Autokino Brasov
Subaru club Romania

Autokino Brasov

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: Fiabilitate Boxer Diesel
« Reply #240 on: March 24, 2016, 16:59:14 PM »

Tot la autokino au fost rectificate toate probleme depistate la cumparare , in ideea ca voi avea suportul lor in caz ca pateste ceva motorul. Si suport a existat in spiritul romanesc de actualitate.



Pana la un punct nici noi n-am stiut de regula cu 6 ani si 200.000 km. Aflasem insa la momentul la care ti s-a defectat tie motorul.
Nu aveam posibilitatea de a solicita importatorului o garantie atata timp cat primisem aceasta notificare. Cred ca intelegi asta, nu? Cu siguranta nu ne puteam transforma in avocatul tau, s-ar fi putut interpreta ca avem vreun interes financiar in chestiune.

Cu toate acestea, cand ni s-a cerut sa trimitem claim-ul am facut acest lucru personal, in aceeasi zi!

Daca blocarea unei sume importante de bani vreme de trei luni, coroborate cu decontarea unei sume de 580 de lei pentru o operatiune de amploarea aceea ti se pare un ajutor "romanesc" atunci am sa-ti spun ca in Germania problemele de motor ale dieselului au fost tratate in regim de culanta, toti clientii achitand, in functie de anul de fabricatie si numarul de kilometrii, sume intre 500 si 4000 de euro.

Daca nici atunci nu ma crezi atunci iti sugerez sa faci o cautare Subaru pe mobile.de selectand "beschaedigte Fahrzeuge"".
Toate masinile de acolo cu mentiunea Motorschaden au primit Ajutorul German.

Un sut in dos!

Te salut sese,

Eu apreciez efortul financiar si promptitudinea oferita de autokino dupa ce am reusit sa contactez FHI.
Raspunsul tau si al autokino initial a fost ca ma primiti cu masina dar nu puteti face nimic legat de garantie. Am inteles destul de greu restrictiile FHI si i-am contactat singur.
Deasemenea am intrebat daca acest efort costa ceva si mi-ai spus ca nu , dar acum observ ca subliniezi varianta Germana de care nu stiam.
Sper sa nu consideri ca nu mi-am onorat partea mea de obligatii si ca s-au prestat servicii gratis din partea autokino vizavi de masina mea.

Pot sa comentez si mai departe desi nu e treaba mea.
Am inteles ca nu exista intre autokino si FHI canal direct si ca toate comunicarile trec prin SMT.Eu am cerut la FHI, in cazul deschis pentru masina mea, sa va contacteze direct. Este pacat ca nu s-a intamplat asa si se face telefonul fara fir. Eu am insistat la FHI pana m-ai sunat tu sa imi zici ca te-au contactat.

Se prea poate sa se inteleaga ca am ceva cu SMT, nu am nimic cu ei, doar ca nivelul de atentie vizavi de clienti si atmosfera de la SMT Pallady m-au convins ca mai bine bat drumul pana la Brasov decat sa imi las masina acolo.
Este o constatare subiectiva la care avem dreptul fiecare dintre noi.

Iti multumesc pentru ajutorul oferit si datorita lui Radu (pe care nu il cunosc personal, l-am cunoscut la tine in service pentru prima data - este de nota 20) am ramas cu masina la autokino ,am venit acolo pentru service si am sa mai vin daca se poate. Eu o consider o experienta pozitiva desi este loc de foarte multe imbunatatiri.

O zi buna,





« Last Edit: March 24, 2016, 21:37:09 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #241 on: March 24, 2016, 17:31:07 PM »
Servus Xander,

Evident ca nu ai nici o obligatie, n-am cerut si n-am sa cer nimanui nimic pentru cazurile de garantii de motoare. Mai sunt cativa aici pe forum carora le-am facut astfel de reparatii si pot confirma lucrul asta.

Am vrut doar sa-ti spun ca nu a fost vorba de vreun comportament duplicitar din partea noastra, pur si simplu, afland de regula, n-am mai putut aplica o solicitare de garantie pe astfel de defect.
Si este evident ca nu puteam eu sa scriu la Subaru Europa sau aiurea.

