Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #240 on: February 05, 2016, 16:07:54 PM »
Pai atunci  de acest opel mokka ce sa zicem?

Caraghislac de masina
ARO, IMS si LADA NIVA ii dau ceata  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #241 on: February 05, 2016, 16:18:52 PM »
Uite si un Subaru cu probleme la diagonala.

Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #242 on: February 05, 2016, 16:33:03 PM »
Aici e o problema de cauciucuri nu de masina.
De-astea mi se mai intampla si mie ptr ca am cauciucuri normale de asfalt nu de off-road.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #243 on: February 05, 2016, 17:59:05 PM »
Nu stiu ce importanta aveau cauciucurile - aici masina nu invarte decat rotile in diagonala, cele libere. Pe fata sigur e deschis diferentialul, pe spate aproape sigur e tot deschis, sau e LSD dar cu cuplaj slab.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #244 on: February 05, 2016, 18:11:11 PM »
2. Nu poti compara Forester SJ cu Mazda CX5, chiar daca ultima a fost expandata ca un pufulete.
Foresterul este construit pe platforma de Legacy iar CX5 pe ceva mic, probabil Matiz.

CX5 si compania sunt construite pentru europenii iubitori de aparente, in special de volum mare si denumiri inutile (skyactive).

Big Like Wrangler!
Un membru al forumului a trădat Brandul dupa 20 de ani de Subaru si si-a luat CX5 din cauza mariajului nefericit intre motorul aspirat si cutia CVT ( spune el ). Totusi, dupa ultima discuție pe tema Mazda, nu părea prea fericit cu achiziția, mai ales ca i-a ramas un SG in familie spre comparație.
Adica ceva de genul " e OK masina dar...". Once a Subaru, always a Subaru Florin?


Asa e Sese, de acord ca Subi ramane king, in special in zona de turbo si evident in off road. Daca insa vrei un aspirat cuminte, cu o cutie decenta si nu prea faci off road, vorbim totusi de o masina cu vreo 3,000-5,000 Euro  mai ieftina care face 2-3s mai putin la 100km/h (comparatie cu 2.0 de la Subaru, pt ca turbo e cu vreo 8-10,000 mai scump). CX-5 -ul nu e rau,dar depinde la ce il folosesti, eu n-am probleme sa admit care sunt limitarile masinii, pe care le stiam inca dinainte de achizitie.   Vezi link pe tema asta initiat de mine   http://forum.clubmazda.ro/index.php?/topic/17410-mazda-cx-5-20i-awd-vs-skoda-scout-18tsi/

Revenind la Subaru, probabil inlocuim SG-ul cu alt Subi si atunci revenim la turbo:).  Daca e Outback si mai bine!

 




BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #245 on: February 05, 2016, 18:40:05 PM »
Cred ca ar fi cazul sa deschidem o discutie separata Forester vs. alte SUV-uri.
Ii stricam jurnalul lui Helios.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #246 on: February 06, 2016, 17:02:58 PM »
..................................................................
Ii stricam jurnalul lui Helios.
De accord,  ai dreptate. Poluam aici
Cred ca ar fi cazul sa deschidem o discutie separata Forester vs. alte SUV-uri.
Doar asta as mai adauga, citand un classic in viata (inca)  de pe aici  :  "unii au 4X4,  iar unii doar cred ca au 4X4"   :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #247 on: February 07, 2016, 08:38:42 AM »
Si inca o noua experienta incheiata cu succes ieri cand am scos masina pe camp (a se citi "baie de noroi"), doar asa, de fun intrucat, citind experientele colegilor de forum am constatat ca eu zac letargic intr-o racla de nuiele, cu o multitudine de electrozi pe "ambele doua" tample si inghit in sec la neputinta-mi de a fi la fel ca voi, mai precis de a-i da frau liber masinii ca sa se exprime plenar intr-un cadru festiv si pus la dispozitie, gratuit, de Mama Natura.
 
Am inchis muzica si am ascultat armonia pistoanelor care intr-o simfonie incarcata de forta rasunau rascolitor pentru a-mi impresiona egoul smerit.

Sotia m-a insotit impreuna cu masina noastra preparata pentru vanatoare (un Jimny "incaltat" cu pneuri profil Simex, scut din otel, inaltata si prin schimbarea amortizoarelor etc.) doar pentru a ma scoate dintr-o situatie mai putin placuta.

