Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
Subaru club Romania

Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp

Răspuns: Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #40 on: January 30, 2012, 20:33:13 PM »

Si pana la urma daca nu schimb cutia de viteze si ma opresc la 300 cai la roata in ce sume crezi ca ajung??? Fara suspenise, frane si toba.

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #41 on: January 30, 2012, 21:17:48 PM »
Poate gasesti pe aici ceva .  In mod sigur nu au pe site  toate produsele , sfatul meu este sa le scrii un @mail si sa` ii intrebi daca` au ceea ce vrei,  daca` livreaza` in Romania,  despre plata`,  etc.  Eu de cate ori  i-am intrebat, mi-au raspuns destul de operativ.

http://www.lachutesubaru.ca/fr/index.spy
http://www.lachuteperformance.com/
http://subarucar.net/accueil/
http://www.twofastperformance.com/
http://www.subarubrossard.com/index.htm
http://www.perryautolaval.com/homefr.php

Incearca` prima  oara` la Lachute Performance,  sant cei mai renumiti pe aici prin parcare    ;) 

Mai poti incerca si aici pe forum   http://www.montreal-subaru-club.com/   , fiecare din firmele de mai sus au topicul lor si ii poti intreba in direct . Succesuri !  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #42 on: January 30, 2012, 21:39:02 PM »
Dupa ce am vazut azi ce face Serban, am luat o hotarare...vand aspiratu`, ma scobesc de lovele, iau XT-ul si apoi mai vedem!
Operatiunea se va face la o data ce va fi comunicata ulterior!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #43 on: January 30, 2012, 21:44:32 PM »
   :D   :D   :D   :D   :D   :D   +10  !!!!!!!  ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #44 on: January 30, 2012, 22:01:28 PM »
Mie chiar imi place ce fac.Am o afinitate pt impreza asta a mea....fiind primil subaru.Cred ca anul asta ma bag si eu la wrx ceva.Foretserul va fi al doamnei si daca vreau ceva mai high sa am si io....

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #45 on: January 30, 2012, 22:06:08 PM »
Chiar o sa iasa f. fain proiectul! O sa fie o Impreza unica in Romania..., dar o sa mai discutam pe topicul tau, sa nu poluam topicul asta!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #46 on: January 30, 2012, 22:10:52 PM »
hehe :D este putin mai greu cand faci un swap dar (in cazul meu am o satisfactie  mult mai mare.. ) placerea de a merge cu o masina facuta de mana ta (buna/rea) e altceva  ;)
p.s eu nici nu urcasem motorul pe masina si deja o vedeam cu alti ochi.. nu pot sa explic sentimentul...  ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #47 on: January 31, 2012, 00:01:51 AM »
Problema la "facut" masina ii foarte mare pentru ca nu stiu pe nimeni in zona asta care se pricepe sau cel putin sa am incredere. In Timisoara nu stiu nici un service de incredere sau profesional. Si daca as avea toti banii din lume nu as reusi nimic aici. Daca stie careva ceva service serios in zona Timisoara, Resita,Deva,Arad, Oradea sa imi zica sa incerc. De strans anumite piese ii simplu si cu softul iara ii ok ca as merge la Racing Code.
Deci costa "sentimentul" dar are si el aportul sau de satisfactie. In plus daca se stie ca nu ai forjat masina si ai fost uman cu ea se poate vinde mai bine dupa.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #48 on: January 31, 2012, 01:49:06 AM »
Daca esti hotarat... cauta un service la Bucuresti, aduci masina + piesele si in 10 zile pleci cu ” bestia ”...  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #49 on: January 31, 2012, 10:14:42 AM »
Daca esti hotarat... cauta un service la Bucuresti, aduci masina + piesele si in 10 zile pleci cu ” bestia ”...  ;)
hmmm suna foarte promitator.  Cei de la acest service nu pot oferi o lista cu modificari. Sa iti zica de exemplu... pt 300hp iti fac o lista cu ce cred ei si pretul este X euro, pt 330hp iti dau o lista si un pret Y, pt 350hp iti dau o lista pretul este Z.... Poate ies mai ieftin colectand eu piesele dar cum nu ma pricep si nici nu am asa mult timp dedicat ii periculos, o persoana specializata stie exact setul de care are nevoie. Plus ca eu pot sa cumpar chestii care nu sunt compatibile sau sa iau anumite piese mai slabe sau mai tari, adica sa nu pastrez o anumita configurare optima. Cel mai convenabil ii sa ti se ofere STAGE-uri cu pretul aferent. Daca se poate pls sa imi zici.
Zi faina si merci

