Forester XT MY17
Subaru club Romania

Forester XT MY17

Forester XT MY17
« on: February 21, 2017, 16:47:30 PM »
Bine v-am gasit! De ceva vreme sunt in cautarea unei masina care sa o inlocuiasca pe cea actuala. Pentru mine criteriile pe care le are de indeplinit noua masina sunt: SUV 4x4, AT, benzina. Nice to have: fiabilitate, garda la sol onorabila, comoda la drum lung si nu foarte zgomotoasa.

Dupa indelungi cautari si test drive-uri m-am oprit la Forester XT. Din tot ce exista pe piata consider ca are cateva avantaje majore fata de concurenta: motorul 2.0 Turbo are performante de top in comparatie cu altii, sistemul 4x4 este cel mai bun, garda la sol cea mai mare din segment.

Acum, masina aceasta va avea rolul de masina de familie (2+1) la fel cum are si cea pe care o va inlocui. Avand in vedere ca avem 2 masini si numarul de km se imparte, probabil nu voi face mai mult de 15000 km/an, cam 50% oras 50% afara, cu 10-15% light offroad (coclauri si drumuri forestier). Actuala masina o am de 10 ani si jumatate si are 138000 km pe bord, toti facuti de mine. Ca urmare de aici vine si o parte din justificarea alegerii benzinei. Al doilea motiv este tendinta pietei de a se scapa de diesel in viitorul apropiat (5-15 ani), dar aceasta tendinta ma duce cu gandul ca tot ce va insemna diesel, fie ca vorbim de motorina fie ca vorbim de componente pt motore diesel, ma astept sa fie mai scumpe decat acum.

Stilul meu de condus este unu relaxat dar cu reprize mai aspre cand ma plictisec prea tare :). Pe autostrada merg frecvent 140-160, dar in general nu sunt genul care sa fac depasiri decat in conditii totale de siguranta.

Din pacate nu am reusit sa fac un test drive cu un XT, si nici macar sa stau intr-un Forester de oricare fel. Sunt interesat sa cunosc cateva detalii despre aceasta masina:

- probeleme la care ma pot astepta din partea acestui motor Turbo+CVT. Deocamdata pare fiabil, dar trebuie tinut cont ca este pe piata doar din 2013. Ca si asteptari, masina pe care o vand acuma nu a avut nici o problema in aproape 11 ani de functionare.
- as vrea sa stiu cum se comporta masina la viteze mai mari de 140km/h? este in continuare sigura, care este nivelul de zgomot din habitaclu? cum sta in viraje?
- din cate am vazut in poze, youtube + ceva descrieri sezutul scaunului pare a fi scurt. Cum sta Forester-ul aici din punct de vedere al confortului, in special cand vorbim de deplasari lungi? Din cate stiu nu exista nici optiunea de suport lombar pentru varinatele europene.
- reviziile trebuie facute la 6000 km? care ar fi costurile reviziilor
- benzina trebuie sa fie 98+ sau este ok si 95?

Mai am un stres cu taxa care va inlocui taxa de mediu. Feeling-ul meu este ca noua taxa va fi bazata pe CO2 si va fi o taxa locala. XT-ul nu sta bine la capitolul asta, dar va fi un risc asumat.

V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu raspunsuri la intrebarile de mai sus. Masina intentionez sa o achizitionez imediat dupa ce se va vinde actuala masina, Toyota LC 120 AT. De cumparat, vreau sa o iau din Germania, unde am gasit modele re-importate din Danemarka la preturi rezonabile, cei drept cu 3 ani garantie in loc de 5 (adica doar garantia pe care o da fabrica).

O zi frumoasa sa aveti.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #1 on: February 21, 2017, 16:57:00 PM »
Salut! Cateva raspunsuri le gasesti in Drive Test-ul facut cu varianta diesel. Cauta pe aici topicul si vezi pareri. Se aplica si la XT observatiile legate de pozitia ridicata la volan, geamuri mai groase si materiale fonoabsorbante de inalta calitate.
Reviziile se fac anual, dar daca vrei sa te tina si asta 10 ani fara probeleme, recomandat este sa faci macar schimbul de ulei la 6 luni.

Singura posibila problema vazuta de mine este turbina montata jos in fata motorului. Daca acel light offroad de care vorbesti nu presupune joaca in albia raului, atunci esti ok.