Rezultatul, un regal de noroi pe amundoua masinile, provocari multiple prin sleauri, am evitat locurile in care puteam ramane suspendati asa ca am intrat cu precautie pe culturile de ciulini si araturi adanci de toamna din care am iesit victoriosi.

In total am parcurs 137 Km pe noroaie apocaliptice si teren desfundat. Ne-a trebuit cate o ora sa spalam noroiul de pe masini iar la Forester am procedat la demontarea celor 4 roti si apoi spalare cu jet pe toate componentele sistemului de tractiune, franare, amortizare si chiar si jantele pe interior.

In fiecare dimineata experimentez la trezire o placere suprema, pe care abia ieri am descoperit-o cu adevarat: placerea de a conduce un Forester XT/CVT. Ma intreb fermecat, ce minuni va mai face aceasta fantastica masina pentru a-mi incarca viata cu beatitudine? Cu fiecare zi trecuta imi este tot mai greu sa inteleg cum am putut trai fara Subaru?

Hiperstezia digestiva care se devora intre S80 (recomandat fortat...) si XT (pe care mi l-am ales) se ilustreaza in plina lumina de incarcatura emotionala ce ma copleseste de fiecare data cand ma sui la bordul alesei mele.
De asemenea, de la epilogul din aprilie, 2013 cand mi-a fost interzis sa mai conduc SH-ul, fiind inlocuit cu S80, precizez ca nu am "divortat" de Forester ca un oarecare proprietar de masina iar vara trecuta m-am "recasatorit" cu SJ in fata voastra, a celor care m-au reprimit cu caldura si entuziasm pe forum.
Acum imi simt sufletul umplut de o frenezie nemasurata caci stiu ca nu se afla pe pamant recipient capabil sa tina elixirurile de pret ale inepuizabilei mele nevoi de ceremonial, de rit si de sacralitate in onoarea marcii Subaru.

A trai inseamna inainte de toate a participa, prilej cu care in dimineata asta mi-am propus sa-mi incant sotia si masina cu un nou drum pe nostalgicul traseu pana la Sinaia, asa doar ca sa fim toti trei impreuna.

  
« Last Edit: February 07, 2016, 19:44:24 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #248 on: February 07, 2016, 11:22:48 AM »
A trecut piratul si pe la tine in drum spre  Paltinis?  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #249 on: February 07, 2016, 15:57:24 PM »
A trecut piratul si pe la tine in drum spre  Paltinis?  :D :D

Ca sa fiu sincer cu tine, eu consum doar vin si tuica de pruna (simplu, dublu sau triplu distilata)...restul bauturilor nu prea le inteleg si nici nu-mi permite religia...

Abia reveniti de pe drumul pana la Sinaia (pe Targoviste caci am vrut sa fie mai rustic), ne gandim sa inchinam un pahar de vin in cinstea colegilor care se resfata in Paltinis.
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #250 on: February 07, 2016, 21:54:09 PM »
Ma gandeam sa-mi astern pe pagina cateva impresii dupa drumul parcurs astazi pana la Sinaia si retur insa intre timp am accesat pozele si filmuletele de la Paltinis si am cazut in depresie...
Bravo lor, colegilor nostri care au avut timp si placere sa onoreze initiativa lui Mihai de a organiza o intalnire in Muntii Cindrel!!!

Vazand si revazand pozele si filmuletele stateam si ma-ntrebam cam ce as fi putut eu sa fac acolo iar sotia mea se-ntreba cam ce-am fi putut sa discutam avand in vedere ca participantii sunt toti "connaisserurs" sau mai exact "creme de la creme" in domeniul auto in general si Subaru in mod special??? Ne-am fi gasit un loc in colt, sa nu deranjam, am fi vorbit doar intrebati si la final ramaneam sa spalam farfuriile si eventual jantele masinilor colegilor participanti (cu voia lor, desigur).

Pana la urmatoarea intalnire a membrilor, la care imi doresc din toata fiinta-mi sa particip, promit ca am sa ma documentez astfel incat sa evit a patina pe cuvinte din lumea auto, in sensul de a incerca sa calc fest in vorbirea pe sensurile valorilor Subaru, adaugand sensuri tehnice de uz personal si in final comunicarea mea sa nu tinda spre a decadea la nivelul schimbului de zgomote articulate insotite de gesturi primitive. Promit sa-mi schimb cultura scopului in cultura mijloacelor.
   

 

 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #251 on: February 07, 2016, 22:00:42 PM »
Apropos, sotia ma-ntreaba cam cat ar costa un Impreza ca cele vazute la intalnirea de la Paltinis intrucat pana la sfarsitul anului doreste sa-si achizitioneze una bucata, albastra.