Acest lucru am vrut sa-l explic aici ca sa intelegi ca realmente nu avem nici o vina.
Initial nu s-a putut, pentru ca nu ne-au lasat ei, apoi cand am aflat ca ti se vor oferi "special conditions", s-a putut.

Cumva, banuiam ca regula asta se va intoarce impotriva dealerilor.

Fuji nu ne-a contactat direct, ei nu fac asta aproape niciodata. Avem un dealer number insa comunicarile directe se pot numara pe degetele unei singure maini. Totul se face prin intermediul SMT.
Mi-as dori sa putem sa facem lucrurile direct, lucram la asta, insa  nu e deloc simplu.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #242 on: March 24, 2016, 21:56:03 PM »
Sese,

Nu cred ca s-a intors cu nimic impotriva dealerilor regula facuta de FHI atata timp cat motoarele defecte au fost schimbate.
Sper ca autokino sa aiba acces direct la informarile FHI pentru a evita neintelegerile pe viitor. Nu te acuz de rol duplicitar, nu stiu de unde a rezultat acest lucru.
Multumesc inca o data pentru ajutor si recomand autokino oricui are nevoie de service subaru.

O seara buna,
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

marr

  • 2203
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #243 on: March 25, 2016, 11:25:09 AM »
Am redeschis astazi pagina subarubrasov.ro. Inca nu e varianta definitiva, mai muncim la ea.

Stiu ca a fost criticata, as aprecia niste pareri cu privire la noul format.

Multumesc.

Salut Sese !

Am urmarit de ceva vreme redeschiderea paginii voastre si .... iat-o !
Per ansamblu nu arata rau !
Dar mai trebuie "pieptanata" putin.
De exemplu;
- Levorg ( http://www.subarubrasov.ro/levorg/interior/ ) apare scris cu MAJUSCULE : TAPITARIE !!??
Si asa apare peste tot la capitolul "Interior" al fiecarui model.
Corect este TAPITERIE

- Desi 99% dintre clientii de Subaru cunosc limba engleza, totusi nu ar strica sa "traduceti" specificatiile tehnice.

- Lipseste o prezentare detaliata si/sau comparativa a dotarilor pentru diferitele variante de echipare

- Nu in ultimul rand, lipseste cel mai important element intr-un site comercial = PRETUL !
Da, stiu ca poate fi mai dificil, ca  - eventual - preturile pot suferi fluctuatii de la caz la caz voi neavand o relatie directa cu producatorul si nici un contract ferm ....
Dar totusi, de exemplu un potential client care nu vrea cu tot dinadinsul un Subaru ci un SUV  care sa se incadreze intr-un anumit buget, va "sari" peste Forester deoarece nu poate face o comparatie pret/dotari/performanta cu alte modele concurente. Si in 90% din situatii nu se va deranja sa va transmita o solicitare de pret. Cu atat mai mult cu cat la toate celelalte modele similare de pe piata va gasi usor listele de dotari si cele de pret pentru a face o comparatie.
Si in majoritatea cazurilor, inainte de achizitie, clientul face un research pe net, scoate listele de pret, dotarile si datele tehnice ale cat mai multor modele si-si face un "short list".
Abia apoi "ia la pas" showroomurile, face drive-test, solicita oferte personalizate, etc.
Si din pacate, fara liste de pret si dotari, Subaru va fi eliminat la prima etapa - cea de "research".

Na, asta este parerea mea !
Ai cerut-o - o ai !
Poate voi stiti mai bine ce si cum ....
Oricum - succes !!!

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #244 on: March 25, 2016, 12:32:10 PM »
Multumesc pentru feedback Marr.

Ieri am pus pagina inapoi.
Este doar inceputul, lucrurile pe care le-a facut cel care ne-a realizat site-ul.
Urmeaza ca noi sa completam in perioada urmatoare cu restul informatiilor.

Vroiam sa stiu cum vi se pare ca format si apropiere de cel global. Pozele, culorile, lucrurile pe care nu le facem noi.



Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #245 on: March 25, 2016, 13:39:56 PM »
La prima pagina as face imaginea aia din slider ori mai mare (evidentiezi modelele dar trebuie sa pui si cate un mesaj pentru fiecare) ori mai mica (inaltime redusa insa la fel de lata, ca sa permiti informatiei de mai jos sa se evidentieze), acum e fix pe jumatate de pagina. Wasted space.

