Alte service-uri
Subaru club Romania

Alte service-uri

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #20 on: November 27, 2014, 19:25:59 PM »
:)))))))))
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #21 on: December 02, 2014, 22:12:58 PM »
NEORTIC pe Sos. Pipera, Bucuresti. Service multimarca, vopsitorie cu 2 cuptoare pentru a putea lucra intr-un ritm mai alert. Am inteles ca folosesc vopseaua cea mai scumpa, dar se poate vopsi cu ce doreste clientul.

Pe mine m-au rezolvat pe partea de electrica si ceea ce e important au fost OK sa le duc eu piese second hand netestate din care sa imi faca ceva functional. Au si reusit :)

Răspuns: Răspuns: Alte service-uri
« Reply #22 on: December 02, 2014, 23:46:51 PM »
Pe mine m-au rezolvat pe partea de electrica si ceea ce e important au fost OK sa le duc eu piese second hand netestate din care sa imi faca ceva functional. Au si reusit :)

salut,
depinde ce piese ai schimbat ;)
si apoi este meritul celui ce ti le-a vandut, ca fiind second hand
pentru el probabil este indiferent ca sunt noi sau second ;)
Nu fura, guvernul uraste concurenta.
Omul de onoare, doar o vorba are.

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #23 on: December 03, 2014, 00:34:05 AM »
Ai fi surprins cati nu accepta sa lucreze cu piese aduse de client, cu atat mai mult piese SH, ptr ca exista riscul ca ei sa lucreze, dar sa nu rezolve problema si atunci apar discutii la plata, clientul putand refuza plata pe motiv de nerezolvare a problemei.

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #24 on: December 03, 2014, 03:50:48 AM »
Ala de nu accepta astfel de lucrari, inseamna ca este magnat. Are atatia bani incat isi permite sa refuze un client.
Eu nu refuz pe nimeni, indiferent ce piesa montez. Manopera este aceeasi ;)
Ca sunt jigodii de oameni, jepcari de mecanici care te freaca cum vor ei, pana o dai de comun acord cu ei, asta-i alta treaba.
Pe mine neamtul unde am muncit...mi-a spus:
"CEL CE PLATESTE ESTE SEFUL"

daca vrei sa incasezi, te supui clientului.
ma rog asta-i alta discutie.

ps: daca mai aveti probleme pe la masini si nu va descurca nimeni pe aici prin tara asta romaneasca.....dati-mi un mesaj privat si incerc sa va ajut cum pot.
Nu fura, guvernul uraste concurenta.
Omul de onoare, doar o vorba are.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #25 on: December 03, 2014, 08:18:53 AM »
Pai i-am dus 3 motorase de stergatoare (unul turcesc, unul de wrx 2004 si unul de STI de Anglia) fiecare cu bratele lui, dar mufa avea numai sistemul de uk, la mine pe masina fiind impletite firele si adaptat motorul turcesc cu ceva piese confectionate care au cedat.

Eu am incercat sa pun mufa si motorasul de WRX dar mergea in continuu avand cheia doar pe pozitia de deblocat volanul. In plus, eu nu aveam bucse la niste brate, si cand puneam unele bune de pe celelalte sisteme, sareau bratele din nuca.

Practic i-am dus omului 3 sisteme care individual nu functionau si l-am pus sa imi faca ceva sa mearga pe wrx-ul meu 2001. Mai mult, cadrul putea fi folosit doar cel de pe masina mea, fiindca restul aveau prinderi diferite.

Piesele le-am primit de la 2 colegi de forum carora le multumesc inca o data.
« Last Edit: December 03, 2014, 08:23:56 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #26 on: December 03, 2014, 22:55:34 PM »
deci ai gasit un shaolin sa faca treaba asta....esti un norocos :D
Nu fura, guvernul uraste concurenta.
Omul de onoare, doar o vorba are.

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #27 on: January 18, 2017, 11:57:09 AM »
Salut! Imi puteti recomanda un service/mecanic in Bucuresti pentru reparatia ambreiajului (cel mai probabil tot kitul)? Forester SG 20x MT 2008. Multumesc!
« Last Edit: January 18, 2017, 12:08:36 PM by mizi »

zahei

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #28 on: January 18, 2017, 12:30:13 PM »
eu tocmai am schimbat distributia la Mechanikus. au lucrat bine, ma mai duc la ei.
Subaru Forester 2.5

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #29 on: January 18, 2017, 13:03:19 PM »
Ambreiajul nu se repara. Il schimbi. Poti sa te duci la SMT sau Neortic. Doar in acestea am incredere in Bucuresti.

