Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #720 on: June 30, 2016, 23:02:24 PM »
4. Confort interior = mediu

Zi-le si astora. Sa vedem cam ce-ti fac  >:(

WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #721 on: June 30, 2016, 23:12:56 PM »
Observ cu pricepere si totodata cu emotii acel aspirato-transpirat cal putere, cu tractiune integrala, ce contribuie la dinamica si totodata elaborata caroserie tunata insa nu disting ECU, OCD-ul, EBCS-ul SC bypass iar FMIC-ul ii lipseste cu desavarsire. Sunt de-a dreptul consternat cum unii proprietari evita sa ia in considerare un detaliu fundamental al vietii lor motrice...
« Last Edit: July 04, 2016, 00:50:24 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #722 on: July 01, 2016, 05:08:50 AM »
Acelasi kilometraj il am si eu acum cu a mea. Consumul e mai mare ce i drept, cu 50% :))) dar ma regasesc cumva in observatiile tale. Sa ne tina macar de inca 10 ori kilometrii astia.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns:
« Reply #723 on: July 01, 2016, 07:30:47 AM »
Domnul Lorian după atâta timp încă nu reușiți să identificați niște repere relativ simple?Mă dezamăgiți!
FMIC-UL nu se observa în poză dar văd că recunoașteți modelul...ar trebui să știți că este reprezentat prin cele două găuri din fata care au și rol de BOV.
ECU nu aveți cum sa il vedeți, de altfel cam la nici un model nu se vede...Dar dacă va uitați cu atenție o să vă dați seama că este un model mai vechi deoarece este controlat analogic prin cele două corzi ce sunt aduse spre locul șoferului, care și el este unul clasic ce aduce aminte de primele modele de mașini de competiție fără parbriz.
Se mai pot observa și întăriturile caroseriei de tip monococ si acel mic eleron care este destinat doar pentru design, deoarece acest model este doar for road use si nu pentru competiții

Răspuns:
« Reply #724 on: July 01, 2016, 08:10:09 AM »

FMIC-UL nu se observa în poză dar văd că recunoașteți modelul...ar trebui să știți că este reprezentat prin cele două găuri din fata care au și rol de BOV.
Si wastegate-ul este pe spate ;)

Răspuns:
« Reply #725 on: July 01, 2016, 08:10:15 AM »
.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #726 on: July 01, 2016, 08:11:24 AM »
Intr-adevar, îmi cer scuze ca am uitat sa menționez  ;D

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #727 on: July 01, 2016, 09:36:43 AM »
Macar are catalizator, nu polueaza decat olfactiv.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #728 on: July 01, 2016, 09:38:12 AM »
Acelasi kilometraj il am si eu acum cu a mea. Consumul e mai mare ce i drept, cu 50% :))) dar ma regasesc cumva in observatiile tale. Sa ne tina macar de inca 10 ori kilometrii astia.

Referitor la consum te linistesc spunandu-ti ca folosesc XT-ul doar in afara orasului si merg pe pilot automat intrucat este mai confortabil pentru mine.
In aceeasi ordine de idei precizez ca eu nu bruschez comenzile, mai exact pedalele de acceleratie si frana si nici nu ma iau la intrecere cu alti participanti la trafic, de felul meu (fara nicio aluzie la ati colegi de pe forum).

9. As mai vrea sa mentionez faptul ca solutia audio Harman Kardon nu este cea mai fericita insa face suficient zgomot ca sa acopere decibelii pasagerului din dreapta
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #729 on: July 01, 2016, 09:38:19 AM »
Ovine, cabaline etc. polueaza mai mult decat masinile prin emisiile de CO2. Deci calul si caruta nici nu intra la Euro1. Astept sa vad cat e taxa de prima inmatriculare a calului.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #730 on: July 01, 2016, 09:41:31 AM »
Ovine, cabaline etc. polueaza mai mult decat masinile prin emisiile de CO2. Deci calul si caruta nici nu intra la Euro1. Astept sa vad cat e taxa de prima inmatriculare a calului.

Si eu pe cea de casare, a intregului ansamblu...
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #731 on: July 01, 2016, 10:43:37 AM »
Ce rai sunteți....90% sunt materiale regenerabile, deci foarte eco  ;D

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #732 on: July 01, 2016, 21:35:28 PM »
Nu ma pot abtine sa fac referire la comentariul si poza lui Muttley. Mama draga, esti de milioane. Am ras astazi impreuna cu colegele mele de ne-am prapadit. Ce inspiratie de moment ai putut avea si cat de realista a fost imaginea.

