Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
Subaru club Romania

Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #20 on: May 05, 2012, 16:32:07 PM »
Daca te referi la evacuare este protectia termica, cele galbene sunt cadre de ramforsare..sper ca te'am ajutat cu dilema :D

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #21 on: May 05, 2012, 22:05:24 PM »
Bine ai venit,foarte frumoasa masina  :o sa o stapanesti sanatos multi km fara probleme ;D
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #22 on: May 06, 2012, 08:24:24 AM »
Sa o stapanesti sanatos.
Ai luat o masna foarte buna si daca totul este pus la punct si te imprietenesti bine cu ea un target de sub 12 secunde este realizabil.
La partea de electronica masina foloseste doua ECU cel original si inca unul aditional permitand astfel sa utilizeze doua softuri schimbabile de la bord in orice moment.
http://www.facebook.com/photo.php?v=1919563249170&set=vb.175835892435974&type=2&theater


« Last Edit: May 06, 2012, 09:18:28 AM by sebastian »

George

  • 757
Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #23 on: May 06, 2012, 09:15:03 AM »
masina este chiar racheta :) felicitari !

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #24 on: May 06, 2012, 14:37:29 PM »
 Ms, incerc sa aflu cat mai multe inainte de toate...la noi un subaru la mana a 2 a e ruleta ruseasca, acum numai timpul va arata cat de teapana si buna e masina :D. Este primul Subaru pe care il detin si sincer...imi vine sa sterg cu buretele experientele trecute cu alte masini :D :D Cat despre modificari, prefer sa ramana la stadiul acesta cu internele stock, mai ales pentru faptul ca este masina de zi cu zi!

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #25 on: May 07, 2012, 07:54:03 AM »
Este una din cele mai bine facute masini cu motor stock daca nu cea mai bine facuta, ma refer la configuratie si functionare.
Important este sa o intreti corect si sa te bucuri de ea cu placere.

KET

  • 3921
Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #26 on: May 07, 2012, 12:54:47 PM »
Bine ai venit!
Am vazut masina la DRE la Tulcea Sambata. Si TT-ul. Acum am inteles ca nu ai intrat Duminaca sa te dai pentru ca inca nu te-ai invatat cu masina. Ma gandeam ca a patit ceva... :( Sa o stapanesti sanatos!!!

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #27 on: May 07, 2012, 16:24:42 PM »
 @Sebastian, ms pentru detalii, masina nu este perfecta dar merge mai mult decat bine..am 2 probleme deranjante:
 1. flansele..scot niste sunete urate si am inteles ca imi trebuie pillowball,probabil a avut si au disparut :-??
 2. in jar imi pierde presiunea la pedala de ambreaj, aceasta nu revine pana sus, ramane undeva la jumate si e mai moale decat atunci cand merg normal cu ea.
 @TL. Am plecat pentru ca ma scotea din minti faptul ca nu mergeau timpii, am scos si "11.7" dar bineinteles era o eroare...si in plus eu nu sunt genul sa ma dau de 20 de ori sa duc masina acasa pe platforma..inentionez sa ma bucur de ea nu sa o distrug...vreau sa fie intai pusa la punct din toate punctele de vedere, dupa aceea vedem :D

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #28 on: May 07, 2012, 18:13:14 PM »
Cateva poze :D






« Last Edit: May 07, 2012, 18:23:06 PM by danyfix »

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #29 on: May 07, 2012, 20:28:59 PM »
@Sebastian, ms pentru detalii, masina nu este perfecta dar merge mai mult decat bine..am 2 probleme deranjante:
 1. flansele..scot niste sunete urate si am inteles ca imi trebuie pillowball,probabil a avut si au disparut :-??
 2. in jar imi pierde presiunea la pedala de ambreaj, aceasta nu revine pana sus, ramane undeva la jumate si e mai moale decat atunci cand merg normal cu ea.
 @TL. Am plecat pentru ca ma scotea din minti faptul ca nu mergeau timpii, am scos si "11.7" dar bineinteles era o eroare...si in plus eu nu sunt genul sa ma dau de 20 de ori sa duc masina acasa pe platforma..inentionez sa ma bucur de ea nu sa o distrug...vreau sa fie intai pusa la punct din toate punctele de vedere, dupa aceea vedem :D

1. Flansele de amortizor sunt cele cu pricina? Poti sa pui de serie sau sa le schimbi cu unele de grupa N. Acum sunt originale?
2. Trebuie sa verifici pompa de ambreiaj si cilindrul receptor de la cutie, apoi ambreiajul la rulment si placa de presiune.
3. Probabil ca daca aveai abtibildele unui alt tuner puteai obtine si pana la 8.8 la timp... Tind sa cred ca a fost ceva destul de aproape de realitate acel 11.7. De fapt cam asta e timpul estimat.

