Fiabilitate Forester
Subaru club Romania

Fiabilitate Forester

Fiabilitate Forester
« on: April 15, 2015, 08:16:54 AM »
Mi s-a parut interesant articolul. DIn pacate pare ca modelele mai vechi sunt mai sus decat cele noi, care apar mai sporadic..

http://www.promotor.ro/masini-noi/dosar-analize/top-10-cele-mai-fiabile-suv-uri-si-crossovere-second-hand-din-germania-13786752


andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #1 on: April 17, 2015, 11:57:43 AM »
Probabil aparitia motorului oarecum  problematic de 2,5 a scazut putin media iar dieselul i-a dat lovitura de gratie...bine ca eu am SG 2.0, deci teoretic sunt acoperit :)
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #2 on: April 17, 2015, 15:50:16 PM »
Si nevasta-mea jubileaza cu SG-ul '06... Ma intreb cand/daca mai revine Subi vreodata in topurile de fiabilitate.

UXE

  • 1731
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #3 on: May 02, 2015, 21:23:39 PM »
SH-ul de 150cp este fiabil?  Ma gandesc serios la un Forester minim din 2009.  Stiu ca este mai puturos decat 2.0 de pe SG, insa banuiesc ca se pot face depasiri cu el la viteze de peste 100 km/h fara emotii.

Este cumva un motor subdimensionat ptr caroseria Foresterului? 2.0XT  este mult mai potrivit?  

De ce se spune pe anumite topicuri ca totusi are o tehnologie veche?  Ce anume e vechi la generatia SH fata de cea actuala?

Gasesc o masina in mintile ei la 10000 de eur?  

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #4 on: May 02, 2015, 22:09:51 PM »
Cred că se poate răspunde "da"la toate întrebările. Nu știu despre masina in mințile ei la 10k totuși...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #5 on: May 07, 2015, 02:37:04 AM »
Toate Foresterurile dupa SG sunt niste bidoane parerea mea. Vechi in general, mai ales la japonezi, e sinonim cu fiabil :)

Depinde ce cauti, ce-ti place, de ce ai nevoie, ce-ti permiti. Eu ma indoiesc ca o sa schimb cu ceva SG-ul meu in urmatorii ani :)
Because Subaru, thats why.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #6 on: May 07, 2015, 06:58:42 AM »
Probabil aparitia motorului oarecum  problematic de 2,5 a scazut putin media iar dieselul i-a dat lovitura de gratie...bine ca eu am SG 2.0, deci teoretic sunt acoperit :)
Am vărsat tastatura pe cafea. LOOOOOOL!

Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #7 on: May 07, 2015, 17:20:55 PM »
Probabil aparitia motorului oarecum  problematic de 2,5 a scazut putin media iar dieselul i-a dat lovitura de gratie...
...................................
Nu stiu de unde a aparut opinia asta ca motoarele de 2,5 L  sau ca Subaru urile noi nu sant mai bune ca cele vechi !   Aici e plin de Subaru de 2,5 si de Subaru noi noute  si nu e deloc coada la service sau la magazinele de piese auto pentru reparatii sau cumparat piese si motoare !!!  Asta e legenda urbana ca masinile vechi si uzate sant mai bune ca cele noi ! Sant sigur ca daca masinile noi erau mai proaste ca alea vechi ,  Subaru nu mai vindea atatea sute de mii de exemplare in fiecare an.
Eu sant la al doilea Subaru nou de 2.5  si nu am schimbat nici o piesa !
De diesel nu pot sa zic nimic caci aici nu exista.
« Last Edit: May 07, 2015, 17:48:05 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #8 on: May 07, 2015, 18:46:02 PM »
2.5 de pe wrx si sti a avut si are probleme chiar si in idilica Canada si US :)
http://www.iwsti.com/forums/2-5-liter-litre-factory-motor/152495-official-gr-piston-failures-thread-collecting-data-all-2008-sti-owners.html#post2279208
(doar un link din numeroasele existente)

diesel-ul nu cred ca a fost vandut prin Canada/US dar pentru generatia 2008-2010 din Europa procentul cu probleme este important (eu personal stiu 4 motoare diesel schimbate aici in Cluj si la vanzarile pe care le are Subaru la noi astea 4 reprezinta ceva :) )

Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #9 on: May 07, 2015, 19:14:38 PM »
Departe de mine sa afirm ca in idilica Canada sau US un Subaru nu se strica niciodata, dar daca probabil au fost cateva sute sau mii de masini cu probleme  (vreun lot mai ghinionist),  la cele cateva milioane de masini produse care circula pe sosele asta reprezinta cam 0,1% .  Eu cred ca nu putem vorbi de o problema generalizata la Subaru.  Daca era o problema prea mare,  fiti siguri ca aici retrageau masinile de pe piata , despagubeau cumparatorii cu 100%  si Subaru dadea faliment sau cel putin erau retrasi de pe piata nord-americana.  Parerea mea ,....................
Despre diesel ........ no comment.  Aici nu cred ca au rulat vreodata.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #10 on: May 07, 2015, 20:17:55 PM »
asa o fi acolo ce sa zic... :)
desi repet probl 2.5ului este pe wrx si sti...nu restul milioanelor ...
la noi la cluj de exemplu din 2008 pana acum daca au fost vandute max 6-7 sti-uri noi din care 3 (prezente si pe forum)  au avut probl cu motorul in config stock ....
s-a rezolvat pe garantie in toate cazurile dar asta nu inseamna ca probl nu exista ...

Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #11 on: May 07, 2015, 21:00:42 PM »
Nu vreau sa zic, si nici sa afirm pentru ca nu lucrez pentru Subaru si nu sant in miezul problemei,  dar vad si eu in stanga si in dreapta cand circul pe sosele si cand ma duc la reprezentanta sa fac reviziile. Vorbesc cu oamenii care asteapta ca si mine in sala,  sau cu cei care lucreaza la dealer si nu am auzit de probleme atat de grave si atat de multe.  In general,  aud de probleme la Subaru la intalnirile cluburilor , si am tras concluzia ca problemele apar cand pasionatii/virusatii de Subaru nu isi fac reviziile la reprezentante ci si le repara singuri crezand ca se pricep mai bine,  si nu pun lichide/piese de origine crezand ca cele pe care ei le aleg sant mai bune si asa ajung sa isi strice motoarele, unele noi-noute. Oricum, chiar daca ii luam in calcul si pe ei,  tot sant 0,00xx1 % din cei care afirma ca Subaru urile noi au probleme la motoare .  La dealer cand stau in asteptare am cunoscut oameni care aveau 2-300.000  de mile sau km.  si nu au avut probleme mai deloc.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #12 on: May 07, 2015, 22:18:23 PM »
repet :) : 3 din 7 cu motor schimbat pe garantie, masini fara tuning  de nici o culoare la vremea respectiva cu revizii/consumabile si tot ce vrei facute la reprezentanta ..altfel nici nu le faceau pe garantie ...

si ti-am mai zis, vorbim de wrx si sti care oricum reprezinta un procent mic din vanzarile subaru si procentul de probleme nu este in nici un caz subunitar oricat de optimist ai fi ...

si ca sa mai repet o data sa fie clar :) : sunt total de acord, majoritatea forester, legacy si mai stiu eu ce NU au probleme dar cu STI-ul si WRX-ul cu motor de 2.5 precum si cu diesel-ul au cam sfeclit-o fara dubii ...


Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #13 on: May 07, 2015, 22:52:57 PM »
Despre diesele nu ma pronunt, aici nu sant si nu cunosc. Dar am citit si eu multe chestii negative si inclin sa cred si eu ca au cam dat-o de gard.
Dar WRX si  STI de 2,5 ......... eu conosc vreo 15 proprietari de masini noi de pe aici si niciunul nu a avut probleme mari cu ele. Poate au fost ei un pic mai norocosi
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Fiabilitate Forester
« Reply #14 on: May 10, 2015, 12:43:10 PM »
Probleme au fost la 2.5 turbo nu aspitrate...
In USA si CND se foloseste 2.5 aspirat ( diesel nu cred ca e nici pe comanda ) iar in Europa 2.0.
Diesel-urile au fost cu probleme prima generatie 2008 - 2010 dar este primul motor boxer diesel si sunt normale problemele in primi ani de lansare.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX