Levorg vs. Outback
Subaru club Romania

Levorg vs. Outback

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Levorg vs. Outback
« on: September 30, 2015, 10:36:49 AM »
Salutare!

Momentan sunt indecis ce sa fac odata vanduta impreza:
- sa ma bag la un Subaru nou pe care sa il intretin ireprosabil cu reviziile dese si piese schimbate la termen, nu atunci cand pica, dar pentru asta va fi nevoie de leasing, credit etc. pe niste ani dar stiind ca o sa tin masina probabil mult mai mult timp o sa merite.
- sa ma bag la un outback sau legacy second hand pe care probabil il pot plati fie cu banii jos, fie in maxim un an, dar nu se stie apoi de ce piese si reparatii va fi nevoie.

Asa ca sper sa ma ajutati cu primul punct. Masina noua... unde oscilez intre Levorg si Outback si am facut o lista de plusuri si minusuri la fiecare, adaptate nevoilor (si preferintelor) mele.

Levorg
+++ aspect
+++ stabilitate pe viraje
+++ motor turbo, specialitatea celor de la Subaru
+ motor mic => taxe si asigurari mai mici
+ cuplu motor mai mare disponibil intr-un interval mult mai mare de turatii
+ hood scoop emblematic Subaru
+ pretul decent pentru dotarile pe care le are
- interior mai mult asemanator cu Impreza si Forester decat cu Legacy (descendentul)
- jante pe 18, deliciul gropilor
- ampatament lung si garda la sol reduse posibil sa o expuna gramezilor de zapada sau a rampelor de acces in parcarile subterane
- nu are si cutie manuala
- motor nou a carui fiabilitate inca nu a fost demonstrata


Outback
+ Aspect mult imbunatatit fata de variantele precedente
+++ Spatiu pentru bagaje mai mult decat suficient
+++ Interior premium peste ce obisnuieste Subaru sa ofere
+++ Spatiu pentru pasagerii din spate foarte mare si cu ventilatie + disponibil pe unele variante scaune spate incalzite
+ Motor aspirat fara probleme de fiabilitate si costuri de intretinere mai mici ca la un turbo
+ Garda la sol permite abordarea lejera inclusiv a drumurilor neasfaltate
+ X-Drive ce permite simularea unor viteze cum sunt cele cu maneta de Low-High, control la coborare si am inteles eu blocarea transferului in 50-50
+ Cauciucuri inalte
- Tangaj mare
- Subvireaza destul de mult daca se abordeaza curbele mai tare
- Taxe mari pentru motorul de 2.5
- Usor submotorizat data fiind greutatea masinii la gol, daramite incarcata toata (ar avea nevoie de ceva mai mult cuplu sa se descurce cu masa) - ar fi putut avea un 2.0 turbo sub 200 cp axat mai mult pe cuplu decat pe putere (cum au cei de la Mercedes)
- Masina lunga si destul de lata, deci mai greu de condus si parcat in oras


Dieselul pe Outback am inteles ca elimina minusurile putere & cuplu si depasirile sunt mult mai lejere la un consum mai mic, disponibilitate cutie manuala, doar ca... e diesel.

Sau zic si eu cum spunea colegul nou, Scoda Octavia Scout 1.8 TSI :D NOT!
« Last Edit: September 30, 2015, 14:27:13 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #1 on: September 30, 2015, 10:58:12 AM »
Raspunsul este - masina noua, pe care o vei intretine exemplar.
Din punctul meu de vedere Outback este castigator.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #2 on: September 30, 2015, 11:06:30 AM »
Si eu sunt de parere ca Outback nou merita toata atentia. Ca orice model cu motor nou, Levrog poate avea probleme, nu spun ca are ci ca poate avea probleme, pe cand pentru un model consacrat sansele, ca aceste probleme sa existe, sunt minime.
In alta ordine de idei, insa, un Outback SH intretinut de catre un impatimit al marcii nu e de ignorat, vorbesc din proprie experienta - n-am avut nici un dubiu asupra SG-ului pe care l-am luat anul asta.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #3 on: September 30, 2015, 11:29:00 AM »
Deci outback nou sau sh intretinut spuneti voi, probabil cu o suspensie pedders sau bare antiruliu mai groase pentru anularea tangajului/comportamentului subvirator as mai adauga eu...

SH imi place doar facelift-ul 2008-2009 dar nu e cu mult mai mare decat Impreza break + ca e destul de vechi deja si imi mai place facelif-ul 20013-20014 dar nu prea se gasesc pe benzina la pret decent (adica sunt putin mai ieftine decat noul Outback..)
« Last Edit: September 30, 2015, 11:30:58 AM by MihaiFlorescu »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #4 on: September 30, 2015, 11:30:06 AM »
Mihai, le-a luat 2 generatii de boxer diesel pana sa nimereasca unul fiabil. :)
Crezi ca la motorul asta nou ar fi altfel? Plus ca au automatizat cam prea multe chestii la el, la cutie ...

Partea buna este ca si in trecut FHI si-a recunoscut greselile si schimbarea de motor nu a fost pana la urma o afacere asa de proasta!
Si pana nu conduci un Levorg sa ai cum sa compari complet subectiv, asa cum ar trebui sa fie o alegere pana la urma, io zic ca nu ai cum sa iei o decizie. Pe hartie, la mine iesea castigatoare alta marca. Cand am pus mana sa testez (un alt) Foreste ... s-a schimbat (s)jmecheria! :)
« Last Edit: September 30, 2015, 11:35:52 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #5 on: September 30, 2015, 11:40:21 AM »
Levorgul e foarte atractiv ca oferta si cu aprox 5k mai ieftin ca un Outback nou care sa merite alegerea.
Pe de alta parte, motorul asta am inteles ca este destul de apreciat si ca in Japonia s-a vandut foarte foarte bine si acum e cu lista de asteptare la ei.

Ma gandesc ca trecand la Outback o sa fie trecerea extrema la capitolul performanta si ca un Levorg indulceste situatia. Dar imi e frica sa nu ma apuce nebunia sa incep sa ii pun ba o admisie sport, ba o finala sport, ba una alta si o dau iar in cheltuieli aiurea.

Deci in continuare confuz :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #6 on: September 30, 2015, 14:28:04 PM »
Completat cu un mare plus (pentru mine) in cazul Levorg. Are hood scoop si mi se pare aproape un "must have" cand vine vorba de Subaru.

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #7 on: September 30, 2015, 14:56:41 PM »
Eu am un Outback din 2011, luat de la un fan al marcii, ingrijit cum trebuie. Sunt extrem de multumit de masina. Urmatoarea masina va fi tot un Outback cu CVT si Eyesight.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

dann

  • 160
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #8 on: September 30, 2015, 17:01:21 PM »
Mie mi-ar placea Outback-ul. O sa merg la Brasov peste 2 saptamani, sper sa-l vad.
Daca te deranjeaza mult motorul aspirat, ai varianta Forester-ului. Nu stiu insa cat costa varianta turbo. Ca si spatiu si comfort cred ca e peste Levorg.

Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #9 on: September 30, 2015, 22:23:07 PM »
Forester XT e minim 34k. Pe site'ul oficial Subaru e 43k. Site'ul celor de la Autokino e praf si oricum n'au nici un pret pentru nici unul din modele

La ce pret ar fi Outback'ul? E identic cu ce e pe site'ul oficial sau e loc de ceva discount?
« Last Edit: September 30, 2015, 22:28:30 PM by andrei0241 »

Sese

  • 468
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #10 on: October 06, 2015, 19:05:43 PM »
Site-ul subarubrasov.ro e praf pentru ca muncim sa-l facem pe autokino.ro. Intra acolo, poate ti se pare mai interesant.

Forester-ul 2,0 XT nu mai e cu 34000, alea erau ultimele, cu motor Euro5. De la 41000 in sus.
Outback de la 36000 pana la 420000.

Cum ne înțelegem si noi cu clientii.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #11 on: October 06, 2015, 19:43:04 PM »
Am intrat eu pe cel nou, insa n am gasit lista de preturi. Pt inceput aia e, zic eu "must have"

Sent from my D6633 using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #12 on: October 06, 2015, 20:32:54 PM »
Cam scump Outback la 420 000.
Si, poate ca oti fi buni pe partea de vanzari/service in realitate, insa si autokino.ro e praf in materie de informatii despre modelele Subaru - dotari, preturi, etc, ceea ce e normal a se gasi pe site'ul unora care vand masini noi

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Levorg vs. Outback
« Reply #13 on: October 06, 2015, 21:54:19 PM »
Hai sa ramanem la subiect va rog. O sa mut maine discutia la topicul despre Autokino.