Ajutor schimbare de viteza
Subaru club Romania

Ajutor schimbare de viteza

Ajutor schimbare de viteza
« on: March 27, 2017, 11:46:57 AM »
Salut,

Am cumparat in noiembrie primul meu masina, un Subaru outback din 2008. Sunt foarte multumit de masina, insa a aparut recent o problema in care doresc sa cer sflatul vostru. De o saptamana intra foarte greu in prima viteza, dar daca am o viteza de in jur de 5 km/h intra foarte usor. La restul vitezelor nu am problema. Nu stiu unde sa caut sursa problemei, disc de ambreiaj, aer in lichid de ambreiaj etc ?

Multumesc pt. raspunsuri,

Zoli

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Ajutor schimbare de viteza
« Reply #1 on: March 27, 2017, 12:27:37 PM »
Greu de spus si depinde de istoricul masinii, cand a fost schimbat ambreiajul, daca s-a facut aerisirea corect etc.
Alto probleme pot fi la o conexiune slabita undeva intre schimbator si cutie, sau poate fi sincronul sau poate fi pur si simplu un ulei care sa nu ii placa transmisiei?

Ultima revizie/schimb de ulei la cutie/ revizie ambreiaj cand si unde s-au facut si cu ce?

PS: Este 2.5i sau 2.0D masina?

Răspuns: Ajutor schimbare de viteza
« Reply #2 on: March 27, 2017, 12:39:58 PM »
Este de 2.0D.

Reviziile au fost efectuate la service Subaru Brasov sau Cluj. Masina era cumparata de la firma, si are cartea de service foarte ok si dupa cum vad, discul amreiajul a fost schimbat in 10.08.2010, nu stiu in cati km. Motorul era schimbat la 190000 km. Masina este in 230000 km.
« Last Edit: March 27, 2017, 12:46:47 PM by gyorfi97 »

Răspuns: Ajutor schimbare de viteza
« Reply #3 on: March 27, 2017, 13:59:51 PM »
Poti aproxima nr de kilometri incadrand schimbul de ambreiaj intre 2 revizii. Ciudat e ca a fost inlocuit dupa doi ani, iar de atunci au trecut inca 7. Posibil sa fi fost un utilizator slab la inceput, care l'a uzat prematur. Dupa inca aproape 7 ani de utilizare tot ca masina de firma se poate sa fi aparut si alte uzuri