed Subaru driver
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #22 on: September 26, 2014, 12:17:38 PM »
Perfect de acord cu ce ziceti voi.... nu poti sa fi pregatit nici fizic nici psihic de o masina cu mai mult de 150 cai chiar dupa ce ti-ai pus lamaia-n geam... La locul meu de munca, am avut si am ocazia sa testez cam orice model nou de Mercedes din 2012 incoace...si am trecut prin CLA 45 AMG (cam cel mai "slabut") si pana la noul S63 AMG.... si nu sunt eu pilot, dar nici acele masini, cu toate sistemele de siguranta si stabilitate, nu sunt chiar usor de controlat, mai ales cand "scapi" piciorul pe acceleratie putin.....MUSCA!!! Si nici nu te poti increde ca Subaru e 4x4....ca la 200+ de cai si in conditii "prielnice" tot te poate ****(musca) daca nu stii sa reactionezi sau sa te astepti la o anumita reactie din partea masinii... Revin si pun si eu accent pe ce s-a spus anterior, sa se plece de jos....si sa castigi ceva experienta pe masina mai slabuta si dupa ce poti controla o masina la un anumit nivel, abia atunci sa treci la pragul urmator de putere.....daca ai putin cap/responsabilitate.... ;)
Don't drink and drive, smoke and fly ! ! !

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #23 on: September 27, 2014, 13:30:48 PM »
Cred ca raman la 2.0 si fac 18 ani in aprilie, deci ma pot apuca de scoala dupa revelion.

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #24 on: October 05, 2014, 22:41:44 PM »
Dragilor, trebuie sa recunosc ca ma tot uita la Impreza 2.0 si nu ma simt deloc atras de ea. GD-ul arata cu mult mai bine, nu pot face un asemenea compromis si sa nu ma simt bine. Daca nu, aleg alta marca si voi reveni asupra unui Subaru, odata cu experienta...

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #25 on: October 14, 2014, 09:48:34 AM »
Hai sa nu punem alte piese decat cele consumabile care te lovesti de ele odata pe an sau la doi ani.

Pentru WRX STI
Uleiul ajunge intre 80 si 100 Ron litrul : Motul V300
Placute frana pleaca de la 800 de Ron
Filtru ulei cred ca se incadreaza pe la 30 de ron ca la cel aspirat
Filtru aer daca ai sport doar il cureti si il dai cu un ulei special
Fitru habitaclu de la 100 de ron in sus
Filtru de benzina undeva pe la 80 de ron in sus
si filtru de benzina nu e cazu ca ala nu se schimba decat daca vrei tu odata la cateva zeci de mii de km


Asta daca ai noroc si nu iti pica vreo piesa si trebuie schimbata care te usuca de bani. Daca am omis ceva va rog sa adaugati voi.

De unde ai preturile astea nu stiu... Hai sa-ti zic cu cat cumpar eu piesele la STi 2008:

300v 5W-40 - 125 RON/2L
placute frana Brembo (stock) - 220 RON/fata | 200 RON/spate
filtru ulei (original, Toyo Roki, cel negru) - 45 RON
filtru habitaclu (nu conteaza marca aici) - aprox 140 RON

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #26 on: October 14, 2014, 11:37:22 AM »
+1

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #27 on: October 16, 2014, 12:54:25 PM »
L-ati speriat pe bogdannnel.  :D Macar el isi punea intrebarea daca va reusi sa stapaneasca o masina cu  multi cai. Eu zic ca e ceva de bun simt si rar in zilele noastre.

bogdannnel,  cred ca e clar, nu? Nimeni nu-ti recomanda WRX sau STi atat din cauza lipsei de experienta cat si din cauza costurilor de intretinere mult mai ridicate decat in cazul unei masini aspirate. Cu service-ul la Subaru este problema in cam toate orasele, chiar daca vorbim de orase mari, gen Iasi sau Constanta. Singurii care stau mai bine ar fi Brasov si Bucuresti. Zic si eu ca ar trebui sa-ti iei o aspirata. Ar fi impotriva firii sa-ti spun pe SubaruFanClub sa-ti iei alta marca, dar asa ar fi bine, sa incepi cu o tractiune fata, ca te arunci la un AWD si cand iei o masina cu imprumut sa cumperi ceva te infasori in jurul copacului de la prima curba... Si dupa ce inveti sa conduci, mai faci si un curs de pilotaj si te bagi si la un Subaru, eventual turbo. Dar cu turbo iti vei blestema zilele daca ai tai nu stau pe multi bani... Pentru ca la varsta ta ma cam indoiesc ca poti castiga foarte mult.
« Last Edit: October 16, 2014, 15:08:21 PM by KET »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #28 on: October 16, 2014, 14:59:41 PM »
Vezi ca a aparut la vanzare un STi ingrijit si la pret foarte foarte bun.. culmea.. e tot la tine in Iasi. Sa fie un semn? Verifica sectiunea cu vanzari auto.