Sunt de-a dreptul fermecata de spontaneitatea voastra si de comentariile pline de umor de calitate. Bravo voua, baieti, bravo tuturor!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #733 on: July 04, 2016, 00:29:23 AM »
Cateva imagini si date pentru amatorii de statistici:

O scurta oprire pe Transfagarasan, in treimea superioara urcand dinspre Cartisoara, pentru a surprinde formarea si ascensiunea norilor de tip Fractonimbus care ne-au invaluit masina si au dezlantuit o ploaie agasanta:







Am trecut cu bine in Jud. Arges si ne indreptam spre Vidraru:








Sambata am parcurs urmatorul traseu:
Bucuresti-Ploiesti-Sinaia-Paraul Rece-Rasnov-Brasov-Rasnov. In ultimul oras am si inoptat.

Duminica ne-am deplasat dupa cum urmeaza:
Rasnov-Avrig-Cartisoara-Balea Lac-Vidraru-Curtea de Arges-Pitesti-Topoloveni-Gaesti-Titu-Bucuresti.

Total km parcursi: 617,3 si mai am doua liniute pe ecranul destinat rezervei de benzina



Consum mediu pe traseul descris: 7,4 l/100 Km

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #734 on: July 04, 2016, 00:38:45 AM »
Cateva detalii:
- in unele situatii am folosit comanda Sport Shift pentru manevrele de depasiri - fantastica senzatie conferita de ceva anume care schimba comportamentul dinamic al masinii
- pe portiunile de traseu unde s-a impus am folosit pilotul automat - in general pe drumurile cu limite de 50 Km/h si cu flash-uri din sens opus...
- am parcurs 37 Km in conditii de trafic urban - adica semafoare si usoara congestie
- pe Transfagarasan am urcat in regim sport pana cand am ajuns in treimea superioara iar ceata a facut ca deplasarea sa poata continua doar in coloana si cu o viteza de max 25 Km/h - este prima data cand urc pe Transfagarasan cu XT-ul. Nu stiu sa-l controlez asa cum ati face-o voi dar imi place senzatia pe care mi-o confera in curbe
« Last Edit: July 04, 2016, 00:47:38 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #735 on: July 04, 2016, 00:45:34 AM »
Superbe poze... O tara superba cu o masina exceptionala!!!
Pacat de consum ... un pic prea mic   :D Nu reusesc sa inteleg cum poti sa scoti 7.4 pe traseu montan  :D
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #736 on: July 04, 2016, 00:49:29 AM »
... Nu reusesc sa inteleg cum poti sa scoti 7.4 pe traseu montan  :D

Nu eu scot acel consum ci masina, insasi... ;) :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #737 on: July 04, 2016, 02:57:17 AM »
No asa,  amu'  mai  incepem sa credem.   :P
Faine poze,  faina plimbare, consum normal   ;)  Mai asteptam poze,  stim ca mai ai , nu fi zgarcit, mai pune !   :D
« Last Edit: July 04, 2016, 03:16:13 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #738 on: July 04, 2016, 03:02:51 AM »
Nu reusesc sa inteleg cum poti sa scoti 7.4 pe traseu montan  :D

Nu e greu deloc, crede-ma. Cu putin efort se putea scoate si mai putin .  8)
 Cred ca eu si Helio  putem preda un curs de consum redus si tinut topicuri plictisitoare !   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #739 on: July 04, 2016, 07:13:05 AM »
Superbe poze... O tara superba cu o masina exceptionala!!!
Pacat de consum ... un pic prea mic   :D Nu reusesc sa inteleg cum poti sa scoti 7.4 pe traseu montan  :D
3 litere: CVT!

Plus faptul că e Lorian la volan....cu 240 de cai eu unul nici împinsă nu scoteam consumul ăla   ;D
La mine mașina aia ar sta permanent în Sport si la depășiri+joaca ar sta in Sport#.
Ar vedea setarea de confort doar când aș folosi  CC, ceva ce în țara asta se folosește mai rar!
Eu presupun că se pot scoate consumuri similare și pe modelele mai vechi dar trebuie răbdare sau un Lorian la volan   ;D  .Nu doar tehnologia ajuta la consum... șoferul are si el un impact semnificativ.
Dacă doriți consum mic la drum lung va recomand un Lorian.Progamarile se fac la Elena  ;D