Actualizare soft dupa fiecare schimb de ulei ?
Subaru club Romania

Actualizare soft dupa fiecare schimb de ulei ?

Actualizare soft dupa fiecare schimb de ulei ?
« on: January 07, 2017, 23:39:53 PM »
Buna
Am  vizionat  un  film pe  youtube despre DPF si  multe  altele. Acest  filmulet mi-a  atras  atentia  de  la  minutul  5 unde  domnul  din imagine  explica ca  trebuie   computerul  masini  anuntat  dupa  fiecare  schimbare  mecanica  a  uleuilui,ptr.  ca  computerul sa  faca  la  randul  lui  nu  stiu  eu  ce  dozare  a  uleuilui ? debitului de  ulei?  Nu  am  inteles  chiar  tot...

Intrebare : Chiar  este  necesara  anuntarea computerului  masini  manual cu  ajutorul  unui  laptop  la  fiecare  schimb  de  ulei?

Domnul din  videoul vizionat  chiar  insista  sa  rugam  mecanicul  care  ne  efectueaza  schimbul  sa  faca  un  update al  softului ptr.  ca  este  foarte  important.  

pareri  despre  asta ,  experiente?


« Last Edit: January 07, 2017, 23:42:14 PM by karoly »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Actualizare soft dupa fiecare schimb de ulei ?
« Reply #1 on: January 08, 2017, 09:53:59 AM »
da, la diesel este necesar, se cheama oil dilution reset - dar nu este "actualizare soft" ci pur si simplu este resetata/stearsa o valoare din memoria ECU ...
(in timpul regenerarilor ECU injecteaza motorina in exces pentru a creste temp. dpf-ului, motorina care contamineaza/dilueaza si uleiul .... )
« Last Edit: January 08, 2017, 09:56:26 AM by andea79 »

Dsign

Răspuns: Actualizare soft dupa fiecare schimb de ulei ?
« Reply #2 on: February 14, 2017, 16:33:17 PM »
Aici se face diferenta intre service-ul de cartier autorizat de RAR sa efectueze operatiuni (si) la autoturisme Subaru si un reprezentant adevarat .

Reprezentantul are acces la toate informatiile si toata documentatia pentru intretinere si reparare, plus sculele, dispozitivele si accesoriile necesare.
Reprezentantul are asadar posibilitatea de a accesa ssi a aplica variante noi de software pentru fiecare serie de sasiu in parte.
De fapt, pentru masinile aflate in garantie, verificarile pentru update-uri de software sunt obligatorii la fiecare vizita a masinii in service. Acordarea reparatiilor in garantie este conditionata de acest aspect (masina sa aibe soft-ul la zi)

Legat de "dilutia" uleiului : procentul respectiv este calculat matematic, nu exista un senzor de ulei diluat, asadar trebuie sa ii "comunici" masinii faptul ca i-ai pus ulei nou, nediluat.

Atat update software cat si reset dilutie ulei se poate face cu scule de diagnoza pe care le gasim in reprezentanta.