Forester diesel 2011
Subaru club Romania

Forester diesel 2011

picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #60 on: February 28, 2012, 22:47:30 PM »
Salutare,
Revin cu alte experiente. In perioada grea de iarna din ultimile saptamani nu am avut aproape nicio problema. Ma infigeam in orice parcare care era inzapezita. Partea buna a zapezii a fost ca am gasit peste tot un loc de parcare liber, iar  la bloc puteam chiar sa aleg unde parchez.  ;D In tot acest timp a persistat mirosul de ambreiaj. Am sunat la sevice si mi-au spus ca daca l-am patinat odata, mirosul va mai persista o vreme, dupa care va disparea. Acum am sa vad  cum se va comporta in continuare si am sa va tin la curent.
Picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #61 on: February 29, 2012, 00:32:37 AM »
Salutare,
Revin cu alte experiente. In perioada grea de iarna din ultimile saptamani nu am avut aproape nicio problema. Ma infigeam in orice parcare care era inzapezita. Partea buna a zapezii a fost ca am gasit peste tot un loc de parcare liber, iar  la bloc puteam chiar sa aleg unde parchez.  ;D In tot acest timp a persistat mirosul de ambreiaj. Am sunat la sevice si mi-au spus ca daca l-am patinat odata, mirosul va mai persista o vreme, dupa care va disparea. Acum am sa vad  cum se va comporta in continuare si am sa va tin la curent.

Is just the begining...
Sint la al doilea care a inceput sa-si lase maiasmele , sper sa nu ma lase pina iese din garantie...
Forester Diesel 2010

celalalt

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #62 on: February 29, 2012, 07:55:40 AM »
Vezi ca garantie la garantie nu fac astia...Ca asa e la ei.

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #63 on: February 29, 2012, 09:24:03 AM »
Vezi ca garantie la garantie nu fac astia...Ca asa e la ei.

Adica stai sa inteleg ca sint cam greu de cap !
Daca se buleste si al doilea ambreiaj nu il schimba ???
Forester Diesel 2010

celalalt

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #64 on: February 29, 2012, 11:06:20 AM »
Eu asea stiu.Cand am schimbat cate ceva pe garantie , mi s-a spus clar ca garantie la garantie nu se face.MADE IN ROMANIA

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #65 on: February 29, 2012, 11:15:11 AM »
Nu conteaza de cate ori se strica in garantie... sunt obligati conform legii sa repare! Ca SMT-ul o sa sustina contrariul este altceva...
Dar faceti ca Serban, cereti sa va faca refuzul in scris!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #66 on: March 06, 2012, 20:18:46 PM »
Salutare,
Vad ca nimeni nu s-a mai omorat cu scrisul pe aici. Sa va mai spun cate ceva. Am sunat la sevice si mi-au spus ca e normal sa puta ambreiajul daca l-am fortat si ca va trece cu timpul (desi nu sunt de acord cu mirosul la ambreiaj la o asemenea masina) lucru care s-a si intamplat. Au spus ca e cuplul prea mare si ca trebuie debraiat repede. Nu inteleg de ce nu au proiectat un alt aambreiaj. Acum nu mai mirose si nici vibratii nu mai am. Banuiesc ca am avut zapada inghetata pe cardan. Am inteles ca masinilor japoneze nu prea le prieste frigul pentru ca si la alte modele japoneze se intampla sa la puta ambreiajul. In rest numai de bine.
Picea

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #67 on: March 06, 2012, 20:23:43 PM »
Ti-ai pus scut la motor si la diferential? Nu de alta dar din cate stiu esti primul si singurul care se plange asa de tare de ambreiaj putitor!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #68 on: March 06, 2012, 20:41:13 PM »
Salutare,
Vad ca nimeni nu s-a mai omorat cu scrisul pe aici. Sa va mai spun cate ceva. Am sunat la sevice si mi-au spus ca e normal sa puta ambreiajul daca l-am fortat si ca va trece cu timpul (desi nu sunt de acord cu mirosul la ambreiaj la o asemenea masina) lucru care s-a si intamplat. Au spus ca e cuplul prea mare si ca trebuie debraiat repede. Nu inteleg de ce nu au proiectat un alt aambreiaj. Acum nu mai mirose si nici vibratii nu mai am. Banuiesc ca am avut zapada inghetata pe cardan. Am inteles ca masinilor japoneze nu prea le prieste frigul pentru ca si la alte modele japoneze se intampla sa la puta ambreiajul. In rest numai de bine.