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #29 on: November 02, 2014, 15:51:28 PM »
Vezi ca a aparut la vanzare un STi ingrijit si la pret foarte foarte bun.. culmea.. e tot la tine in Iasi. Sa fie un semn? Verifica sectiunea cu vanzari auto.
L-am vazut din prima zi, dar nu imi iau masina pana nu am permisul in mana.
O fi... n-o fi?

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #30 on: November 02, 2014, 16:37:34 PM »
+1 la cursul de pilotaj despre care a vorbit KET, la scoala de soferi inveti 10% din ce trebuie sa stii pentru a conduce o masina, si 70% din legislatie. Cursul de pilotaj te invata sa conduci masini, fie ele FWD / RWD si AWD. Diferenta e ENORMA intre fiecare sistem de tractiune, dupa aia sa nu mai vorbim despre caracterul fiecarui brand de masina care iar difera mult.

Am avut ocazia si privilegiul sa conduc multe autovehicule diferite (cel putin 500) cu diferite dimensiuni, motorizari, tractiuni si puteri, de la 5CP la 500+CP si pot sa spun ca responsabilitatea la volan e cea mai importanta, daca esti responsabil, poti linistit sa cumperi si sa conduci un STi.

Dupa buget, eu recomand cel putin 1000lei/luna buget pentru intretinerea unui STi, teoretic cel putin, pentru ca o masina intretinuta corect mananca o groaza de bani, exemple sunt si aici pe forum cate vrei.

Tine cont, sa cumperi masina e printre cele mai simple experiente, sa traiesti cu ea poate da adevarate dureri de cap.

Cu tot cu benzina, pe mine ma costa ~1000lei pe luna Forester-ul 2.0x cu care fac cam 15mii km pe an si il folosesc cam la orice, si este o masina care pana acum n-a avut nici o defectiune.

In final, eu iti doresc succes, responsabilitate in trafic, distractie placuta si incearca sa conduci cat mai multe masini, pe oriunde ai ocazia (legal!) si incearca sa gasesti niste circuite unde poti incepe sa conduci si fara permis de conducere pe drumuri publice :)
Because Subaru, thats why.

celalalt

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #31 on: November 02, 2014, 17:07:27 PM »
Haha.Ce viata frumoasa.Pe mine ma costa numai benzina minim 12 mil pe luna.Restul ...nimic.6 lei lichid de parbriz. ;D

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #32 on: November 02, 2014, 17:51:54 PM »
STI pentru un incepator ?
Este total gresit sa inceapa cu o masina foarte puternica si foarte manevrabila. Poate ca el va muri fericit dar sunt sanse sa mai omoare si alti nevinovati.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #33 on: November 02, 2014, 20:18:37 PM »
De ceva timp caut niste cursuri de pilotaj prin Iasi, dar nu am auzit de nimic pana acum.

Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #34 on: November 03, 2014, 22:42:51 PM »
Wrangler cred ca exagerezi, nu masina puternica, nicidecum faptul ca e manevrabila cauzeaza accidente, raniti sau morti, dupa cum am sugerat, lipsa de responsabilitate, este, prerea mea, motivul principal pentru accidente, iar aici exemplele sunt numeroase.
celalalt sincere condoleante, eu am dat un exemplu de minim, costurile carburantului sunt dealtfel direct proportionale cu km pe care-i faci pe luna :) Eu am luat in calcul un minim de consum prin oras + consumabile, taxe si impozite + ocazionalele neprevazute maruntisuri.

bogdannnel Nu cunosc situatia in Iasi, mai cauta si poate gasesti prin tara niste cursuri, poate in vacanta de vara faci o excursie educativa ;)
Because Subaru, thats why.

Weeked

  • 30
  • 2006 WRX
Răspuns: Impreza, varsta frageda
« Reply #35 on: May 20, 2015, 18:43:02 PM »
In uk pana la 25 de ani nici sa nu te gandesti sa conduci WRX....legal e voie dar nici o firma de asigurari nu o sa iti faca asigurare. Posibil daca esti dispus pe la 20 de ani sa dai vreo 6000-7000£/ an asigurare sa iti faca.

Ca sofer nou o masina cu motor de 1L sau 1,3L primesti asigurare si aia in jur de 3000-4000£/an.

Eu conduc de 16 ani si am mai avut masini cu peste 200 cai dar sincer cand m-am urcat in WRX parca am strans din buci putin....... Pot sa zic ca acuma dupa 3 luni am incredere sa ma joc cu ea. Dar trebuie sa stai bine la capitolul viteza de reactie.