suspensie spate Forester SG
Subaru club Romania

suspensie spate Forester SG

suspensie spate Forester SG
« on: June 11, 2012, 21:59:48 PM »
Cred ca foarte multi posesori de Forester se confrunta cu aceasta problema si din cautarile mele pe nu am prea gasit solutii viabile in Romania, adica sa fim seriosi unde gasesti arcuri king spring, de aceea dupa o cautare indelungata am gasit o solutie pe care am testat-o si de care sunt multumit. Varinata pe care am mers eu este amortizoare+arcuri Kayaba iar codurile sunt:

amortizoare spate st+dr:
KYB 334344
KYB 334345

arcuri spate st+dr:
2 x kyb k-flex RC6431

cu aceasta combinatie masina revine la inaltimea normala iar din cauza grosimii mai mare a arcului este mai rigida si ramane la o inaltime rezonabila chiar si cu masina incarcata.

sper sa va ajute aceasta informatieiar daca vreti pot sa va dau si site-ul de unde am comandat piesele(amortizoarele le gasiti peste tot dar cu arcurile e mai greu)

mvilt

  • 109
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #1 on: June 17, 2012, 17:26:19 PM »
Mersi de info. E multa lume (printre care si eu) care vrea sa scape de SLS deci orice input este extrem de util!

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #2 on: July 04, 2012, 09:55:32 AM »
Salut,

Am mers si eu pe aceeasi varianta de amortizoare ca si tine si sunt super multumit. Eu le-am schibat si pe fata si le-am adus din Anglia. Arcurile le-am facut la comanda tot in Anglia cu +2cm pe fata si +3 si mai tari pe spate.
Pe langa astea am pus si niste inaltatoare de 2,7cm peste flansele de la amortizoare si acum privesc lumea mai de sus :)

In orice caz toata ideea setupului asta mi-a venit cand am vazut cat costa amortizoarele SLS pentru spate. Aproape in aceaasi bani m-am ales cu 4 amortizoare si 4 arcuri la comanda noi.

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #3 on: August 08, 2012, 13:43:41 PM »
Vulpanu, spune-mi te rog cit a costat toata afacerea cu transport inclus, flanse, etc.
Sa inteleg acum ca masina are undeva pe la 23 de cm garda la sol?
E exact ce mi-ar trebui mie.

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #4 on: October 01, 2012, 09:14:29 AM »
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, nu am sesizat intrebarea la timp.

Costurile au fost dupa cum urmeaza:

Arcurile: 245GBP din care 65 a fost transportul
Amortizoarele: 240GBP din care 32 transportul
Inaltatoarele: 200eur
Flansele: 1000lei

Cam astea au fost cheltuielile. Posibil sa mai fie nevoie de niste suruburi speciale (camber bolts) care sa te ajute sa reglezi geometria pe spate dupa inaltare. Eu le-a cumparat dar la mine nu a fost nevoie.
Daca mai ai intrebari, nu ezita iar daca esti din Bucuresti putem sa ne intalnim sa vezi masina.

Spor!

alexd

  • 75
  • Forester MY 2007 2.0 X MT
Inlocuire SLS cu amortizoare normale
« Reply #5 on: October 25, 2012, 16:39:44 PM »
Salut,
A auzit cineva de: http://www.pedders.co.uk/subaru-forester-sg-pedders-conversion-kit-rear_p22538557.htm?

Ca si bani mi se pare cel mai bine din toate variantele descrise pe aici(daca trimit si in ro si nu sunt mari taxele....)

Multumesc,
Forester MY 2007 2.0 X MT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Inlocuire SLS cu amortizoare normale
« Reply #6 on: October 25, 2012, 16:55:53 PM »
S-a mai discutat de 2 ori subiectul: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=12.0

AMORTIZOARE SPATE
Se duc destul de repede si se schimba pe garantie (daca mai aveti garantie). Insistati in cazul in care vi se spune ca intra la consumabile. Schimbati ambele amortizoare (pe punte) altfel riscati sa aveti un comportament ciudat al masinii. De altfel, daca aveti amortizoare cu "self leveling" puneti tot cu self leveling. In caz contrar riscati ca spatele sa stea mai jos ca fata. Ca optiuni dupa garantie aveti 1. reconditionarea amortizoarelor originale (cost redus, dar se poate dovedi a nu fi de durata) si 2. inlocuirea cu o suspensie fara self leveling. Mai multe detalii despre codurile de produs aici si mai gasiti ceva si aici

Se blocheaza acest subiect. Poti sa scrii la celelalte 2.
« Last Edit: October 25, 2012, 16:58:11 PM by MihaiFlorescu »

voucher pedders
« Reply #7 on: July 09, 2013, 14:34:07 PM »
Salutare tuturor.