In consecinta, am un nou scop in viata, mai precis sa-i achizitionez o Impreza, STI (c-asa a vazut ea in poze...), cu indicatoare clasice si cat mai putine gadget-uri.
Sa vedem ce ne ofera piata locala dar accesam si mobile.de caci unde-s doi puterea creste.

...ce pot face niste poze dintr-o femeie, hotarata ce-i drept (!).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #252 on: February 07, 2016, 22:02:09 PM »
Crede-ma ca s-a discutat de la auto la politica si filozofie... Depinde de nr de sticke consumate :) Te asteptam la urmatoarea intalnire  ;)

moguai

  • 2814
Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #253 on: February 07, 2016, 22:49:31 PM »
Macar daca ne am fi intersectat noi doi prin Sinaia azi, Heliotropus, sa ti mai treaca amaraciuna. N a fost sa fie...
STI pentru o femeie, nu zic ca i imposibil insa trebuie rumegata bine ideea, nu o cunosc pe Doamna insa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #254 on: February 07, 2016, 22:59:53 PM »
Macar daca ne am fi intersectat noi doi prin Sinaia azi, Heliotropus, sa ti mai treaca amaraciuna. N a fost sa fie...
STI pentru o femeie, nu zic ca i imposibil insa trebuie rumegata bine ideea, nu o cunosc pe Doamna insa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu am intrat in Sinaia, mai precis centrul orasului ci venind pe Calea Moroieni  (DJ 71) ne-am intersectat cu Calea Bucuresti (DN 1) si apoi ne-am reintors pe acelasi traseu (Sinaia-Moroieni-Pietrosita-Pucioasa-Targoviste-Bucuresti).

Da' n-au intrat zilele-n sac asa ca te invit la o cafeluta si mai povestim, una-alta, prilej cu care mai invat si eu de la seniori.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #255 on: February 07, 2016, 23:25:56 PM »
Si eu sunt atehnic auto, nu avem decat sa ne plangem de mila reciproc :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #256 on: February 08, 2016, 00:44:38 AM »
Sotia mea a condus  STI-ul fara prea mari probleme ,deci nu e imposbil, desi .. ar fi bine sa o conduca inainte deoarece ambreiajul e cam dur. Iar ca masina de zi cu zi, iara e dificil!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #257 on: February 08, 2016, 08:21:47 AM »
Sotia mea a condus  STI-ul fara prea mari probleme ,deci nu e imposbil, desi .. ar fi bine sa o conduca inainte deoarece ambreiajul e cam dur. Iar ca masina de zi cu zi, iara e dificil!

Multumesc pentru precizare si cu siguranta inainte de a-i cumpara masina am sa-l rog pe un utilizator de Impreza STI sa-mi lase sotia sa se urce la bord, sa-i explice la ce sa se astepte si eventual sa si parcurga cativa km pentru a intelege ce inseamna acea clasa de autoturisme.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #258 on: February 08, 2016, 10:01:26 AM »
Adica sa o convinga de faptul ca nu i se potriveste. Sincer, eu am un WRX, masina foarte rapida. Cand ma urc intr-un STi eventual putin modificat raman impresionat, surprins, speriat? desi teoretic nu este diferenta mare. Dar in realitate...

Cel mult un WRX pentru o femeie, fara sa fiu misogin.

Sotia mea a condus de multe ori WRX-ul si in oras si afara si desi este vitezomana si a incercat vitezele maxime la toate masinile de firma sau inchiriate pe care le-a condus, la WRX chiar nu a avut curaj sa treaca de 150 si sa o tureze mai mult de un 4500... Si niciodata nu a avut tupeul sa duca acceleratia la podea, desi la restul toate a facut-o (fie ca erau aspirate, diesel, Ford sau VW sau Opel sau Suzuki si ce a mai condus ea).
« Last Edit: February 08, 2016, 10:03:41 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #259 on: February 08, 2016, 10:17:21 AM »
STI e rigid/scandura, zgomotos, neconfortabil, agricultural. Iar sa-ti iei un STI albastru pentru ca-ti place-n poze e mixu' perfect de snobism, opulenta si infantilitate. Cum e o tara libera, fiecare face ce vrea cu banii sai, si fiecare-i liber sa-si exprime opinia-ntr-un cadru ce i-o permite  ::)

Desi eu raman la parerea ca tu doar trolezi  ;)
WRX SW 2002