Subaru Legacy Boxer Diesel - sfat de achizitie
Subaru club Romania

Subaru Legacy Boxer Diesel - sfat de achizitie

Subaru Legacy Boxer Diesel - sfat de achizitie
« on: November 30, 2016, 23:08:57 PM »
Salutare!sunt in cautarea unei masini de iarna pentru familie cu tractiune integrala.
 Am fost tare ocupat zilele astea :) schimbare de planuri, cred ca trec la Legacy de la impreza, tot nu ma las de subaru :). pe scurt Subaru Legacy 2009 boxer diesel cu motor schimbat pe garantie la 120.000 km la repr Brasov trecut in cartea masinii, noul motor are 60.000 km . bucsaraie plus telescoape si arcuri schimbate de 1 an; ambreiaj, ulei grup si cutie schimbat de 6 luni, discuri plus placute schimbate acum 1 luna, baterie noua cu garantie, scaune electrice de plus, pilot automat. Gata cu descrierea acum incep impresiile: am mai mers ocazional cu diesel da asta e altfel de asta il si iau in considerare, trage bn motorasu asta dar nefiind interesat de diesel pana acum nu stiu nimic de motoru asta asa ca va rog sa va dati cu parerea.motoru cica a fost schimbat pe garantie cu noua generatie ca avea nu stiu ce problema pe care o au toate, porozitate la bloc sau chiulase .ce m-a blocat a fost ambreiaju super dur, asa e la toate Legacy? Cutia tot noduroasa dar parca nu ca la impreza pe care am testat-o. Avem un bebe mic si toti prietenii ma sfatuie sa am piele pe interior sa nu ma stresez cu bebele ca o sa faca ravagii in spate, cat de greu este sa schimbi interiorul cu unul de piele cu scaune elec si cu memorii de la unul de plus cu scaune electrice fara memorii?e difenta de cablaj?trebuie sa trag fire suplimentare ?proprietaru mi-a spus ca mai are un ambreiaj de rezerva de kevlar, de ce ar avea asa ceva daca a fost schimbat de un an cu OEM de generatie noua upgradat nustiuce ca cele originale cica ar avea probleme?
Mi-a placut feelingu masinii, e confortabila desi e destul de dura, motorul pare potent, trage bine se tureaza usor , ciudat de usor pentru un diesel,i-am dat putin in gusa si pe franare i-am dat heel and toe si am ramas surprins cat de repede se tura motoru si ce raspuns avea la pedala, ca o benzinara.  Imi place mult masina dar nu vreau sa ma arunc cu capul inainte,vreau sa va cer parerea.
Va salut cu respect!



Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Răspuns: Subaru Legacy Boxer Diesel - sfat de achizitie
« Reply #1 on: December 16, 2016, 08:40:03 AM »
Salut! la diesel o sa mai fie EGR, volanta...mai sunt chelltuieli; Mai bine vezi o benzina. Am avut diesel...mai sigure sunt Subaru benzina !