Teste Subarufanclub - Outback 2016
Subaru club Romania

Teste Subarufanclub - Outback 2016

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Teste Subarufanclub - Outback 2016
« on: March 29, 2016, 14:15:02 PM »
Dragi colegi,

Contributia mea o puteti gasi pe blog, unde am postat si cateva fotografii.

Va invit sa discutam aici despre ce v-a placut sau nu v-a placut la el, pentru cei care l-au testat si vazut la intalnirea din Bucuresti.

Am postat si pe facebook. Va indem la un like & share.

Mihai

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #1 on: March 29, 2016, 14:31:06 PM »
As face un testdrive sa vad diferenta la CVT eu avand prima generatie.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #2 on: March 29, 2016, 15:14:46 PM »
Arată bine, dacă e și automata pe diesel o să se vândă mai bine decât modelele anterioare.

"De vre-o două ori nu ne-am potrivit". "vre-o"?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #3 on: March 29, 2016, 15:23:46 PM »
Edit. Erau mai multe greseli si le-am corectat sper eu pe toate acum.

dann

  • 160
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #4 on: April 01, 2016, 05:49:08 AM »
Am condus si eu la Brasov, in octombrie, un outback diesel cvt si am ramas impresionat.
Comparand cu SG-ul meu, am remarcat cat de comfortabila si de placuta la condus e masina.
Desi nu-mi place in general dieselul si nici nu prea ii inteleg rostul in Romania , nu m-a deranjat deloc motorul si mi-a dat impresia unei relatii frumoase cu cvt-ul. Si desi e destul de mare, mi s-a parut usor de condus si de parcat.
Cand voi fi nevoit sa renunt la SG, am sa cumpar ceva cu 7 locuri si 3 scaune individuale pe randul 2, altfel, probabil un outback benzina cvt ar fi alegerea mea.

marr

  • 2205
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #5 on: April 28, 2016, 10:07:26 AM »
Mie unul imi place actualul Outback.
Dealtfel, mi se pare cel mai reusit model din actuala gama Subaru.
Si studiez tot mai serios varianta unui Outback pentru urmatoarea achiztie ( bine, asta nu se va intampla mai devreme de un an caci trebuie produs ceva cascaval) - doar ca pe mine ma intereseaza cu o motorizare pe benzina.
Sunt tare curios cum se comporta Outback-ul in varianta 2.5 l benzina - din pacate, nu cred sa am ocazia unui drive-test cu aceasta versiune de motorizare deoarece singurul Outback de drive-test este diesel ....

Sau poate, intr-un an-doi vor pune si un benzinar de 2.0 turbo ( desi pentru fiabilitate pe termen lung clar acel "batran" 2.5  ar fi o alegere mai inteleapta) ....
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Teste Subarufanclub - Outback 2016
« Reply #6 on: October 19, 2016, 20:52:17 PM »
M-am reintalnit cu aceasta masina. De aceasta data are la bord peste 8000km si nu 500 ca atunci cand am facut testul, deci este complet rodata.

Combinatia de diesel si CVT este foarte buna in toate situatiile. Si in trafic infernal dar si cand dai de o bucata de drum doar a ta.

Ramane preferata mea dintre toate masinile testate.

Imediat am simtit ca este mai sigura, datorita sistemului eyesight.

Este eleganta si materialele folosite sunt peste orice gasim in alte modele Subaru. Totul este mai moale la atingere.

Pe drum mi se pare mai bine asezata decat foresterul.

Fiecare are farmecul ei si exceleaza la ceva, dar outback-ul reuseste sa fie bunicel la mai multe capitole, chiar daca nu exceleaza in ceva anume, bifeaza mai multe casute.

Odata ce ai experienta folosirii farurilor full LED de pe Forester, orice o sa ti se para inferior. Probabil ca de la anu' si Outback-ul o sa primeasca aceasta echipare. Ar merita pentru realiza un pachet complet.


In rest nu pot sa zic decat ca ar fi bun si un pret similar celor din SUA/Canada.

Este perfect ca masina de zi cu zi, de calatorii, de abordat toate drumurile si pentru fun in offroad exista Forester, pentru fun pe sosea este STI, pentru fun pe circuit este BRZ.