Crede-ma`  ca` nu e deloc normal sa` puta` ambreiajul, nici macat daca`  il fortezi putin. Asta e scuza`  romaneasca` ca sa` nu repare pe garantie , sau pe banii lor. Daca`  ar zice asa ceva aici,  s-ar trezii cu zeci de mii de masini inapoi pe cap si ar da faliment Subaru in America de Nord.
Iar chestia ca`  masinilor japoneze nu le prieste zapada  si gheatza   !!  Waawwww,  nici macar legenda`  urbana`  nu pot sa`  ii zic  !! Aici e iarna`  5-6  luni pe an , zapada`  si gheata`  la -20   -40  Gr. C.  si la nici un Subaru nu i-a inghetat cardanul pana`  acuma ! La cum lucreaza`  aici protectia consumatorului , ar fi un munte de Suby returnate la dealeri ! 
De unde ai inteles tu ca`  la Subaru (sau la alte modele japoneze) nu le prieste zapada si gheata ??  ???  Asta e o gaselnita`  scoasa`  de dealerii rau-platnici.  Subaru e una din cele mai bine cotate masini de pe piata canadiana`,  iar modelele japoneze sant cele mai fiabile in conditii de iarna` extrema`  ca aici. Numai Volvo , Saab si masinile germane le poate tine trena.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #69 on: March 06, 2012, 20:48:28 PM »
Am zis sa mai stau o perioada, timp in care o sa merg la munte si o sa mai testez ambreiajul, si, caz in care imi pute am sa ma duc la reprezentanta si o sa fac scandal.
Picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #70 on: March 06, 2012, 20:54:57 PM »
Ia la cercetat  goagalu`,  vezi ce spune legislatia, vezi exact ce drepturi ai pe garantie, intreaba` la protectia cumparatorului, fa-ti temele bine inainte apoi sari pe ei. Nu ar strica sa`  ai si numele unui avocat cu o carte de vizita`  in mana` !
Nu astepta prea mult ! Si cand te duci sa` te plangi de ceva , nu le mai spune ca ai fortat ambreiajul,  ca` ai tras pe cineva din zapada`, ca` ai luat pe cineva la sufa`,  etc.  Asta le da`  motive sa` nu iti faca` reparatia pe garantie.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #71 on: March 06, 2012, 20:57:13 PM »
Ia la cercetat  goagalu`,  vezi ce spune legislatia, vezi exact ce drepturi ai pe garantie, intreaba` la protectia cumparatorului, fa-ti temele bine inainte apoi sari pe ei. Nu ar strica sa`  ai si numele unui avocat cu o carte de vizita`  in mana` !
Nu astepta prea mult ! Si cand te duci sa` te plangi de ceva , nu le mai spune ca ai fortat ambreiajul,  ca` ai tras pe cineva din zapada`, ca` ai luat pe cineva la sufa`,  etc.  Asta le da`  motive sa` nu iti faca` reparatia pe garantie.
Nu am incercat decat sa ies din zapada. Nu am facut nimis altceva. Din contra altii m-au scos pe mine. :-[
Picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #72 on: March 06, 2012, 21:08:02 PM »
Sorry,  cred ca`  a scris altcineva  asta cu scosu` din zapada`   pe alt  thread, si le-am confundat !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #73 on: March 16, 2012, 08:46:21 AM »
Eu am impresia ce tine de calitatea materialelor special facute pt Romania. Parca pun numai consumabile foarte "consumabile". In Germania, japonia de ex. nu sunt raportate atatea probl cu ambreiajul. Stiti doar ca aceeasi marca de masina, una construita in Rom si Ger  sunt diferite ca si calitate...

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #74 on: March 16, 2012, 08:52:13 AM »
Iar despre treaba cu unghetul...am avut corolla 2007 si rav4 .2.2d, si nicio probl...Corolla kiar fb pana la 60k km(apoi vanduta) , iar rav tot asa, pana la 100+k km...Abia apoi trebuia volanta+ambr... Eu zic k este ok...

picea

Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #75 on: May 10, 2012, 09:32:25 AM »
Revin cu amanute despre Forester, asa ca:
-In data de 05.05.2012 am facut revizia de 15 000 km de fapt au fost 15 500 km. Am facut-o la Trakia din Sibiu. Pretul a fost de 1100 lei in care au intrat schimbarea uleiului. filtrului de aer, filtru de polen, filtru de ulei. Revizia a decurs OK. Pretul la Bucuresti ar fi fost de 1500 lei pentru aceleasi operatii.
- I-am pus sa verifice si bucsile de la bara stabilizatoare, ocazie  cu care am constatat ca sunt duse, lucru pe care-l banuiam.
- La Sibiu nu aveau pe stoc, asa ca, am sunat la Bucuresti si in data de 10.05.2012 am obtinut o programare, desi cu cateva zile inainte mi-au spus ca nu mai au liber decar dupa data de 14. Tot atunci au spus ca la nr de km pe care-i am nu crede ca bucsile de la bara s-au dus si ca trebuie sa faca  o constatare si dupa aceea sa mai fac inca un drum ( de la Pitesti la Bucuresti) pentru a schimba 2 buse care valoareza 30 de lei bucata. Dupa mai multe telefoane au zis ca fac o exceptie si o sa le schimbe din prima. Dupa ce imi va face operatiunea am sa va tin  la curent.
Picea

gorady

  • 203
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #76 on: May 10, 2012, 10:14:39 AM »
Bucsile au picat la 15 000 ?   :o
Cu ambreiajul ai rez .......
Ca multe probleme ......tinand cont ca masina esta noua !

Glumele mele sunt ca mersul la pescuit: s-ar putea să nu prinzi nimic.

George

  • 757
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #77 on: May 10, 2012, 10:19:37 AM »
cum naiba sunt unii cu aceleasi masini care pot merge mult si bine fara sa le miroasa a ambreiaj , darmite sa schimbe 2 bucati.

in alte cuvinte : ambreiaj e user failure iar bucsele respective pot fi duse si daca masina este fortata in offroad fie el si usor sau se merge pe drumuri proaste mai mult timp.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #78 on: May 10, 2012, 11:15:56 AM »
As tinde sa fiu de acord cu George, eu pana la 20k nu am pus decat apa, paie si bataie. Merge uns !...
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

George

  • 757
Răspuns: Forester diesel 2011
« Reply #79 on: May 10, 2012, 11:18:32 AM »
pai ia tinde-te :D