Nu montati instalatii GPL pe Subaru
Subaru club Romania

Nu montati instalatii GPL pe Subaru

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #80 on: May 26, 2016, 09:26:13 AM »
Am un prieten ce lucreaza la Agrom ce mi-a zis ca pt Subaru singurele instalatii care nu afecteza motorul sunt cele ce injecteaza gazul in forma lichida folosind injectoarele masinii. Acest tip de instalatii este foarte scump, pt motorul meu ajungea undeva in jurul sumei de 2000E cu toate discount-urile posibile. Sunt curios ce instalatie aveau Forester-urile Bifuel. Posibil ca cu o astfel de instalatie motorul sa nu aiba de suferit.
Legacy 3.0R

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #81 on: May 26, 2016, 10:17:14 AM »
Masinile merg ciudat si de la benzine diferite de cele standard.
Gazul are parametri de ardere diferiti de ai benzinei si din acest motiv necesita in primul rand soft special.
Nici motorul nu a fost proiectat si construit pentru acesti noi parametri. Ar trebui modificat tot ce tine de camera de ardere (materiale diferite, tratamente diferite, alte dimensiuni).
Montarea instalatiilor in Italia a fost o greseala de tine de Europa. Singura vina a japonezilor a fost ca s-au increzut in capacitatile intelectuale ale italienilor.
Din ce stiu eu nu prea exista masini italiene care sa ruleze sute de mii de kilometri pe autostrazi.
Ei fac produse frumoase si interesante dar partea de fiabilitate nu este un punct forte al lor.


ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #82 on: May 26, 2016, 10:23:34 AM »
+1 ... "My Fiat is Fantastic" ... da' il duc des la service!

edit (ca sa nu mai poluez topicul cu alt raspuns :) ):
Man,  dupa un Fiat Doblo si un Ducato luate de firma la care am lucrat inainte (2002-2007) care au cam stat prin service cu motoarele in pioneze, nu as mai lua marca asta nici batut. Acu, astea noi or fi mai bune, insa tot nu le-as pune pe vreo lista de achizitii, oricat de bune ar fi conditiile.
Bine, acum nu as mai lua altceva in afara de Subaru, dar asta e o istorie relativ recenta. :)
« Last Edit: May 26, 2016, 11:26:34 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #83 on: May 26, 2016, 10:27:00 AM »
Din 2008 pana acum Dan a avut doar radiatorul spart si o bascula schimbate la Fiat Bravo. Am facut cu el concedii in afara tarii iarna si asa mai departe. Ori a avut el noroc, ori e si acolo problema de utilizator?

Si ca sa raman la subiect, calitatea gazului face sau nu diferenta? Adica exista gaz bun si gaz prost? Sau merge la fel cu oricare?

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #84 on: May 26, 2016, 10:34:37 AM »
Schimb SG XT AT pe GPL cu alt Subaru cu cutie automată. Cer și ofer seriozitate :)

UXE

  • 1731
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #85 on: May 26, 2016, 13:07:10 PM »
De ce nu ii scoti instalatia si pastrezi SG-ul?

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #86 on: May 26, 2016, 13:18:13 PM »
De ce nu ii scoti instalatia si pastrezi SG-ul?

+1
Legacy 3.0R

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #87 on: May 26, 2016, 14:09:10 PM »
De ce nu ii scoti instalatia si pastrezi SG-ul?
Eu cred ca daca adinegru a mers in directia asta, e cam aiurea sa revii la starea initiala, cred ca si greu plus ca nu s-ar justifica investitia in instalatia de gaz in prima instanta. Eu trag speranta ca masina sa mearga cu reglajele de rigoare.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #88 on: May 26, 2016, 15:09:16 PM »
Consum mare. Prea mare.

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #89 on: May 26, 2016, 16:15:27 PM »
Am și kit de făcut pana , și compresor...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

DOF

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #90 on: May 27, 2016, 23:07:47 PM »
Nu am inca informatii complete despre situatia motorului[se ocupa Leone],dar la dezavantaje gpl sa trecem si perioada lunga de imobilizare a masinii[in cazul meu min. 3 sap]tD.p.d.v. financiar este limpede ca faci o mare economie-la ext. 11-12 l gpl/100 km,si ca este posibil sa ramai inca pe plus dupa refacerea chiulaselor,dar ,cel putin la ora asta ,cea mai buna solutie pentru scaderea cheltuielilor este o a 2-a masina ,de corvoada,iar Subaru pentru deplasari extraurbane,vacante,etc.Astfel toate reparatiile se raresc.Cand am montat eu gpl,auto sh erau scumpe,pe cand in ziua de azi...Ceea ce am si facut,doar cu vreo 100.000 km prea tarziu.

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #91 on: June 10, 2016, 21:34:00 PM »
La ultimele 3 plinuri a fost cam așa: 14,4 oraș mers tare; 13,3 tot oraș, mers cam la fel... iar azi am făcut un drum Bârlad-Iași, mers deobicei cu 130, cu A/C la întoarcere, cu consum 11,1. M-a costat fix 65 de lei 263km.
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #92 on: June 10, 2016, 22:02:50 PM »
La mine de când s-a înlocuit injectorul, merge ca un vis.
200km, 80 lei.

