problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
Subaru club Romania

problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel

Răspuns: problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
« Reply #20 on: May 08, 2017, 08:43:06 AM »
intr-un final am rezolvat aceasta problema, am dus masina la tester , nu mai fusesem deloc cu ea la tester ,era destul de departe reprezentanta de mine 200km, La tester a constatat ca injectorul 1 nu lucra cum trebuie, s-a facut un reset la computer si acum injectorul lucreaza si nu mai am probleme de loc cu relantiul, dar pe tester s-a gasit problema la uleiul pe care lam bagat adica castrol superedge 5w-30 nu este bun de loc si din cauza aceasta mi se aprinsese si becul la filtrul de particule, acum trebuie sa schimb uleiul si sa-i pun original motul, uleiul castrol mil recomandase cel de la magazin ca nu aduceau motul , deci sa nu cumparati alt ulei decit motul pentru ca se strica motorul, acum am si o bataie la motor la relantiu care nu era si cel de la reprezentanta mia spus ca sar putea sa fie fisura in bloc motor care cu timpul sa se accentueze si sa strice mai tare motorul asta din cauza uleiurilor folosite care nu au fost  cele recomandate de subaru.
bafta.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
« Reply #21 on: May 08, 2017, 09:05:33 AM »
 :) :D Nici nu stiu cum sa comentez. Ma mai amuz putin si vad pe urma daca-mi vine inspiratia. Pana atunci poate scriu altii cu diesel.

Suze, nu e despre tine. Situatia nu este deloc placuta. Dar explicatiile cu uleiul sunt amuzante.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
« Reply #22 on: May 08, 2017, 09:53:41 AM »
Eu zic ca daca-i trage un scoci termorezistent peste fisura aia se rezolva.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
« Reply #23 on: May 08, 2017, 13:19:48 PM »
La motoarele  disel merge cu scoci,  dar numai pentru o perioada scurta !  :-X
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

marr

  • 2205
Răspuns: problema turatie relanti xv , 2011, 2.0 disel
« Reply #24 on: May 08, 2017, 14:31:16 PM »
Da' suparat esti colegu' daca ai expus toata patania dintr-o suflare !!!

PS: Unii mei vechi si mai patiti, poate ca nu ar fi 100% de acord la faza cu uleiul ...

PPS: Nu vreau sa-ti stric ziua, dar daca intr-adevar este fisurat blocul motor, nu mai conteaza uleiul. Poti sa-i pui ulei de floarea soarelui sau ulei rupt din soare ... nici nu-l strica mai tare, nici nu-l mai repara !
Chiar asa - la ce reprezentanta Subaru ai fost ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020