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #50 on: January 31, 2012, 10:46:47 AM »
De obicei astfel de proiecte se intind pe 2-3-5 ani. Este bine sa pui piesele pe rand si nu sa le arunci pe toate odata ca sa iti dai seama de efectul fiecareia. Daca pui totul deodata pe masina si ceva nu iti place sau nu va functiona corect, iti va fi greu sa iti dai seama ce piesa aduce efectul nedorit. Daca le pui pe rand, poti observa ce nu iti place sau nu merge si poti remedia problema. Sau, din contra, poti ajunge la concluzia ca este ce iti doresti si nu mai ai nevoie de alte piese de pe lista si uite asa mai castigi niste bani.

Mai avem un caz pe forum de genul "dau 10k si nu ma intereseaza ce ii faceti, dar vreau 400 cai". Dupa ce au cazut si motorul si cutia (de STI !!!), au fost schimbate, si a cazut din nou motorul, masina sta abandonata acum la SMT. Deci nu merge nici cu o lasi la un service si o iei in 10 zile.

Iar cu masinile deja facute, iar nu e treaba. Nu stii ce piese s-au folosit si cum s-a mers cu masina.
« Last Edit: January 31, 2012, 10:48:24 AM by MihaiFlorescu »

Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #51 on: January 31, 2012, 12:21:12 PM »
Imi place ideea de "dau 10k si nu ma intereseaza ce ii faceti, dar vreau 400 cai" :))) dar stiu ca in Romania in special ii foarte greu. Daca iau piesele pe rand atunci masina mai mult va sta in service :(. Cum nu lucrez in domeniu auto si am cunostinte limitate in ale tuningului nu stiu cat voi fi de capabil sa realizez daca o piesa merge bine sau nu. Sebastian zicea ca in viitor vor face si un service bazat pe mecanica unde sa faca astfle de proiecte dar pana atunci cine stie :(.  Vb cu voi in speranta ca poate dau de un fan ceva care ii in apropiere si as putea sa o fac impreuna cu el. De exemplu mie imi place sa fac compuri si lumea vine la mine sa le fac configuratii speciale etc dupa care imi dau banii cu incredere si le comand si le asamblez eu, imi face foarte mare placere sa fac asta. Eu lucrez in domeniul arhitecturii deci nu am avut scoala sau ceva dar pur si simplu imi plac si iubesc sa le asamblez si sa le dau cox sa scoata scor cat mai bun cu chestii cat mai ieftine.
Referitor la masinile facute parca ii mai ok pt ca daca pica ceva macar sti ca o repari sau inlocuiesti dar nu trebuie sa o iei de la inceput si sa bagi o caruta de bani in ea. Sau poate nu stiu ce vb :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #52 on: January 31, 2012, 12:29:44 PM »
Leone 84 e din zona si are un service. In prezent isi restaureaza un model rar de Subaru. Il gasesti in sectiunea "Membrii si masinile lor - Alte modele". Nu stiu daca le are cu tuningul, dar cu mecanica sigur te poate ajuta.

Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #53 on: January 31, 2012, 14:35:46 PM »
Am sa vb cu Leone 84 cine stie. Pana la mecanica o sa trebuiasca sa fac o lista cu exact ce imi trebuie pt un anumit target apoi sa ma pun sa strang din piese. Cand am piesele o sa apelez la un mecanic.

gabit

  • 172
Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #54 on: January 31, 2012, 14:47:37 PM »
Nu fac reclama dar Marian Valcu de la Marsil Auto din Bucuresti a mai facut swap-uri la Subaru inclusiv 6mt sti pe Forester si pe 1.6 + multe alte Subaruri foarte rapide ,intretinere si upgrade si cred ca are mare experienta . Eu cand aveam wrx faceam service numai la el inclusiv upgrade de frane, ambreaj etc si nu am avut sa-i reprosez decat ca nu e mai aproape de Iasi :)
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #55 on: February 01, 2012, 19:53:44 PM »
Am fost azi cu masina in service ca imi consuma otzara mult ulei si am aflat ca turbo-ul ii pe duce si as dori sa cumpar altul mai bun. Daca tot cumpar unul nou trebuie sa imi iau unul si tare. Ce alte modificari ar trebui sa fac pe langa turbo ca sa fie totul ok. Nu vreau inca sa schimb pistoanele si alte chestii interne la motor. Intercooler clar trebuie sa iau dar nu as dori sa il bag in bara din fata ca aia cere niste modificari care depasesc abilitatile omului de la service. Ce recomandati si cum pot sa fac cu turbo sa il tin mai "calm" sa nu strice tot motoru.

concrion

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #56 on: February 01, 2012, 20:13:33 PM »
Salut
Uite aici toate turbinele:
http://www.wrxtuners.com/forums/f95/what-turbo-should-i-get-read-before-asking-20013/
Vezi ce ai nevoie si ce iti doresti (ma refer aici daca vrei sa intre la turatii mici, medii sau mari si care e gama de putere)
De cumparat, poti lua din state una sau de pe la noi (srz.ro, racingnick.ro, etc) sau vezi anunturi pe 4 tuning. Ar mai fi o varianta, sa te duci cu turbina ta la una din firmele care reconditioneaza.
Intercooler vezi ca avea Elspa de vanzare un TMIC de STI cu tot cu bov la 150 euro. Pe Marian il recomand si eu (el a facut si Foresterul lui Sebastian) sau mai poti lucra cu Doru (de la Tomina) sau si mai bine, intreaba pe Sebastian. Ar mai fi si Edu Stan care e mecanic bun
In orice caz, ceva de genul tau am vrut si eu ceva sa fac: uite asta e ce vreau, sa dau bani, sa ia piesele si sa le puna pe masina, si sa vad cifre frumoase....dar, in timp, iti dai seama ca facand lucrurile pe etape si simtind ce avantaje iti aduce fiecare, e mai bine. Problema se pune insa, cred eu, la setarile de finete (spre exemplu eu am bare stabilizatoare ajustabile de 22 mm si pe fata si pe spate, insa simt ca nu sunt reglate optim, drept pentru care ar fi trebuit sa se incerce toate setarile si cele finale sa fie cele cu care eu simteam cel mai bine masina.....dar pentru asta ai nevoie de cineva care sa aiba timp sa stea dupa tine, si sa fie nu doar mecanic bun, dar si pilot - Marian si Edu, intra in aceasta categorie)
Anyway, mai consulta pe cineva in legatura cu opinia legata de turbo (stii, la mecanici si la doctori, eu nu cred doar in vorbele unuia, pana nu confirma inca unul ;) ) si daca chiar e pe moarte ia-ti altceva care sa te ajute si pe viitor.
Seara buna

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #57 on: February 02, 2012, 16:14:41 PM »
Nu ai nevoie de echipa tehnica a lui Leob ca sa schimbi cate ceva la masina. Important este sa te informezi inainte de a cumpara o piesa si inainte de a o monta. La Subaru se umbla super usor la anumite chestii.

La motor e drept ca ai nevoie de cineva care sa mai stie cat de cat cum sta treaba la Subaru, dar multe informatii le poti afla de pe net.

Daca schimbi turbina, cu cat e mai mare, cu atat mai mult vei fi nevoit sa schimbi si alte piese. Pentru o marime mai mare fata de ce ai acum (sa zicem o turbina de STi stock) ai nevoie minim de injectoare, pompa de benzina si soft (recomandat si bujii, dar nu obligatoriu - in functie de ce ai acum si cand au fost schimbate). In functie de modelul turbinei, e posibil sa ai nevoie de admisie si downpipe si as mai adauga eu conducte de benzina egale si rampe de injectie.

concrion

Răspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #58 on: February 03, 2012, 14:35:29 PM »
Salutare
Uite ceva interesant pentru tine http://www.autovit.ro/subaru-impreza-C22754397.html
Pretul e foarte bun, masina este noua
Take care

Rspuns: Proiect de tuning - 2007 Subaru Forester 2.5 XT - 300 awhp
« Reply #59 on: February 06, 2012, 00:20:55 AM »
multumesc mult la toti pt tot info ul acordat. Sunt inca in cautari , informari si negocieri cu Impreza aia din 2008. Astept o lista cu modificari facute la masina, cica ii o lista lunga si sunt in valoare de 15k euro. Am aflat putin si despre trecutul masinii.