Cat despre referinte vezi ce s-a mai scris pe aici. In principiu recomand sa urmezi sfatul celor mai vechi sau pareri despre service-uri in care s-au dus mai multi pe o perioada mai lunga. Si eu am scris in trecut de bine despre diversi la care am fost o singura data si dupa o perioada mai lunga au aparut si problemele de montaj.

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #30 on: January 18, 2017, 15:17:21 PM »
Multumesc pentru promptitudine! Da, trebuie schimbat ambreiajul, nu vreau carpeli/reparatii cum am mai auzit. M-am exprimat gresit, Mihai. Sper sa nu fie si volanta dusa. Daca este doar placa de presiune, rulmentul si discul de ambreiaj, ce firma/producator imi recomandati? Intreb si eu, ca este cam din scurt si nu am avut timp sa ma informez prea mult.
« Last Edit: January 18, 2017, 15:25:59 PM by mizi »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #31 on: January 18, 2017, 15:34:11 PM »
Ideal este sa folosesti piese OEM, de exemplu pentru Forester SG, OEM-urile sunt facute de Exedy iar ca pret sunt sanse sa le gasesc sub pretul lui Exedy.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #32 on: January 18, 2017, 16:07:07 PM »
Notat. Merci, Musiu!

TiamaT82

  • 21
  • Paduraru'
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #33 on: January 28, 2017, 08:37:21 AM »
Si pana la urma, unde ma duc sa-i fac revizia aspiratului?
:) are deja 10k de cand este la mine si e musai sa-i fac cunostinta cu service-ul.
Problema in Bucuresti este ca nu cunosc un service/mecanic bun, exista cu siguranta dar nu ii stiu.
Masina are ultima revizie facuta la SMT in februarie 2016 la aprox 110.000, acum are aprox.120.000

08' Subaru Forester SG
99' Honda HR-V

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #34 on: January 28, 2017, 12:01:37 PM »
Citeste mesajele anterioare. Ai suficiente optiuni validate.

TiamaT82

  • 21
  • Paduraru'
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #35 on: January 28, 2017, 20:52:55 PM »
wow, multumesc!
Am zis sa intreb tocmai din cauza asta, tu recomanzi SMT sau NEORTIC, nu am vazut o alta parere despre NEORTIC ( ma intereseaza un service, altul decat SMT in Bucuresti )
Altii recomanda pe "Ionel" dar nu stiu de unde sa-l iau....etc.
Daca am postat aiurea ne cerem scuze, chiar incerc ( atat cat pot ) sa citesc inainte sa intreb.
08' Subaru Forester SG
99' Honda HR-V

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #36 on: January 28, 2017, 21:10:43 PM »
Daca toata lumea posta toti gigeii din coltul strazii, te duceai si nu erai multumit, nu dadeai vina pe forum ca face recomandari proaste?

La recomandarea unui coleg de forum cativa s-au dus la CSG service pe langa Auchan Vitan. Eu nu am fost dar cei care au trecut pe acolo au fost multumiti.

In caz ca inca nu urmaresti jurnalele de bord, masinile bine intretinute trec pragul reprezentantelor de la București si Brașov sau proprietarii lor se ocupa personal de intretinere.

Asta cred ca este concluzia generala si de asta nu gasesti multe recomandari pe aici.

TiamaT82

  • 21
  • Paduraru'
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #37 on: January 28, 2017, 23:24:55 PM »
Daca toata lumea posta toti gigeii din coltul strazii, te duceai si nu erai multumit, nu dadeai vina pe forum ca face recomandari proaste?

La recomandarea unui coleg de forum cativa s-au dus la CSG service pe langa Auchan Vitan. Eu nu am fost dar cei care au trecut pe acolo au fost multumiti.

In caz ca inca nu urmaresti jurnalele de bord, masinile bine intretinute trec pragul reprezentantelor de la București si Brașov sau proprietarii lor se ocupa personal de intretinere.

Asta cred ca este concluzia generala si de asta nu gasesti multe recomandari pe aici.

Fair enough! Daca imi spuneai asta de la inceput. Ai dreptate, nu stiam cum este in randul subaristilor, eu pe honda o duc la honda.
Tot am citit despre SMT si ale lor preturi enorme fata de Brasov, eram curios daca este mit sau realitate. Probabil voi face prima revizie la SMT si urmatoarea in Brasov ( sau invers ), sa-mi satisfac curiozitatea.
THX
08' Subaru Forester SG
99' Honda HR-V

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Alte service-uri
« Reply #38 on: January 29, 2017, 00:00:01 AM »
Nu au preturi enorme, au preturi normale pentru reprezentanta.
Este bine sa mergi periodic pe la reprezentante pentru a beneficia de know-how-ul retelei.
Cand vei avea o problema mare iti vei multumi ca ai un istoric in reteaua autorizata.

Multe operatiuni aparent banale se rezolva la Autokino sau SMT.

La autoturismele complexe (AWD, boxer) nu exista solutii pentru a face economii.
Cea mai eficienta economie este pastrarea masinii intr-o stare cat mai buna de la inceput.

Faci o constatare amanuntita la SMT, participi la intalniri, primesti recomandari de la ceilalti posesori, faci o lista mare si dupa aceea actionezi in ordinea prioritatilor.

Subaru fabrica masini bune care pot fi reparate. Orice investitie facuta se va simti la partea de confort si performanta.
In alte masini (marci pentru mase) investesti bani si ai senzatia ca nu s-a imbunatatit nimic.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Alte service-uri
« Reply #39 on: March 23, 2017, 23:49:15 PM »
 Salut,

E clar că fiecare are cate o preferință sau mai multe, unii au convingeri, alții sunt direct interesați să recomande anumite service, ideea e că având în vedere că m-am saturat așteptând un rahat de oferta de la Smt (mă gândesc că japonezii urmează să fabrice pt mine o piesă și încă nu știu costul de producție și încă mai am de așteptat), am hotărât de unul singur să caut Edu Stan pe internet, căci citind mai sus, așa cum a mai precizat cineva, are recomandări bune, dar nimeni nu a înțeles să posteze un nr de telefon sau o adresă de web pentru cei ca mine, să zicem. Am găsit un număr, am vorbit cu un domn, care părea că știe despre ce e vorba și care, la fel, mi-a promis o evaluare a costului și o verificare de piese. După mai multe zile, m-am hotărât să încerc iar, azi. M-am recunoscut, același text cu piesele cu promisiunea că ne auzim in cursul zilei. Încă mai are timp cca 20 de minute.
La prima audiție telefonică, Dl respectiv, mi-a spus că are service-ul închis de cca 3 luni și va redeschide altul, sau tot pe acela, peste 2-3 luni și că, pentru reparație, va apela la o cunoștință să închirieze un elevator. Mi se pare destul de ciudat. Adică, Dl cu pricina repara doar ocazional și în timpul liber, are alt servici sau invers? Nu cunosc datele problemei, dar mi se pare chiar dubios. A dat faliment și încearcă să se repună pe picioare? Oricum, eu nu as fi spus lucrul acesta unui potențial client, poate doar după ce era masina pe rampă. Adică, insist, mi se pare ciudat să las mașina pe mâna cuiva care nu are o treabă serioasă, nu neapărat Adgarage. Un elevator, un banc de scule, un compresor de aer....
 Știu că sunt sarcastic, dar asta am experimentat. Ce sa fac, să mai insist?! mă întreb in sinea mea.
 Poate am nimerit in alta parte. D'aia ziceam că fiecare recomanda după anumite criterii, și nu este nicio reclamație la adresa celor care l-au recomandat pe Dl. Edu Stan. Probabil că au fost mulțumiți de servicii iar eu am nimerit intr-o perioada mai dificila.
 Ca o încheiere, am văzut că există și un pilot de curse cu acest nume...Eu sunt cam căzut din luna.
 Vă salut, dacă este cineva interesat de numărul de telefon, îl pot ajuta. Dar este și pe internet, e chiar ușor. Glumesc....