problema Forester Diesel (bataie/zgomot din zona diferentialului fata/central)
Subaru club Romania

problema Forester Diesel (bataie/zgomot din zona diferentialului fata/central)

Salutare tuturor!

Utilizez de aproape 6 ani un Forester Diesel din 2010. masina am condus-o de la zero km si acum am 125000 km. de vreo jumatate de an la mersul incet cu rotile aproape sau complet virate se simte o bataie (destul de puternica uneori) in toata masina (uneori violent in volan ca si cand as avea pana). La incept se manifesta rar si dpar la mersul cu spatele, acum insa si la mersul cu fata si rotile virate se simte aproape la fel

Intial am crezut ca este ceva la roti (gen placute nefixate in etriere, sau bucse). Dupa mai multe vizite la diverse service-uri s-a banuit diferentialul central, apoi cel fata. Insa fenomenul nefiind tot timpul prezent (uneori nu se simte deloc timp de cateva zile - initial nu se manifesta cand masina era "rece") s-a abandonat suspectul diferential. S-a mai vehiculat varianta barii stabilizatoare insa fara o concluzie clara.

in final, dupa mai multi mecanici consultati mi s-a spus ca este .... normal sa faca asa ...

din experienta voastra, aveti idee ce ar putea fi?

multumesc!

Razvan

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Mutat din zona jurnalelor de bord in zona discutiilor. Citeste putin inainte de a deschide un subiect.


Referitor la problema ta, multi au avut problema la planetara si au raportat aceleasi simptome ca si tine. Problema undeva la tripoda pe partea dinstre cutie. E de verificat.

gxg dra

  • 29
  • subaru forester 2011, mai nou
raspuns
« Reply #2 on: June 06, 2016, 16:25:32 PM »
Salut,

Ai verificat geometria rotilor? Daca problema apare doar la mersul cu spatele cu volan bracat total, e posibil ca aici sa fie o problema.
Plantara uzata in mod normal face zgomot la rularea in fata...unde capata si uzura in timp, dar este o bataia constanta care se simte permanent.
Am mai constatat acest fenomen si la alte auto..motivul cam acesta ar fi, dar..nu pot fi sigur 100%.

puiu

  • 787
Ridicata pe elevator si ceva viteza virand pe rand stanga dreapta. Daca e sa fie se aude imediat.

s-a dovedit a fi diferentialul central...aprox 6500 RON cu tot cu manopera la SMT

Forester

  • 3068
  • The other right!
Mai exact, ai schimbat deja piesa și într-adevăr a dispărut problema?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008