Iar efectele de slide de care se cam abuzeaza, alege unul si ramai cu el, dar asta e doar o recomandare si e chestie de gust.
Stiu ca ti-am mai zis, daca intri pe pagina si dai mai mult de 2-3 scrolls, nu e ok pentru user experience.

Modelele sunt puse ultimele, cand de fapt cu alea trebuie sa incepi ca alea sunt punctele principale de vanzare.
Linkurile din drop-down ul cu modelele trebuie sa fie functionale si pe poza. "<a href" pe intreg div ul block.
http://www.subarubrasov.ro/levorg/exterior/ - un JS sa poata face select color, nu slide.
Linkul de servicii duce in www.autokino.ro. Chiar nu gasiti 2-3 fraze mestesugite inainte sa paraseasca userul websitul?
Linkul de auto rulate ... la fel.
La contact, as micsora sigla Subaru aia mare cat o zi de post si as pune in locul ei o poza cu Octavian in showroom! :)
De asemenea, as pune un recaptcha la submit email, un QR pentru telefoane-adresa, acum toata lumea are smartphone.
Si neaparat mesajele de eroare in limba romana.

Paginile modelelor, acelasi slider omniprezent si mancator de resurse, a cam abuzat de slider ca si tehnica de afisare ... mai bine imagini statice si mesaj scurt si de impact.

E ok ca este responsive (imi place ca folositi Bootstrap) insa e un div acolo care mananca spatiu pe format mobil fara sa aiba nici un mesaj.
<footer class="fusion-footer-widget-area">
<div class="fusion-row">[...]</div></footer>

Mai aveti destul de optimizat la el.

... si vad ca vrei sa faci si un Forum, ne inscrii si pe noi? :)
« Last Edit: March 25, 2016, 14:20:28 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #246 on: March 25, 2016, 14:48:24 PM »
ups, vrea sa ne faca concurenta cu alt forum subaru?!?!?!  ;D ;D :o :o :o
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #247 on: March 25, 2016, 14:58:42 PM »
Multumesc Foreste! Fara R.
Am sa-l rog pe Alex sa tina cont de observatiile tale.

Slide-urile alea le-am vazut si pe global, de aia le-am folosit.


Cum sa fac alt forum Subaru? Imi place aici!

moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #248 on: March 25, 2016, 15:29:26 PM »
probabil ai vre un link Forum prin site. n ar fi rau sa l redirectionezi aici :D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #249 on: March 25, 2016, 23:45:49 PM »
Nu ca  as fi un cunoscator  si nici ca m-as pricepe ,  dar ma bag si eu in seama,    ....   :-[
Referitor la remarca lui Marr despre preturi ,  as mai adauga  in plus ca lipseste un calculator de pret/rate.
Aici la aproape orice  site ai un calculator on-line de preturi.  Bagi in campurile special destinate modelul ales,  cat vrei sa dai account, pe ce perioada, ce optiuni mai adaugi  si iti da rata lunara sau anuala  pe care o ai de platit.  Acesta este un instrument foarte util  al potentialului comparator  (in afara de cel care isi cumpara masina cu  banii jos)  care are  in plan sa isi cumpere  sau sa ia in leasing o masina  si nu stie daca bugetul lunar/anual ii permite.
......................  parerea mea  !   ::)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #250 on: March 26, 2016, 17:33:59 PM »
Ar fi o chestie buna Adi, numai ca presupun ca pentru a avea asa ceva, ar trebui AK sa conlucreze cu vreo firma de leasing sau alta institutie financiara, care sa ofere date concrete!
Nu uitati si de link-ul catre auto rulate, momentan link-ul duce la http://www.autokino.ro/shop/ unde scrie "page not found".
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #251 on: March 26, 2016, 19:16:46 PM »
Ar fi o chestie buna Adi, numai ca presupun ca pentru a avea asa ceva, ar trebui AK sa conlucreze cu vreo firma de leasing sau alta institutie financiara, care sa ofere date concrete!
Conlucrarea si comunicarea , cheia marilor  "succesuri"   ;D
Ma tot intreb,  de ce la altii se poate si la ai nostri nu se poate ??    ???  :o  Mai ales ca se poate profita de nisa  de piata   "care este"  !  Sant 2-3   concesionari in toata tara ,  daca unul  ofera  ceva ce ceilalti nici nu s-au gandit sa ofere in plus.  acel unu  poate preluat toata piata regional  si s-a scos.
.......  parerea mea     :-X
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #252 on: March 26, 2016, 19:41:32 PM »
Se poate si la noi, dar la alte scari de bloc...  :D :D
Gen in urma cu un an pe la Nissan, firma de leasing "de casa" a lu Rino-Nissan ofereau nu stiu ce fel de finantare fara dobanda, nu mai tin minte detaliile, dar la vremea respectiva chiar m-au mirat conditiile, nu detectasem nimic in neregula.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #253 on: April 12, 2016, 15:09:37 PM »
S-a actualizat primul post cu detalii de contact.

