Swap sine pentru scaune
Subaru club Romania

Swap sine pentru scaune

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Swap sine pentru scaune
« on: March 02, 2015, 19:30:39 PM »
Salutare,

De curand am achizitionat 2 scaune fata de WRX pentru impreza mea, problema este ca sunt de volan pe dreapta si as vrea sa schimb sinele cu cele de la scaunele mele vechi. Exista un tutorial pe treaba asta? Multumesc.
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Swap sine pentru scaune
« Reply #1 on: March 04, 2015, 16:02:35 PM »
nu prea merge sa schimbi sinelele de la un scaun cu reglaj de sezut la unu fara reglaj
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Swap sine pentru scaune
« Reply #2 on: March 05, 2015, 00:52:46 AM »
Cele de WRX pentru volan pe dreapta nu se potrivesc deloc cu sinele actuale. As vrea sa le schimb sinele cu cele pe care le am eu ( sunt pentru volan pe stanga), o sa incerc weekend-ul acesta. Revin cu poze
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Swap sine pentru scaune
« Reply #3 on: March 10, 2015, 15:03:15 PM »
Salutare,

Am reusit azi sa dau sinele jos de pe scaunele de WRX cu volan pe dreapta.

Pentru a face asta am avut nevoie de o surubelnita in cruce si o tubulara de 12mm cu cricket si prelungitor scurt:

- 1. Am luat prima data scaunul soferului pe partea cu reglajul unde avea 2 suruburi (poze mai jos):



Pentru al 2-lea surub am fost nevoit sa culisez sina pana la capat:


2. Pe partea dreapta a scaunului soferului am vazut ca sunt 2 suruburi alaturate care trebuiesc desfacute:  
 

Dupa acesti 2 pasi sinele cad dupa suporti si pot fi schimbate cu cele de partea stanga.


 -La scaunul soferului este putin mai complicat pentru ca fiind sina legata de suportul spatarului.

1. Pe partea dreapta avem 2 suruburi de 12mm care trebuiesc desfacute dupa care se desprinde partea dreapta a sinei:



2. Pe partea stanga este putin mai complicat deoarece trebuie sa desfacem suportul leteral al scaunului iar pentru asta avem nevoie de o surubelnita in stea pentru a desface capacul surubului:



Dupa ce am desfacut capacul ramane doar sa desfacem surubul de sustinere a spatarului cu o cheie de 12mm:



Dupa care mai avem nevoie sa desfacem 2 suruburi care sunt fix in sina, pentru a face asta trebuie sa mutam culisanta fata/spate:





Sper sa ajute un alt subarist acest mic tutorial, pentru ca eu nu am gasit nimic concret pe net cum sa scoti sinele de la scaune.

« Last Edit: March 10, 2015, 15:16:05 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))