Rateuri pe toti cilindrii
Subaru club Romania

Rateuri pe toti cilindrii

sebyy

  • 171
Rateuri pe toti cilindrii
« on: August 27, 2016, 11:33:05 AM »
Salut, am o problema la care mecanicii care s-au ocupat de masina nu ii mai dau de cap. Masina este Forester 2.0 turbo. Sa incepem in ordine cronologica :
1. Am schimbat distributia si apoi s-a rupt un surub de la un intinzator. Dupa inlocuirea surubului masina nu mai trecea de 3000 rpm (se balbaia si dadea rateuri) + check engine aprins
2. Schimbat 4 supape (erau strambe)- problema persista  iar pe tester dadea erori de amestec al aerului
3. Schimbat senzorul de pe cutia de la filtrul de aer  - check engine stins dar masina face la fel iar acum ii da eroare pe tester rateu la toti clindrii
Acum au zis sa comand un pinion (SPROCKET-CRANKSHAFT-Part Number: 13021AA141)
Masina merge pefect pana la 3000 rpm, nu conteaza daca e cald sau rece . Nu stiu de ce am impresia ca o sa cumpar pinionul ala degeaba si inclin spre ceva electric totusi. Orice idee e binevenita. Multumesc

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #1 on: August 27, 2016, 12:33:24 PM »
esti din cluj cumva ? ca tocmai auzisem de un forester cu acc problema ...

Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #2 on: August 27, 2016, 12:59:40 PM »
E din Iasi, daca retin bine

Rola aia dintata are joc pe ax? Sau dinti uzati/lipsa?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #3 on: August 27, 2016, 13:00:11 PM »
Mutam topicul in sectiunea potrivita. Hai ca esti de mult pe forum. Stii unde se deschid topicurile...

Eu zica ca nu este distributia bine pusa sau axele cu came asezate corect. Asa aveam eu la WRX si era vorba de un singur dinte la o axa cu came pentru evacuare sarit din linie.

Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #4 on: August 27, 2016, 13:10:58 PM »
Eu as da jos cureaua (grija la intinzator, trebuie comprimat progresiv, vertical, in timp, pentru a fi refolosit) si as realinia totul, verificand atent toate marcajele (role, curea)

sebyy

  • 171
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #5 on: August 27, 2016, 13:19:18 PM »
Scuze Mihai, am postat la repezeala. Sunt din Iasi. Eu habar nu am daca sunt puse bine sau nu, merg pe mana lor. Ca sa puna pinionul ala nu trebui sa dea distributia jos ? O sa le zic sa mai verifice daca totul e pus bine .  Iau in calcul varianta de o aduce la Bucuresti in cazul in care astia nu mai stiu ce sa ii faca . Daca o fi ceva de senzori am sanse mult mai mari sa gasesc un coleg din Bucuresti care ma poate ajuta cu imprumutul unor senzori pentru verificare. Macar daca dureaza cateva zile, am rude si pot sta la ei . Exclud varianta Auto kino Brasov tocmai din cauza asta.

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #6 on: August 27, 2016, 21:32:59 PM »
Sigur distributia este sarita. Nu cred ca in Iasi nu gasesti pe cineva priceput s-o verifice.
Pinionul ala pe ca vor ei sa ti-l schimbe nunse uzeaza de pe o zi la alta, fix dupa ce au umblat la distributie...

sebyy

  • 171
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #7 on: August 29, 2016, 08:41:58 AM »
Dar posibil sa se fi uzat cand s-a rupt distributia...

sebyy

  • 171
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #8 on: September 05, 2016, 09:45:06 AM »
Pana la urma pinionul ala era de vina. Problema rezolvata.

Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #9 on: September 05, 2016, 15:25:53 PM »
Ai vreo poza? Ce anume era stricat la pinion?

sebyy

  • 171
Răspuns: Rateuri pe toti cilindrii
« Reply #10 on: September 07, 2016, 08:05:16 AM »
Avea cativa dinti tociti . Nu am mai facut poza...