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #93 on: June 10, 2016, 22:29:00 PM »
Foarte tare! Să-ți tot meargă de-acum!
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #94 on: June 10, 2016, 23:27:53 PM »
La mine de când s-a înlocuit injectorul, merge ca un vis.
200km, 80 lei.

Serios? Am ratat faza cu injectorul - printre altele daca imi aduc aminte aveai probleme cu balbe cand trecea pe benzina, care trecut pe benzina era prea devreme sau asa ceva?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #95 on: June 11, 2016, 07:44:43 AM »
http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=2622.msg80667#msg80667

Da, trecea prea devreme pe benzină sau dacă acceleram brusc de la, de pildă, 50 la 80km/h (prin oraș, voiam să scap de înghesuială, aveam drum liber, apăsam pedala, zbang, piuia și intra benzina).  Acum nu mai face așa (momentan), trece pe benzină pe la 150-160km/h sau dacă insist să accelerez brusc (gen, de la 50km/.h la 120km/h). În decurs de o lună, de când l-am schimbat, a mai piuit de două ori.

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #96 on: June 11, 2016, 14:48:01 PM »
Nu este vorba de cat de brusc accelerrzi,este setata sa treaca pe benzina la o anumita turatie , cand ajunge acolo trece ,nu are nicio importanta cu viteza.
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #97 on: June 11, 2016, 16:59:08 PM »
Da, așa face si a mea. Era setată pe la 3500rpm, dar eu am setat -o la 4000 la prima revizie, ca intra pe benzină exact pe la viteza preferată de mine la drum lung, 130.
Aveam însă impresia că la el trece pe benzină pentru că nu fac față injectoarele de gaz la consum mare...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #98 on: August 29, 2016, 02:28:03 AM »
Pun si eu parerea mea, chiar daca de incepator, deci - neavizata.
Am luat impreza cu GPL ca sa nu imi dea gaura maxima in buget, chiar daca as dispune de bani in plus pentru benzina, prefer sa ii dau pe altceva.
La cumpararea masinii din Germania, am primit factura instalatiei marca Landi Renzo si a manoperei, care totalizeaza in jur de 1900 de euro.

So far so good, maisna merge pe GPL de 40.000 km, facuti in Germania. Deci, deocamdata nu ma pot pronunta, inca invat masina. Are un singur simtom din ce am citit pe topic, si anume un tremurat finut la ralanti.
Am vazut ceva pancarta mare cu Landi Renzo in afara Timisoarei, am sa trec pe acolo, poate sunt autorizati si le cer o verificare, pentru linistea mea.

Impreza 2006 Wagon 2.0 n/a

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #99 on: October 28, 2016, 20:15:43 PM »
Nu stiu cat de sigure sunt instalatiile voastre, dar cand vad asa ceva, ma ia cu friguri:

Quote from: news.ro
Un accident in care au fost implicate trei masini a avut loc, vineri dupa-amiaza, pe DN5, in apropiere de Giurgiu. Patru persoane au murit carbonizate, in urma accidentului, iar traficul auto a fost complet blocat.
Centrul Infotrafic a anuntat ca "traficul rutier pe DN5 Bucuresti - Giurgiu este intrerupt in zona localitatii Uzunu, din cauza unui accident rutier in care au fost implicate trei autovehicule".
In accident au fost implicate doua autoturisme Dacia Logan si o duba, potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Giurgiu, Ion Dristaru, citat de News.ro.
In urma impactului, cele doua masini Dacia, in care se aflau cate doua persoane, au luat foc, iar cand au ajuns echipajele de salvare victimele erau decedate.
"In momentul in care primul echipaj de pompieri a ajuns la fata locului, ambele autovehicule ardeau generalizat, iar victimele erau carbonizate", a declarat Dristaru.

Accidentul s-a produs dupa ce soferul unei masini Logan a intrat pe contrasens si s-a ciocnit frontal cu celalalt Logan, care era condus regulamentar, au declarat pentru News.ro reprezentanti ai Politiei Rutiere Giurgiu.

Conform acestora, cele doua autoturisme functionau cu gaz.

sursa

**************

edit:

si sursa alternativa, foto de la fata locului, din alt unghi:
http://www.giurgiuveanul.ro/stiri/tragedie-pe-dn-5-patru-oameni-au-murit-carbonizati-dupa-ce-doua-masini-au-intrat-in-coliziune-foto/

Quote from: giurgiuveanul.ro
Din primele informații transmise de polițiști, șoferul unui taxi Dacia Logan, care venea dinspre București, a pătruns pe contrasens, intrând în coliziune cu un Logan înmatriculat în Giurgiu. În urma impactului, având în vedere că cele două autoturisme aveau rezervoare pe GPL, acestea au luat foc. Patru persoane, dintre care două aflate în taxi și alte două în autoturismul de Giurgiu, au murit în chinuri, arzând de vii.
« Last Edit: October 28, 2016, 20:30:46 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste