Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
Subaru club Romania

Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
« on: June 01, 2012, 12:25:04 PM »
Am tot cautat si pe forumuri mai vechi cu gandul ca poate au mai pus si altii si stiu ca mai sunt Golfuri si BMW-uri cu roll cage sau roll bar cum se mai numeste si masinile sunt inmatriculate si le vezi pe strada.

Nici un forum si nici o discutie nu a reusit sa ma lamureasca. Cea mai apropiata de raspuns a fost o discutie care spunea ceva de o completare la o lege privind "Sansele egale de supravietuire". Evident, ce inseamna si cand se aplica sau cum nu stiu si nu am gasit.

Am citit despre cazuri cu RAR Timisoara si RAR Ploiesti care nu am acordat omologarea/ITP-ul din cauza acestor bare care sunt vazute ca pericol pentru restul participantilor la trafic.

In acelasi timp cineva mentiona autoturismele din CNR care sunt inmatriculate. Acolo cred insa ca este vorba de omologare pentru automobil de competitite dar nu pot confirma.

A 4-a ipoteza este legata de masinile gen Porsche GTS care vin din fabrica echipate cu aceste "custi". Pentru ele cum e posibil sa fie acceptate daca nu sunt masini de competitie.

Voi ce stiti? Gasim undeva o lege clara? Se poate sau nu?
« Last Edit: June 01, 2012, 12:26:55 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
« Reply #1 on: June 01, 2012, 14:13:14 PM »
In principiu la masini nu pot fi aduse modificari la structura decat de o firma autorizata RAR (mai nou trebuie sa aiba acreditare pe model si tip de modificare), iar echipamentele suplimentare trebuie sa aiba Certificat de Conformitate.
 Vad ca in RNTR1 nu e specificat nimic referitor la asta dar asta e un punct de start:
http://www.rarom.ro/cs-uploads/rntr1_nou.pdf
Subaru Impreza WRX 2001

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
« Reply #2 on: June 01, 2012, 19:10:04 PM »
teoretic poti sa iti iei unu cum are tom care este street legal.. (nu tai din bord sau din plasticele masini... + ca iti vine cu o oarecare omologare data de producator )
DAR in Romania il montezi in masina si dormi linistit nu o sa te streseze nimeni ...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

razvy

Re: Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
« Reply #3 on: May 03, 2018, 21:15:59 PM »

Nici un forum si nici o discutie nu a reusit sa ma lamureasca. Cea mai apropiata de raspuns a fost o discutie care spunea ceva de o completare la o lege privind "Sansele egale de supravietuire". Evident, ce inseamna si cand se aplica sau cum nu stiu si nu am gasit.

Quote
Serios? Sanse egale de supravietuire intre Foresterul meu si un Matiz, Logan, Golf,etc maisini mici. Sunt chiar egale sansele.

Re: Roll cage ca tuning si siguranta. Acceptat de RAR?
« Reply #4 on: May 06, 2018, 11:53:16 AM »
Pe strada nu se recomanda folosirea unui roll cage .... nu e vorba de siguranta in plus ci de riscul de accidentare involuntara daca pot spune asa ....adica te poti lovi cu capul de cusca in foarte multe situatii pentru ca pe strada nimeni nu poarta casca de protectie sau centuri fixe de curse!!!
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI