Traseul stergatoarelor prea lung
Subaru club Romania

Traseul stergatoarelor prea lung

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #20 on: December 03, 2012, 17:09:38 PM »
 :D problema cea mare cred ca se întâmpla de la acele tije  !!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #21 on: December 03, 2012, 19:15:57 PM »
Sau o fi de la insider....

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #22 on: December 04, 2012, 21:58:15 PM »
Da-i un dinte mai incolo. O sa coboare mai mult... sau nu am inteles exact problema?
Subaru Impreza WRX 2001

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #23 on: December 04, 2012, 22:16:51 PM »
E o piesa din angrenaj,care are joc.Si nu se gaseste aceasta piesa.La mine spre exemplu,daca sterg in mers parbrizul ,lpvesc la capat in stalp dar nu se duc pana jos.Daca nu am zeama,nu aj nici in stalp dar nici jos la capat.Cand ploua insa,e o mare fugareala pe parbriz trosc sus,trosc jos....Dar daca merg tare se pot opri si la mijlocul cursei.Cu mana le pot da la loc,dar nu am reusit performanta asta in mers.... ;D

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #24 on: December 05, 2012, 11:02:43 AM »
 :D
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #25 on: December 05, 2012, 11:03:20 AM »
Nu s-a potrivit de la americanca?  ???
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #26 on: December 05, 2012, 11:29:45 AM »
nu.E alta mancare de fish...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #27 on: October 22, 2014, 16:47:05 PM »
Mister elucidat, dar nu si problema. Fostul proprietar a luat un alt motoras, a dat gauri noi in suport, a taiat firele si le-a impletit in loc sa puna mufa si lipsea si bucsa de la un stergator. De aici si cursa prea lunga, fapt ce a dus la stres pana cand s-a rupt o bucata de metal. Am fost la malakay si a sudat tatal lui piesa, dar a plesnit iar in acelasi loc.

Imi trebuie practic un motoras de subaru de GD cu piesa ce leaga motorasul de tije.

De UK nu se potriveste nimic, am incercat.

Sau sa ma duc la un sudor profesionist sa faca sudura serioasa acolo ca solutie de compromis.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #28 on: October 26, 2014, 09:41:15 AM »
Scurta intrebare ca m-am impotmolit. Restul povestii dupa.

Bucata de metal in forma de S care intra pe axul motorului e cumva lipita? Teoretic ar trebui sa aiba un filet sa intre pe el frumos, dar practic la ce va arat eu, pare sa fi intrat direct pe o bucata de cauciuc si cumva lipita la cald.

Aproape ca am rupt surubelnita tot incercand sa scot piesa de pe ax si nu am reusit. Altfel nu iese motorul de pe suport... Sa folosesc o ranga mai mare si ciocan?






« Last Edit: October 26, 2014, 09:43:20 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #29 on: October 26, 2014, 13:12:49 PM »
Ori filet ori gaura cu 2 laturi drepte
Subaru Impreza WRX 2001

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #30 on: October 26, 2014, 17:56:49 PM »
Mai degraba pare gaura filetata. Ai acces la celalalt capat al tijei filetate? Macar vizual, sa vezi daca e fixa.
Daca e bagat prin presare (putin probabil sa iasa pe deasupra, peste filet, totusi), va trebui incalzit S'ul, iar la remontare racita tija cu filet si incalzit S'ul, ptr o imbinare facila

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #31 on: October 26, 2014, 19:47:56 PM »
Tija filetata pleaca din motor. Deci daca invart S-ul se invarte si motorul. O sa incerc cu pistolul cu aer cald..

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #32 on: October 27, 2014, 00:24:41 AM »
Mdeah, acum vad ca nu gandeam prea clar.
Pentru demontare, daca e varianta a doua, va cam trebui o presa/extractor de rulmenti sau insistat cu 2 surubelnite, daca folosesti pistol de aer cald o sa se dilate atat piesa, cat si tija filetata, deci nu faci mai nimic, de fapt
Intre piesa in S si corpul principal nu se vede daca tija are 2 laturi pe care sa poti pune cheie sa o blochezi?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #33 on: October 27, 2014, 11:24:07 AM »
tre sa folosesti 2 rangute .. cum am facut la mine la garaj !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #34 on: October 27, 2014, 21:41:45 PM »
Teoretic, daca pui o piulita in capul filetului, ar fi de ajuns si un ciocan (mai mic/mai mare) daca tii cu un cleste bine de S, un soc ar trebui sa fie suficient ptr a pune piesa in miscare

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #35 on: October 27, 2014, 21:52:04 PM »
Teoretic.. :)

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #36 on: October 27, 2014, 23:50:47 PM »
Pune flexul pe el boss.Cedeaza sigur.

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #37 on: October 28, 2014, 00:15:14 AM »
Cel mai simplu ... nu iesi cu masina cand ploua ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #38 on: October 30, 2014, 16:53:46 PM »
Buuun.. de fapt nu prea bun.

Multumesc malakay si carcozep pentru piese in primul rand!!! (ansamblu de UK si ansamblu de EU complete, fara sa imi ia un ban pe ele)


Sa revenim. Mai de rahat nici nu se putea. Pe masina am avut un motor care nu era de subaru, drept urmare au fost date alte gauri in suport si confectionata o piesa (un S) mai subtire decat cel din imaginile de mai sus, care s-a rupt. Nefiind original motorul, firele au fost legate direct si nu s-a mai folosit mufa. Lipseau si niste bucse, motivul pentru care s-a si rupt acea piesa de metal.

De pe ansamblul de UK nu am putut folosi motorul fiindca se prinde altfel si invarte invers, iar suportul este pe dos evident. In schimb, bratele au bucsele bune si acelea pot fi mutate.


Am vrut apoi sa pun direct ansamblul de la carcozep, cu bratele care au bucsele bune de la malakay. Dar fiind ansamblu de Blob eye, exista prinderea pe centru in sus, in loc de in fata, asa ca am revenit la suportul meu pe care am pus motorul de la carcozep de 2004 si niste brate cu bucse de pe ansamblul de la malakay, identic cu toate modelele.


Astazi am reusit sa pun pe masina mareata realizare sperand sa termin chinul. Am pus si mufa de pe ansamblul de UK si la momentul cel mai asteptat s-au intamplat urmatoarele:
- motorul invarte in continuu cat timp cheia este in contact, chiar si fara contact pus, doar pe pozitia la care am ceasul aprins. Nu raspunde deloc la comenzile date de maneta din interior, nici ca viteza, nici la oprire, nici la intermitent. Firele au fost legate pe culori, s-au potrivit toate la fix, au fost izolate bine si separate sa nu existe nici cea mai mica sansa de contact.
- bratul care face legatura intre motor si restul sistemului sare din nuca

 :-[ WTF?! Sincer mi-a cam ajuns cu subaru asta. Am consumat efectiv 3-4 zile din viata incercand sa repar doar porcaria asta, si deja nu mai am timpul, nervii si banii sa fac mentenanta la o masina pentru care nu se gasesc piese decat peste mari si tari, acum cand am nevoie de o masina spatioasa pe care sa ma bazez mai mult ca oricand...
« Last Edit: October 30, 2014, 16:59:36 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Traseul stergatoarelor prea lung
« Reply #39 on: October 30, 2014, 18:01:43 PM »
Calm.Las-o cateva zile si poate iti vine ispiratia.