Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
Subaru club Romania

Izolare fonică defectuoasă la Forester SG

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« on: April 03, 2016, 08:19:13 AM »
Nu știu dacă din cauza oboselii sau a unor luni aglomerate și defectuoase, dar în ultima vreme mi se pare că mașina e din ce în ce mai zgomotoasă. Inițial am crezut ca sunt cauciucele alea de la oglindă, dar le-am prins cu o menghină mică și le-am strâns cu pistolul de aer cald. Nu s-a schimbat prea mult, acum zgomotul vine de sub oglindă, din zona din dreptul clemei de deschidere și din portbagaj.

Portbagajul e o poveste separată, la orice gropiță trăncăne ca naiba.

Ceva soluții, tips and tricks, în afară de a schimba mașina?

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #1 on: April 03, 2016, 16:24:38 PM »
Io cred ca ti s-a "lasat" motorul abia acum si e foarte silentios, deci abia acum auzi tu zgomotele!  :D :D

Lasand gluma la o parte da, e o problema, desi mai degraba cred ca vine de la varsta masinii. Intamplator ma gandeam si eu sa trec printr-o repriza de investigat diferite zgomote de plastice, zdrangane cam multe intr-adevar. Probabil si caroseria tip break are niste cuvinte de spus. Cascarabeta aialalta a costat mai putin de o treime din forester, e mai veche dar parca e mai tacuta, cu exceptia motorului care parca il tin in brate.
Eu n-am solutii minune.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #2 on: April 04, 2016, 18:35:21 PM »
Sincer, la mine inafara de vajaitul de la chederul usii de la sofer la peste 120km/h, care se poate rezolva usor cu un adaos de cheder sub chederul masinii (este video pe forum) la mine nu prea am nici un fel de galagii...

P.S. la zgomotul de rulaj ajuta foarte mult izolarea fonica extra :D
Because Subaru, thats why.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #3 on: April 04, 2016, 18:37:39 PM »
Dă-mi un link, te rog, să văd.

Because Subaru, thats why.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #5 on: April 17, 2016, 08:30:17 AM »
Ah, știu, am făcut asta, nu are efect. Adică OK, izolează un pic, dar problema e că acum zgomotul/vîjîitul vine de mai jos, de sub oglindă.

Altă problemă, să nu mai deschid alt topic: trăncane ca naiba ușa de la haion.

UXE

  • 1731
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #6 on: April 17, 2016, 08:44:33 AM »
Si la mine vajaie pe la oglinda. Se simte si un mic curent. 

La haion pot fi urmatorii factori:

- suport numar
- partea de plastic din interior.

Suportul de nr l-am lipit de caroserie cu banda dublu adeziva.  Zgomotul se diminueaza sesizabil. 

Plasticul din interior (la mine) sta departat de caroserie cam jumatate de cm in zona motorasului stergator. Am pus distantiere din bureti , insa nu tin decat o perioada scurta de timp,  cad.  Aici nu am gasit solutie.    Sa vezi ce naspa e pe drum forestier. >:(

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #7 on: April 17, 2016, 08:51:46 AM »
Sa vezi ce naspa e pe drum forestier. >:(
Am simțit ieri.

Suportul de număr e lipit, nu e de la el, zgomotul vine din interior. Dă-mi poză cu partea de plastic din interior, te rog.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #8 on: April 17, 2016, 10:42:53 AM »

UXE

  • 1731
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #9 on: April 17, 2016, 11:50:01 AM »
Din pacate n-am cum.  Masina mea e in service pana miercuri-joi.  Piesa de care vorbesc eu este fata de usa  a haionului.  Daca dai cu pumnu usor in ea ai sa vezi ca are un joc in zona centrala unde e umflatura aia de la motorasul stergatorului.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #10 on: April 17, 2016, 15:56:33 PM »
Detectat. Am pus vreo 10 puncte din alea, am lăsat aia de la motoraș așa, vedem dacă mai face.

UXE

  • 1731
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #11 on: April 24, 2016, 18:23:35 PM »
Poti sa pui o poza mai de departe cu lucratura?  Cum se comporta?

Eu am descoperit la mine de ce se aude zgomot si se simte un mic curent de aer in zona oglinzii din dreapta.  Motivul este mai jos:




Pentru cei care nu s-au prins,  aripa este prinsa mai in interiorcu cativa mm fata de planul portierei si ca urmare de la 70+ km/h  face un zgomot destul de deranjant.  O sa incerc sa vad daca se poate scoate un pic in afara sa vina la nivelul portierei.  Ar fi ideal.


adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #12 on: April 28, 2016, 08:14:29 AM »
Poti sa pui o poza mai de departe cu lucratura?  Cum se comporta?
Am pus mai sus. S-a mai atenuat un pic zgomotul, dar nu foarte mult. Mai bag niște bandă sub cauciucurile care izolează portierele.

UXE

  • 1731
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #13 on: April 28, 2016, 09:33:39 AM »
Am vorbit cu nenea mecanicul la care ma duc eu de obicei sa fac diverse lucrari si mi-a zis ca este posibil ca hayonul dupa atata timp  de uzura sa se fi "lasat" un pic de pe pozitie  .   A zis ca data viitoare o sa mi-l regleze , inclusiv fata de usa de la hayon  si aripa aceea. Sunt curios cum se face si daca o sa fie vreo imbunatatire.   

Cand i-am zis ca am incercat cu bureti si cu alte tiganeli, a ras de mine  :)

UXE

  • 1731
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #14 on: April 30, 2016, 21:53:15 PM »
Ok, am rezolvat.  S-a facut liniste la denivelari si gropi.

Am dat toata fata de hayon  jos.  Se incepe de sus cu stopul si se continua pana jos.  Pe partea interioara am inlocuit "un bradut" de sus cu unul de jos.  In felul acesta ramane f putin spatiu in zona de mijloc langa stergator pentru ca tine "mai aproape".  In schimb, pe laterale inca mai ramanea spatiu asa ca am folosit pistolul de lipit cu ceara si am tras 2 puncte , tot pe interior.  

Apoi am trecut la reglarea inchiderii hayonului.  Initial, daca ma apasam pe haion acesta avea un mic joc.   Am luat o cheie de 12 , am dat protectia jos si am impins mai in interior "agatatoarea" de jos unde prinde incuietoarea.   In felul acesta hayonul sta mai "lipit" de caroserie. Acum trebuie sa-l trantesc un pic mai tare sa se inchida.  Am si facut cateva teste prin gropi la viteze mai mari.

Sunt super multumit de rezultat.  Acum imi mai troncane doar prelata retractabila, dar o rezolv si pe aia.  
« Last Edit: April 30, 2016, 21:56:31 PM by UXE »

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #15 on: May 06, 2016, 00:59:06 AM »
După câteva zile de testat nu s-a rezolvat. Plus acum nu se mai închide haionul, că s-a blocat încuietoarea. Cred că o duc la AKI, să râdă de ea.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #16 on: May 11, 2016, 19:48:09 PM »
Reașezat masca la hayon, parcă s-a mai atenuat zgomotul. Băiatul de la AKi mi-a zis că e și o problemă de la macaraua care ține geamul ușilor din față, și de acolo aud zgomot. Trebuie dată jos masca ușii și reașezat geamul și macaraua.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Izolare fonică defectuoasă la Forester SG
« Reply #17 on: June 26, 2016, 21:37:07 PM »
Mda. Face la fel. Îmi vine să sudez ușa.