Presiune anvelope
Subaru club Romania

Presiune anvelope

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #20 on: November 06, 2012, 23:11:56 PM »
Mihai, vad ca aici se discuta de presiunea pentru Forester ;)
Corect! Ar trebui mutat topicul la elemente generale, credcae interesant pentru oricine subiectul asta.


[...] Eu stiam ca este invers ??? Iarna presiunea mai mica pentru contact mai bun cu asfaltul. Pe zapada stiu ca offroaderii scad la 1 si putin ca sa nu se afunde si unii chiar le aduc la presiunea atmosferica.
Vara presiune mai mare pentru ca oricum ai aderenta buna si balonul trebuie sa fie ferm in curbe de obicei luate in viteza mai mare decat iarna.
Poate stiam eu gresit?

1. Don't reduce tyre pressures to get more grip – it doesn't work, and reduces stability.

2. Several vehicle manufacturer's owner's manuals recommend operating winter tires several psi (typically 3-5) higher than their recommended pressures for summer and all-season tires.

3. So at lower ambient temperatures and at any given tyre operating temperature, the pressure is also lower. Therefore the tyre is the wrong shape. If that theory is correct, the pressure actually needs increasing a touch at lower ambient temps in order to maintain the right pressure at operating temps.

4. For every 5°C that the weather drops a tyre will lose about 1 psi of air pressure.

etc ...



Presiunea... cate variabile trebuiesc luate in calcul... dar pana una alta ascultati ce spune producatorul ca nu tampit.
Si ce spune? Du si tu ideea pana la cap, mai da si ceva exemple, asa schimbam mai eficient info!
Te referi probabil la inscriptiile cu presiunile recomandate, de pe masina. Sau ... ?

« Last Edit: November 06, 2012, 23:34:10 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #21 on: November 07, 2012, 07:00:41 AM »
In manualul de utilizare sau undeva pe masina sunt trecute valorile de presiune recomandate in functie de dimensiunea anveopei si de incarcatura.

Stefan

  • 620
Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #22 on: November 07, 2012, 08:49:13 AM »
Stiu ca presiunea pneurilor este prezenta pe o eticheta lipita pe stalpul soferului.  Sau cel putin pe unul din stalpi.

Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #23 on: November 07, 2012, 22:16:13 PM »
Da sau la rezervor pe usita ...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #24 on: November 07, 2012, 22:36:56 PM »
Din pacate pruducatorul nu mentioneaza si presiunea in functie de conditiile meteo. Si aici intervine comunitatea care  impartaseste din experiente...ca altfel erau doar cartile de la producatori si nu mai existau forumuri.

Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #25 on: November 08, 2012, 07:44:16 AM »
Presiunea in anvelope trebuie sa fie mereu cea nominala la 20 de grade Celsius.
Daca anvelopele sunt umflate cu aer asa cum face si producatorul in functie de temp exterioara vor parea variatii de presiune normale.
Recomand interventia la presiunea nominala doar in situatii care o impun pe moment apoi revenirea la presiunea nominala.
Pentru suprafete foarte alunecoase de iarna este avantajos sa scadeti presiunea cu pana la 0.5 bari, dar cand se reintra pe asfalt curat este o pierdere de energie, masina valseaza pe flancuri si face zgomot la rulare mai mare.
Nu recomand depasirea presiunii nominale decat cu 0.1-0.2 bari la drum foarte lung pe autostrazi pentru scadere de consum.

concrion

Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #26 on: November 08, 2012, 14:23:13 PM »
Salut,
Maine o sa scad presiunea (acum am 0.2 in plus la ce spune placuta)....nu stiu daca asta sau talonul e de vina (am pus acum jantele originale si anvelopele standard 205/60/16...anvelopele sunt good year ultragrip cu adancime de 6-7 mm) dar parca sunt pe perna gonflabila.
Daca plec un pic mai tare sau accelerez tare in mers, scartaie rotile, pe curbe (spre exemplu la arcul de triumf, facut sensul - ocolit monumentul, la 50-60, scartaiau ca dracu si erau la limita aderentei) iar la franare, mi-a intrat de 2 ori abs in 2 zile.....mai mult decat in tot restul verii. Nu imi place deloc situatia (si apropo, nu cred ca e inca prea cald pentru ele) si daca si dupa ce mai scad presiunea nu se rezolva nimic, imi iau altceva.
O zi frumoasa

Răspuns: Presiune anvelope
« Reply #27 on: November 08, 2012, 15:08:05 PM »
Gumele de iarna scartaie mai tare pe curbe decat cele de vara. La doua din masini in cartea service imi spune clar sa cresc cu 0,2 atm presiunea la montarea gumelor de iarna. daca vrei de exemplu sa iti iasa un test de amortizor prost, creste cu 0,5-0,7 presiunea si vezi ca eficienta amortizarii scade cu pana la 25%. Apoi poti sa ceri schimbarea amortizoarelor....pe garantie:)
Forester my09 4Q