Cele mai des intalnite probleme la Forester
Subaru club Romania

Cele mai des intalnite probleme la Forester

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #20 on: July 24, 2010, 00:01:32 AM »
a mai avut cineva probleme cu directia?

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #21 on: July 26, 2010, 09:12:39 AM »
a mai avut cineva probleme cu directia?

Salutare, poti te rog sa definesti probleme?

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #22 on: July 26, 2010, 22:17:05 PM »
Auzeam un pacanit cand luam de volan si m-am dus la service, a fost caseta de directie...
I s-a mai intamplat cuiva asta? Sau am avut eu noroc de vreun rebut?

Relu

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #23 on: July 26, 2010, 22:41:40 PM »
Un defect ca oricare altul. Orice masina se mai strica ....

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #24 on: July 28, 2010, 12:33:53 PM »
Auzeam un pacanit cand luam de volan si m-am dus la service, a fost caseta de directie...
I s-a mai intamplat cuiva asta? Sau am avut eu noroc de vreun rebut?

a trebuit sa schimbi caseta de directie sau s-a putut remedia respectivul defect, daca ai schimbat-o cat a costat?

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #25 on: July 28, 2010, 12:55:16 PM »
Din fericire caseta de directie a fost schimbata pe garantie.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #26 on: August 09, 2010, 17:38:26 PM »
Amortizoare imi gasise un amic,care detine un service.Cred ca sachs la 500/buc.Eu am avut totusi noroc si le-am schimbat pe garantie.Cele sachs nu avea nebunia aia montata pe ele....aia de iti face masina sa mentina garda la sol corecta functie de cat e incarcata.Si domnilor nu uitati un lucru,daca aveti garantie....folositi-va de ea.Tot ce este pe masina face obiectul garantiei,daca este cazul evident

Ala nu s-a numit noroc, s-a numit bulan pur. Iti zic eu de ce ai avut noroc, ti-am luat eu tot ghinionul in ziua aia. :))

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #27 on: August 11, 2010, 11:42:09 AM »
Salut Andi.Daca iti spun ca acum se schimba volanul,casetofon(cd) si panou botoane usa pe garantie,s-ar putea sa ma injuri....GLumesc.In principiu si eu sunt la fel de ofticat ca si tine pe celebrii,asta pentru ca ii vad cum se codesc atunci cand e ceva in neregula si tine de ei.Sa nu uitam ca avem dreptul sa ne certam pe banii nostri.

George

  • 757
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #28 on: September 09, 2010, 16:27:07 PM »
pentru cei care au probleme cu franele , vreau sa va zic ca la mine s-au terminat :D
am pus pe forester frane complete de STI ;)

daca exista amatori pot sa va indrum unde am facut eu modificarile.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #29 on: September 09, 2010, 16:35:50 PM »
pentru cei care au probleme cu franele , vreau sa va zic ca la mine s-au terminat :D
am pus pe forester frane complete de STI ;)

daca exista amatori pot sa va indrum unde am facut eu modificarile.

Salutare!

unde si cat a costat?

multumesc!

George

  • 757
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #30 on: September 09, 2010, 16:38:14 PM »
m-a sunat tata . era extaziat de cum merge masina ! cica e o alta masina complet.
franele le-am montat al Edu Stan la atelier. de pret trebuie sa discuti cu el . ai mp.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #31 on: October 13, 2010, 11:09:19 AM »
Astazi am avut o discutie foarte contradictorie cu un amic legat de alegerea pe care am facut-o cumparandu-mi forester. El a zis ca nu merita, ca este scump la intretinere, ca este greu de condus pentru ca este mare si mai ales ca are anumite probleme grave cum ar fi cutia de viteze care se strica foarte des.
Argumentele mele au fost ca scump la intretinere nu este, gasesti piese pe net originale sau aftermarket la muuuult sub pretul celor de la reprezentanta. Pe mine de exemplu revizia de 30.000 m-a costat 560 ron (piese + manopera) in conditiile in care cei de la SMT mi-au zis ca m-ar costa 1600 ron.
Greu de condus nu este si nu este chiar asa mare fata de audi q7, toyota land cruiser v8, touareg, etc. Mie chiar mi se pare foarte usor de condus.
Probleme grave nu am auzit sa aiba in afara de amortizoare spate. Oricum masina mai are garantie 2 ani.

Intrebarea mea pentru voi este daca stiti cumva pe cineva cu forester care are probleme cu cutia de viteze. Si daca da, cam cati km a avut cand l-a lasat, ce model de forester este, si ce motorizare are?

Multumesc.
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

George

  • 757
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #32 on: October 14, 2010, 07:41:05 AM »
da. 2.5XT dupa ce a fost modificat si a priimt peste 150cp in plus .


Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #33 on: October 14, 2010, 10:15:03 AM »
Cred ca era ceva normal s aiba probleme pentru ca automat cutia de viteze suporta presiuni mult mai mari datorita cresterii puterii; asta + condus sportiv = probleme...
Pe cineva cu masina stock sa aibe probleme la cutie sau la ambreiaj sti?
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

George

  • 757
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #34 on: October 14, 2010, 11:11:06 AM »
cutie nu stiu. ambreiaj DA. multi. daca nu sti sa il folosesti ai sanse foarte mari sa-l prajesti FOARTE repede.
daca vii maine seara la ikea putem discuta despre aspectul plecarii de pe loc.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #35 on: October 14, 2010, 11:44:44 AM »
Din pacate nu am cum sa ajung pentru ca aveam planificata dinainte o drumetie la munte, dar la urmatoarea intalnire care sper sa fie cat mai repede o sa vin cu siguranta.
Abia astept sa ne vedem si sa ne cunoastem.
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #36 on: December 03, 2010, 17:40:03 PM »
Salut,

sunt un membru nou pe clubul subaru. am un forester din 2006 cu care nu am avut nici un fel de problema pana acum vreo 2 3 luni, cand a inceput sa se aprinda la bord martorul de motor (care sta tot timpul aprins)si becul de cruise (care palpaie).
am pus=o pe tester si arata ca ar fii arborele cu came, sincer mie greu sa cred asa ceva, ba mai mult de atat are perioade cand 3 4 zile se sting si merge perfect. tin sa mentionez ca si consumul este destul de mare decand cu aceasta problema.
Vreau si eu sa va intreb daca voi ati intalnit problema asta  si daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat.

merci anticipat

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #37 on: December 03, 2010, 19:27:48 PM »
curata admisia si refosteaza calculatorul.Am patit-o si eu.Viteza maxima nu a scazut fata de ce stiai?

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #38 on: December 03, 2010, 20:18:15 PM »
Salut! Bine ai venit pe forum!

Ce carburant folosesti?
Ce motorizare ai?
La cine ai fost la tester?

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #39 on: December 07, 2010, 16:41:37 PM »
salutare

pai a scazut viteza plus de asta "i da in nas" pe la 2000 de ture, unde ma sfatuiesti sa-i fac resoftare?
am motorizare 2.0 aspirat iar ca benzina petrom, omw, am pus tester la sibiu (eram acolo intamplator si a trebui t sa-i fac revizia)