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #30 on: May 07, 2012, 21:59:10 PM »

1. Flansele de amortizor sunt cele cu pricina? Poti sa pui de serie sau sa le schimbi cu unele de grupa N. Acum sunt originale?
2. Trebuie sa verifici pompa de ambreiaj si cilindrul receptor de la cutie, apoi ambreiajul la rulment si placa de presiune.
3. Probabil ca daca aveai abtibildele unui alt tuner puteai obtine si pana la 8.8 la timp... Tind sa cred ca a fost ceva destul de aproape de realitate acel 11.7. De fapt cam asta e timpul estimat.

  1 Saptamana asta o sa desfac sa vad exact ce flanse sunt, ideea este ca la denivelari bate atat pe spate cat si pe fata...masina am urcat'o pe elevator totul pare in ordine..nici un sunet la diferential, plus ca sunetul nu dispare nici cand este pe liber deci nu cred ca are legatura cu transmisia.
  2 Mecanicul fratelui meu mi-a recomandat la fel...urmeaza o operatiune deloc placuta daca trebuie sa desfac cutia  :(
  3 Am atat abtibildele Racing Code cat si cele de la Exelixis cu care colaboreaza fratele meu, cei drept foarte micute nu prea ies in evidenta! :)) lasand gluma, vina este in mare parte a mea, am venit total nepregatit...deci acum daca era 11.7 12.7 13.3...nu mai conteaza, eu pana la tulcea nu facusem nici o plecare cu masina, atunci a fost prima data! In timp vom vedea, inainte de toate vreau sa fie masina 100% verificata si pregtatita.
 [/quote]

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #31 on: May 08, 2012, 02:40:48 AM »
Pentru mecanica iti recomand Marsil auto care cunoaste f bine masina.
Ce aport a adus Exelixis la aceasta masina?

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #32 on: May 08, 2012, 03:01:01 AM »
Pentru mecanica iti recomand Marsil auto care cunoaste f bine masina.
Ce aport a adus Exelixis la aceasta masina?

 Practic nici unul la masina mea! :) insa nu sunt carcotas, consider ca e loc pentru toata lumea pe piata. Plus ca eu fiind la inceput cu aceasta marca chiar nu stiu pe nimeni...in general e bine sa auzi mai multe sfaturi...sa asculti si sa iei deciziile corecte. Sunt constient ca lumea este rea...dar daca nu ar fi..ne'am plictisi groaznic cu totii :))

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #33 on: May 09, 2012, 14:47:22 PM »
Dupa cum spuneam.. :)









Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #34 on: May 09, 2012, 18:09:25 PM »
Oho astea sunt si mai vechi :D Ms Ms

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #35 on: May 09, 2012, 18:15:02 PM »
Am de toate.. :D

draculasti

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #36 on: May 09, 2012, 18:18:02 PM »
@ -Paule...mai ti minte a doua poza ? I-ai dat-o exemplu lui Mihai cum sa-si faca sticker-ele pe subi .... ;D :D ;)
@ Dan, imi place sa-ti vad subi in asemenea ipostaze.. ::) ;)


Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #37 on: May 09, 2012, 20:21:59 PM »
he he, am si eu subarelul tau fotografiat calare pe rondul de la Holcim atunci la VTM...foarte frumos STi, sa l stapanesti sanatos.. ;)

PS: este de vanzare in Ct unul asemanator despre care proprieterul sustine ca dezvolta undeva la 500CP...initial am crezut ca despre acel STi este vorba dar se pare ca m am inselat..
« Last Edit: May 09, 2012, 20:25:34 PM by cipone »
Colin McRae 4ever...

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #38 on: May 09, 2012, 21:38:26 PM »
he he, am si eu subarelul tau fotografiat calare pe rondul de la Holcim atunci la VTM...foarte frumos STi, sa l stapanesti sanatos.. ;)

PS: este de vanzare in Ct unul asemanator despre care proprieterul sustine ca dezvolta undeva la 500CP...initial am crezut ca despre acel STi este vorba dar se pare ca m am inselat..

 @draculasti si mie...insa nu prea des:)) ce e mult..dauneaza sau strica! :))

 @cipone..orice poza e binevenita :))... cat despre masina nu stiu...mai avea florian un subaru asemanator cu al meu..dar a plecat de mult din oras. ???

draculasti

Răspuns: Dan Subaru Impreza Wrx Sti 2004
« Reply #39 on: May 10, 2012, 06:43:04 AM »
Ma bucur sa aud asta + 1! 8) ;)