UXE

  • 1731
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #254 on: April 18, 2016, 13:35:15 PM »
Intreb si eu aici:  se poate comanda piesa marcata din imagine?  sau vine cu tot cu bancheta?  :)


Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #255 on: April 18, 2016, 13:41:54 PM »
Se poate.
Da-mi pe pm seria. N-am nici o serie cu piele ivory la SG.

moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #256 on: April 25, 2016, 12:17:37 PM »
i am dat si eu un mail lui Radu pt oglinzile incalzite, paote rezolvam ca nu ma simt deloc in siguranta cand ploua, nu vad nimic in ele  :(
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #257 on: May 09, 2016, 10:49:25 AM »
Referitor la site-ul autokino si/sau subarubrasov nu ar strica o sectiune cu masinile aflate in showroom. La modul "Livrare imediata" etc.

Stiu ca aduceti mereu masini si nu sunt toate la comanda, dar totodata nu aveti nici intreaga gama de modele, asa ca pentru o viteza de rotatie a stocurilor mai mare nu strica o promovare a modelelor "ready to go" sau "take it today" sau cum vreti voi sa ii spuneti in romana.
« Last Edit: May 09, 2016, 10:52:47 AM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #258 on: May 10, 2016, 12:19:16 PM »
In masura posibilitatilor si a stocului incercam sa avem macar cate o bucata din fiecare model. Avem Forester, Outback, XV, Impreza si Levorg.

Drept sa spun, n-am avut pana acum clienti intr-atat de grabiti incat sa-si doreasca o masina din stoc pe care sa o poata ridica a doua zi.
De regula, astea se vand pentru ca primesc un discount suplimentar, discount menit sa faca clientul sa accepte o culoare sau specificatie putin diferita fata de ce-si planuise acasa.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #259 on: May 15, 2016, 09:13:00 AM »
Am mai cunoscut o parte din echipa Autokino in acest weekend.

Niste oameni pasionati care isi sacrifica viata personala pentru a face mai placuta viata semenilor. Am vazut oameni interesati sa cumpere de la ei si la pret mai mare doar pentru ca ofera servicii mai bune si au o abordare prietenoasa, am vazut un showroom cu de toate.

Multumiri personale lui Sese si Paul pentru ca au stat peste program si sambata pentru a ma ajuta.

Si nu in ultimul rand este de apreciat cum acesti oameni vand foarte bine o alta marca auto, dar se incapataneaza sa vanda in continuare si Subaru. Unde pui ca incearca sa pastreze si serviciile post-vanzare la fel de sus precum la marca unde vand volume serioase.

In acelasi timp noi ne plangem aici de prezenta Subaru mediocra si exista o oarecare diferenta de opinii cu cei de la AK, dar asta pentru ca local, ei sunt reprezentati bine. Cat am stat pe acolo am vazut zeci de modele Subaru intrand si iesind din Brasov, mai noi, mai vechi, toate ingrijite. Nu m-am mai simtit asa de stingher vazand comunitatea de acolo, mai mult sau mai putin prezenta pe forum.


Cat despre forum si AK, nu este doar o aparenta sustinere. Cana si stickerele de la intalnirea de 6 ani puse la loc de cinste.