Cele mai des intalnite probleme la Forester
Subaru club Romania

Cele mai des intalnite probleme la Forester

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #60 on: April 06, 2011, 17:58:01 PM »
As mai adauga la diferentiale... pui cauciucuri diferite sau cu uzura diferita si poti sa iti iei adio de la diferentiale

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #61 on: April 06, 2011, 19:15:26 PM »
Da...corect.exclus rularea cu cauciucuri diferite sau cum am mai vazut,cu jante inegale...Greutati diferite si diferentialele sesizeaza un permanent viraj si apare uzura mai repede...

RazvanOltu

  • 16
  • B-XX-XXX :)
Rspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #62 on: April 07, 2011, 10:04:53 AM »
Multumesc de raspunsurile prompte.

Masina nu o comand acum, o sa o iau de la cineva si are deja self leveling deci nu prea am ce-i face. Ma gandesc ca avand doar 15mii km ar mai dura ceva timp pana sa am (eventual) probleme cu amortizoarele spate.
In orice caz cei care au avut problema cu ele care cred ca sunt de fapt motivele defectarii lor? Daca exista o problema generala cu aceste amortizoare poate ca totusi exista niste sfaturi prin care sa prelungim viata acestora.

P.S. Cu anvelopele am intotdeauna grija :)

Numai bine,
Razvan
Respecta partenerii de trafic!

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #63 on: April 08, 2011, 09:46:22 AM »
Mie mi-au cedat amortizoarele la 30k.Dar dupa indelungi lupte si certuri,la 80k am primit garantie pentru ele.Pana la momentul ala,masina arata chiar misto.Parca era tunata.Mai trebuia sa o las si de fata si eram low rider.

In toti cei 30k km am incarcat masina doar de doo ori si s-a si ridicat la loc.In rest nu cred ca exista o cauza concreta pentru defectiune.Reflexiv vorbind,se strica.
Spor

RazvanOltu

  • 16
  • B-XX-XXX :)
Rspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #64 on: April 08, 2011, 13:03:03 PM »
Mersi de raspuns. Acum sunt clare lucrurile si in capul meu :)
Ma gandesc ca problema de fond este probabil la sistemul de leveling si mai putin la 'un amortizor'. Vom trai si vom vedea.

O zi buna,
Razvan
Respecta partenerii de trafic!

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #65 on: April 17, 2011, 22:11:52 PM »
Amortizoarele astea cu selfleveling sunt o mare gluma parerea mea.Sau cred ca ridica fix atunci cand sunt noi.6 persoane si scule si bagaj si unde s-a lasat acolo a ramas.Si nu au mai mult de 30k de cand le-am schimbat.

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #66 on: October 12, 2011, 09:19:29 AM »
De la o vreme incoace,se cam sugruma cand accelerez.Are filtrele schimbate,ulei,tot tacamul.S-ar putea sa fie de la benzina,dar totusi,parca s-a infundat carburatorul.La SMT imi mai faceau din cand in cand curatarea admisiei.Se poate face asta si in alt service?Pt ca ei imi spuneau acolo ca si clapeta trebuie reconfigurata sau resetata sau ceva....

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #67 on: October 19, 2011, 22:25:37 PM »
Filtrul de benzina l-ai schimbat?

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #68 on: October 20, 2011, 09:13:43 AM »
Cica nu ar avea... ???

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #69 on: October 20, 2011, 20:20:05 PM »
Parca spuneai ca este in rezervor?  ???
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #70 on: October 20, 2011, 20:36:50 PM »
ezicsta dar cica nu se schimba :-s
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

George

  • 757
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #71 on: October 20, 2011, 21:15:37 PM »
unele modele il au la motor altele in rezervor. se schimba si alea din rezervor :) ca doar e FILTRU adica retine impuritati ;)

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #72 on: October 21, 2011, 02:50:15 AM »
Deci e relativa treaba...

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #73 on: December 30, 2011, 00:32:10 AM »
il poti schimba si pe ala din rezervor DAR sunt masini cu vreo 200k km si il au tot pe ala facut la galbejiti ;)
curata clapeta si da un clear memory=racheta

mvilt

  • 109
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #74 on: February 19, 2012, 12:55:48 PM »
Salut,

Sunt noul proprietar al unui Subaru Forester 2.0 de 158 de cai din 2006.
Masina are 69500 de km.
Am constatat urmatoarele probleme (care vad ca sunt probleme comune):

1. Amortizoarele spate curg (la testul de la SMT inca mai au 90% capacitate amortizare deci inca nu le schimb)
- am cautat si am gasit o solutie mult mai de preferat decat SMT (adica sa dau 1900 lei per fiecare amortizor... pe bune?). Am gasit amortizoare aftermarket speciale ptr subaru forester cu self-leveling care costa 750 bucata deci... o diferenta astronomica de pret.

2. Am din cand in cand indicatorul galben (check engine cred ca se numeste, la alte masini e indicatorul de catalizator dar in fine) aprins si cruise-ul clipeste. Din nou, am inteles ca vorbim de o problema generalizata.
Defapt, stie cineva ce piese sunt defecte ca sa le schimb si cel putin o perioada sa nu mai am problema aceasta? sau e doar o problema de admisie care trebuie curatata, filtre schimbate, etc...

alexd

  • 75
  • Forester MY 2007 2.0 X MT
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #75 on: February 19, 2012, 13:24:22 PM »
Poti sa-mi spui si mie unde ai gasit amortizoare after market. Si eu cam trebuie sa ma pregatesc...
Forester MY 2007 2.0 X MT

mvilt

  • 109
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #76 on: February 19, 2012, 13:40:18 PM »
Dau un telefon si o sa iti dau un raspuns. Unchiul meu (care se pricepe mult mai bine la masini decat mine le-a gasit si mi le-a recomandat cu caldura). Iti raspund mai pe seara.

faur

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #77 on: February 25, 2012, 18:05:24 PM »
Salut,

ma intereseaza si pe mine de unde sunt amortizoarele... ce marca si de unde le-ai luat...

Multumesc anticipat!

Ionut
Subaru Forester Diesel 2011

flexybill

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #78 on: February 26, 2012, 10:42:55 AM »
Cand puneti contactul la Forester...deasupra becului de Brake sta aprins si R DIFF TEMP? iar undeva in dreapta jos (parca) sta si un AT OIL TEMP? multam fain...:)

mvilt

  • 109
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #79 on: March 02, 2012, 16:53:23 PM »
@flexybill
Din cate stiu eu doar la modelul cu cutie automata sunt becurile alea(eu am cutie manuala). Si din nou din cate stiu eu ar trebui sa se stinga cand pui contactul. Eu am un sticker de avertizare pe parasolarul de la sofer in care scrie ca ar trebui sa o iei mai domol sau sa parchezi cateva minute in momentul in care se aprinde becul de AT oil temp. Tot acolo mentioneaza ca sunt sanse mai mici sa ti se aprinda at oil temp daca o tii in drive decat daca selecezi tu treapta sau blochezi vreo treapta maxima.

@faur

vezi ca am pe topicul de la masinile posesorilor (forester 2006 2.0) detalii despre amortizoare.
E un magazin la coltul dintre basarabia si chisinau (balta alba in bucuresti) unde au amortizoare de forester cu 550 lei bucata. Mi s-au recomandat ca fiind foarte bune.(cu siguranta mult mai bune decat cele stock de pe spate de la forester care mai mult de 50 k km mai rar vad)