Mergi la Cluj sa vezi un Forester si de ce nu, sa o iei de la ei. Ai suport post-vanzare mai bun decat daca o iei cine stie de unde...
« Last Edit: February 21, 2017, 16:59:39 PM by MihaiFlorescu »

laddu

  • 225
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #2 on: February 21, 2017, 17:14:13 PM »

- probeleme la care ma pot astepta din partea acestui motor Turbo+CVT. Deocamdata pare fiabil, dar trebuie tinut cont ca este pe piata doar din 2013. Ca si asteptari, masina pe care o vand acuma nu a avut nici o problema in aproape 11 ani de functionare.
- as vrea sa stiu cum se comporta masina la viteze mai mari de 140km/h? este in continuare sigura, care este nivelul de zgomot din habitaclu? cum sta in viraje?
- din cate am vazut in poze, youtube + ceva descrieri sezutul scaunului pare a fi scurt. Cum sta Forester-ul aici din punct de vedere al confortului, in special cand vorbim de deplasari lungi? Din cate stiu nu exista nici optiunea de suport lombar pentru varinatele europene.
- reviziile trebuie facute la 6000 km? care ar fi costurile reviziilor
- benzina trebuie sa fie 98+ sau este ok si 95?



Le iau pe rand din experienta mea de ~15000 km pe XT:
- ma indoiesc ca vor fi probleme cu motorul. Toata lumea vorbeste de bine, sunt pe forum niste filmulete cu unii care le-au demontat si analizat si comparat cu motorul mai vechi, serie ej. Parca Mihai a pus pe undeva filmul. Il gasesti pe youtube sigur. Iar daca vor fi, ai 5 ani sau 150k km garantie, deci ar trebui sa fii acoperit pentru o perioada destul de buna.
- am mers cu 200km/h la sf lui Ianuarie in Germania, in drum spre Austria. Nu cred ca e ceva sigur la viteza aia, iar atentia mea era la drum, nu la zgomotul din habitaclu. Cu toate acestea nu m-a deranjat nimic in mod deosebit in afara de sunetul motorului care era turat. Dar din punctul meu de vedere se aude foarte bine, dar depinde de gusturi.
- Suport lombar nu are, din pacate. Aici trebuie sa te urci intr-un XT, treaba e personala si greu de raspuns.
- Recomandarea de revizii e la 15000km, si eu o sa le fac la acest interval recomandat de subaru. Daca vrei sa le faci mai devreme, e alegerea ta. Manopera plus filtre vreo 600 de lei, plus uleiul parca 300 de lei la prima revizie la 15k km
- Eu i-am pus numai 95. N-are treaba. :) Consum mediu la mers 90% extraurban este de ~10-10.5% calculat la pompa.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #3 on: February 21, 2017, 17:18:19 PM »


Singura posibila problema vazuta de mine este turbina montata jos in fata motorului. Daca acel light offroad de care vorbesti nu presupune joaca in albia raului, atunci esti ok.


Oare subaru care targeteaza masina si pentru light offroad sau chiar mai mult, nu a luat in calcul acest aspect? Daca garniturile de la furtunurile de aer sunt bine etansate, de ce e asa o mare problema daca ia apa? Ca nu s-o deforma carcasa turbinei. Dar daca urc pe munte, pe serpentine si trag de masina ca nebunul, iar in varf ploua cu galeata (lucru des intalnit in perioada de vara cu cumulonimbus pe varful muntelui) atunci nu e aceeasi situatie? Parerea mea e ca trageti concluzii empirico a priorice, fara niciun fel de caz real.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #4 on: February 21, 2017, 17:56:17 PM »
Nu e vorba de tras apa. E vorba de turbina incinsa folosita in offroad careia ii aplici un dus rece. Carcasa aia metalica poate nici mai mult nici mai putin decat sa crape.

Subaru cred ca a luat in considerare utilizarea preponderenta si apoi au plusat garda la sol cu 2cm fata de generatia anterioara ca sa reduca riscurile.
Acum fiecare face cum doreste... Cazuri reale normal ca nu exista pentru ca modelul este nou, lumea constienta ca nu se traverseaza rauri cu Subaru (decat daca este vorba de motor de barca) si apoi cine face asa ceva nu cred ca ar mai vrea sa strige sus si tare ca a fost prost si a stricat masina.
« Last Edit: February 21, 2017, 18:00:32 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #5 on: February 21, 2017, 18:34:57 PM »
Salut! Cateva raspunsuri le gasesti in Drive Test-ul facut cu varianta diesel. Cauta pe aici topicul si vezi pareri. Se aplica si la XT observatiile legate de pozitia ridicata la volan, geamuri mai groase si materiale fonoabsorbante de inalta calitate.
Reviziile se fac anual, dar daca vrei sa te tina si asta 10 ani fara probeleme, recomandat este sa faci macar schimbul de ulei la 6 luni.

Singura posibila problema vazuta de mine este turbina montata jos in fata motorului. Daca acel light offroad de care vorbesti nu presupune joaca in albia raului, atunci esti ok.

Mergi la Cluj sa vezi un Forester si de ce nu, sa o iei de la ei. Ai suport post-vanzare mai bun decat daca o iei cine stie de unde...

Cei drept ca am citit aici pe forum doar informatiile legate de XT nu si cele legate de diesel. Dar multumesc de info, o sa caut topicul. Despre pozitia la volan intradevar cum zicea si laddu ii o treaba personala. Am 1.85 si cam 75 kg, nu cred ca nu incap in scaun :) dar ma intereseaza 2 aspecte: pozitia spatelui si daca am cat de cat sustinere in zona coapselor. Imi pare (din poze) ca este cam scurt scaunul. Dar domnu' asta din link-ul de mai jos zice ca pentru el e ok pozitia de condus. Si el are 1.86. By the way, foarte fain review-ul, il recomand:

&t=160s

In rauri nu m-am bagat nici cu LC-ul. La fel nici in sleauri sau alte locuri greu accesibile. Probabil ca voi face aproximativ acelasi tip de offroad pe care il practica si Heliotropus, mai putin parte cu fugaritul vanatului :)

La Cluj ajung in weekend, dar pentru un botez asa ca nu cred ca am sanse (bilet de voie :)) pentru test drive. Despre ce servicii post vanzare este vorba? In Timisoara este un pseudo dealer Subaru care acum comercializeaza mai mult second hand-uri, dar alte marci. A avut si un XT acum cateva saptamani la 98k din 2014, cred ca am vazut link-ul si aici pe site, din pacate l-a vandut repede si nu am apucat sa-l conduc.

In ceea ce priveste achizitia, intr-un fel mi-ar placea sa nu trebuiasca sa plec din RO sa-mi iau masina, dar oferta este muuult mai buna. Plus ofera si putina aventura si posibilitatea de ai face rodajul repede.   
 

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #6 on: February 21, 2017, 18:42:54 PM »

Le iau pe rand din experienta mea de ~15000 km pe XT:
- ma indoiesc ca vor fi probleme cu motorul. Toata lumea vorbeste de bine, sunt pe forum niste filmulete cu unii care le-au demontat si analizat si comparat cu motorul mai vechi, serie ej. Parca Mihai a pus pe undeva filmul. Il gasesti pe youtube sigur. Iar daca vor fi, ai 5 ani sau 150k km garantie, deci ar trebui sa fii acoperit pentru o perioada destul de buna.
- am mers cu 200km/h la sf lui Ianuarie in Germania, in drum spre Austria. Nu cred ca e ceva sigur la viteza aia, iar atentia mea era la drum, nu la zgomotul din habitaclu. Cu toate acestea nu m-a deranjat nimic in mod deosebit in afara de sunetul motorului care era turat. Dar din punctul meu de vedere se aude foarte bine, dar depinde de gusturi.
- Suport lombar nu are, din pacate. Aici trebuie sa te urci intr-un XT, treaba e personala si greu de raspuns.
- Recomandarea de revizii e la 15000km, si eu o sa le fac la acest interval recomandat de subaru. Daca vrei sa le faci mai devreme, e alegerea ta. Manopera plus filtre vreo 600 de lei, plus uleiul parca 300 de lei la prima revizie la 15k km
- Eu i-am pus numai 95. N-are treaba. :) Consum mediu la mers 90% extraurban este de ~10-10.5% calculat la pompa.

Asa am si eu impresia, ca motorul si masina in sine sunt foarte reusite. Probabil concepute pentru a face fata unor conditii mult mai aprige decat cele in care le exploatam noi.

Sunt obisnuit cu masinile japoneze, asa ca stiu ca nu sunt costuri mari in ceea ce priveste reviziile. La Land Cruiser cel mai mult am platiti 2800 RON la revizia de 90k, unde am schimbat distributia si pompa de apa. Plus filtre si cei 7 litrii de ulei. Consumul stiu ca este mare, dar vin de pe o masina cu consum destul de mare asa incat nu o sa am un soc. Aici compenseaza senzatia pe care cred ca o transmite motorul turbo impreuna cu cei 240 cp.

Sese

  • 468
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #7 on: February 21, 2017, 19:21:58 PM »
Avem la Brasov XT la drive. Tocmai l-am inmatriculat. Sper ca in viitorul apropiat sa avem placerea sa faca si Mihai un review.
Ca si pret, cred ca cel putin pe o masina noua putem sa-ti oferim un pret la fel de bun cu ceea ce poti obtine oriunde in Europa.
Daca ai gasit o masina dintr-un stoc mai vechi, una cu garantie inceputa sau vorführwagen, atunci este posibil sa o gasesti mai ieftin.

Te asteptam la drive-test daca iti face placere.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #8 on: February 21, 2017, 19:41:47 PM »

Din pacate nu am reusit sa fac un test drive cu un XT, si nici macar sa stau intr-un Forester de oricare fel.

Sunt mai multe reprezentate care au XT in showroom.



Quote
Sunt interesat sa cunosc cateva detalii despre aceasta masina:

- probeleme la care ma pot astepta din partea acestui motor Turbo+CVT. Deocamdata pare fiabil, dar trebuie tinut cont ca este pe piata doar din 2013. Ca si asteptari, masina pe care o vand acuma nu a avut nici o problema in aproape 11 ani de functionare.

Daca o intretii bine nu vei avea probleme cu motorul de 2litri. Subaru a mai avut motoare cu aceasta capacitate cilindrica.

Quote
- as vrea sa stiu cum se comporta masina la viteze mai mari de 140km/h? este in continuare sigura, care este nivelul de zgomot din habitaclu? cum sta in viraje?

Forester este construit pe o platforma de Legacy. Legacy apartine clasei mari. Masinile de clasa mare sunt facute pentru a rula cu viteze mari.
XT este un SUV peste medie la capitolul stabilitate.

Quote
- din cate am vazut in poze, youtube + ceva descrieri sezutul scaunului pare a fi scurt. Cum sta Forester-ul aici din punct de vedere al confortului, in special cand vorbim de deplasari lungi?

Scaunul este foarte comod daca il reglezi bine. Scaunele mai lungi, chiar si cel extensibil (sport) de la BMW au prostul obicei de a taia circulatia in spatele genunchilor.
Au suprafata orizontala mai mare (presiune mai mica) dar te poti trezi cu picioarele anchilozate dupa 500km.

Quote
- reviziile trebuie facute la 6000 km? care ar fi costurile reviziilor

Uleiul poate fi schimbat la 5000km daca doresti sa pastrezi masina o perioada mai lunga de timp.

Quote
De cumparat, vreau sa o iau din Germania, unde am gasit modele re-importate din Danemarka la preturi rezonabile, cei drept cu 3 ani garantie in loc de 5 (adica doar garantia pe care o da fabrica).

Revizii vei face in Germania sau in Danemarca ?
Cum vei proceda daca vei reusi sa strici un motor sau o cutie de viteze ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #9 on: February 21, 2017, 22:10:01 PM »
Avem la Brasov XT la drive. Tocmai l-am inmatriculat. Sper ca in viitorul apropiat sa avem placerea sa faca si Mihai un review.
Ca si pret, cred ca cel putin pe o masina noua putem sa-ti oferim un pret la fel de bun cu ceea ce poti obtine oriunde in Europa.
Daca ai gasit o masina dintr-un stoc mai vechi, una cu garantie inceputa sau vorführwagen, atunci este posibil sa o gasesti mai ieftin.

Te asteptam la drive-test daca iti face placere.


Sese, multumesc de feedback si respect pentru ce faceti voi la Brasov. Nu am nimic planificat in perioada urmatoare in zona voastra, dar acum ma gandesc sa imi gasesc ceva treaba in zona :). Dau de veste cand/daca ajung. Lasa-mi te rog pe privat un numar de telefon, te sun maine daca nu te deranjeaza sa povestim putin despre oferte.



Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #10 on: February 21, 2017, 22:24:21 PM »
Avem la Brasov XT la drive. Tocmai l-am inmatriculat. Sper ca in viitorul apropiat sa avem placerea sa faca si Mihai un review.
Ca si pret, cred ca cel putin pe o masina noua putem sa-ti oferim un pret la fel de bun cu ceea ce poti obtine oriunde in Europa.
Daca ai gasit o masina dintr-un stoc mai vechi, una cu garantie inceputa sau vorführwagen, atunci este posibil sa o gasesti mai ieftin.

Te asteptam la drive-test daca iti face placere.


Vin eu la test drive
Pedal to the Metal !
WRX.STI 2017- Sport
etc, etc, etc

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #11 on: February 21, 2017, 22:45:36 PM »

Quote
Revizii vei face in Germania sau in Danemarca ?
Cum vei proceda daca vei reusi sa strici un motor sau o cutie de viteze ?

Multumesc de feedback. Interesant ce spui tu cu privire la scaune. As fi curios care este dimensiunea sezutului, lungime/latime. Poate asa imi fac o idee comparand cu ce am in jur. Pana la urma un test drive face mai mult decat o mie de cuvinte.

In alta ordine de idei, daca masina se strica si este in garantie nu vad nici o problema ca ea sa fie reparata la un service Subaru din Ro. Garantia se aplica oriunde in EU. La fel si reviziile, se vor putea face in Ro.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #12 on: February 21, 2017, 23:00:15 PM »
Nu trebuie sa fii sigur ca garantia unei masini din exterior se aplica si in Romania.
Totul depinde de bunavointa retelei.

Pentru un automobil de 45.000 de Euro ar fi mai linistitor sa stii ca ai garantie reala.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #13 on: February 21, 2017, 23:17:07 PM »
Am inteles punctul tau de vedere. Sincer m-as mira sa fie la mana retelelor mai ales in contextul actual de globalizare. Voi intreba care sunt conditiile de garantie. Deocamdata stiu ca este vorba de o garantie ca si cea de mai jos oferita de fabrica:

3-year new vehicle warranty (or 100.000 km what which is reached first)

3-year paint warranty (or 100.000 km what which is reached first)

3-year electronics warranty (or 100.000 km what which is reached first)

3 year warranty on accessories purchased and installed by Subaru

12-year warranty against corrosion

3-year Euro assistance

Spre deosebire de Subaru Danemarca, Subaru Germania ofera 5 ani garantie. masinile cumparate de Subaru Germania de la fabrica Subaru din Japonia vin tot cu 3 ani garantie, la fel ca mai sus, dar ultimii 2 ani sunt oferiti prin firme de asigurari. Sunt curios daca asa sta treaba si in Romania. Poate ne ajuta Sese cu mai multe detalii aici.
« Last Edit: February 21, 2017, 23:23:36 PM by cosmin_tm »

laddu

  • 225
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #14 on: February 22, 2017, 11:11:53 AM »
Da, ultimii 2 ani sunt extra garantie, asigurata de terti. 3 ani de la fabrica.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #15 on: February 22, 2017, 13:43:41 PM »
In rauri nu m-am bagat nici cu LC-ul. La fel nici in sleauri sau alte locuri greu accesibile. Probabil ca voi face aproximativ acelasi tip de offroad pe care il practica si Heliotropus, mai putin parte cu fugaritul vanatului :)

Incep prin a face o scurta precizare si anume, pentru expeditiile cinegetice folosesc o alta masina pe care am configurat-o in acest sens. Niciodata nu am iesit cu XT-ul la vanatoare.

Continui prin a-ti saluta indrazneata dorinta si totodata prin a te asigura ca nu vei fi dezamagit intrucat ai declarat ca o vei folosi in aproximativ acelasi tip de light offroad pe care il practic si eu cu XT-ul.

Ca si recomandare, primita dealtfel de la alti colegi de forum, este de precizat ca revizia periodica sa se faca din 10 in 10 mii de km si doar la reprezentanta.

Succes in desfasurarea procesului de selectie si te asteptam la rubica de prezentare a noului XT!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #16 on: February 22, 2017, 14:46:29 PM »
Heliotropus, felicitari pentru jurnalul tau. L-am citit din scoarta'n scoarta, toate cele 64 de pagini. Multa informatie buna acolo si am aflat de multe locuri faine pe care tara asta frumoasa le are si trebuie vizitate. Multumesc de incurajari, sper sa ajung sa am o pagina de prezentare cat mai curand.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #17 on: February 22, 2017, 17:06:39 PM »
Daca ai drum prin Bucuresti te asteptam cu drag la cafeluta de vineri la Mall Promenada sau in oricare alta zi (ai detalii la rubrica dedicata).
Masina mea iti sta la dispozitie in caz ca ajungi prin partile locului iar referitor la drumurile pe care le-am descris am certitudinea ca Forester, in orice varianta de motorizare sau echipare, face fata cu succes. 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #18 on: April 15, 2017, 14:34:20 PM »
Multumesc de lamuriri si de sfaturi. Informatiile gasite pe forum mi-au fost de mare ajutor. Pana la urma s-a incheiat cu succes si aceasta etapa de cautari. Am vandut masina veche, iar de 3 zile sunt fericit proprietar de FXT, avem 400 km impreuna si astept cu nerabdare sa ajungem la cei 1600 km unde sa putem testa masina la intreaga ei capacitate :).  Ce pot spune deocamdata este ca masina este exceptionala din toate punctele de vedere, nu mai am liniste, imi vine sa ma mut cu totul in masina :) O zi frumoasa la toata lumea si Sarbatori Fericite!

laddu

  • 225
Răspuns: Forester XT MY17
« Reply #19 on: April 18, 2017, 09:03:17 AM »
Felcitari. Poze?