Sunt nou pe aici, si posesor de curand Subaru Forester SG (2004), vreau sa ii schimb pe spate suspensia.

O sa iau pedders (arcuri si amortizoare), cine imi poate da detalii despre reducerea de 10% la aceste produse?

o reducere ar fi binevenita, am cam citit pe forum ce se scrie de pedders, iar daca aveti si alte sugestii sau completari sunt binevenite.

Viorel

voucher pedders
« Reply #8 on: July 09, 2013, 16:15:11 PM »
Salut,

Pentru a obtine reducerea trebuie sa dai comanda pe situl lor si sa introduci codul: Fy77ifsn

Mai multe detalii in topicul asta:

http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1477.0




MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Inlocuire SLS cu amortizoare normale
« Reply #9 on: July 09, 2013, 16:34:38 PM »
@viorelghita: Foloseste functia cauta si obisnuieste-te cu forumul inainte de a deschide un subiect nou. Vezi ca exista multe subiecte deja deschise pentru problemele pe care le ai si tu. Spor!

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #10 on: July 09, 2013, 17:02:52 PM »
Multumesc pentru intelegere.

O sa fiu atent data viitoare.

Viorel

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #11 on: July 18, 2013, 21:45:56 PM »
Salut! Sunt posesorul unui Subaru Forester 2.0XT model 2004. Cu aproximativ 2 sapt in urma am reușit sa "scap" de amortizoarele originale SLS(unul din ele a început sa planga) mă saturasem sa caut soluții de compromis având in vedere ca numai una bucata amortizor spate cu SLS este minim 1800 RON fără comentarii, nu! Am cautat solutia mai departe de Romania.Soluția aleasa a fost una "custom", arcuri +amortizoare clasice. Ce am câștigat: prețul întregului ansamblu spate a fost de 1690 RON, comportamentul mașinii pe drum s-a schimbat radical, am câștigat 2cm pe înălțime, fata de suspensia originala(atenție,am câștigat 2cm, nu am pierdut 2cm), in service băieții nu a trebuit sa facă nicio modificare  pt a înlocui suspensia,s-au potrivit perfect,întru-un cuvânt mașina se simte mai bine ca niciodată si eu pe lângă ea, bineinteles. O sa revin cu câteva poze pentru impresie...
Suntem prea săraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.

dann

  • 160
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #12 on: July 18, 2013, 23:21:17 PM »
Si sa ne spui si ce marca de amortizoare respectiv arcuri ai pus. Si unde le-ai montat. Asteptam poze.

sco

  • 736
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #13 on: July 19, 2013, 10:04:37 AM »
am câștigat 2cm pe înălțime, fata de suspensia originala(atenție,am câștigat 2cm, nu am pierdut 2cm)

Cum adica ai castigat? E mai inalta cu 2 cm sau mai joasa cu 2 cm?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #14 on: July 19, 2013, 10:47:31 AM »
au inteleg ca e mai inalta cu 2 cm !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #15 on: July 19, 2013, 11:16:21 AM »
am câștigat 2cm pe înălțime, fata de suspensia originala(atenție,am câștigat 2cm, nu am pierdut 2cm)

Cum adica ai castigat? E mai inalta cu 2 cm sau mai joasa cu 2 cm?
hai ca scrie clar.Tu daca castigi 10 lei poate insemna ca i ai pierdut?;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #16 on: July 19, 2013, 11:21:09 AM »
Eu sunt curios daca a castigat fata de cum era stock cu suspensia buna, sau fata de cum era cu suspensia stock lesinata cazuta de fund..
Dar pot presupune ca sunt 2cm in plus fata de inaltimea stock a foresterului cand e in stare buna.

sco

  • 736
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #17 on: July 19, 2013, 11:41:41 AM »
am câștigat 2cm pe înălțime, fata de suspensia originala(atenție,am câștigat 2cm, nu am pierdut 2cm)

Cum adica ai castigat? E mai inalta cu 2 cm sau mai joasa cu 2 cm?
hai ca scrie clar.Tu daca castigi 10 lei poate insemna ca i ai pierdut?;D

Nu vad de ce e un castig faptul ca a ridicat-o de spate cu 2 cm... dar poate nu am citit eu tot de la inceput.

celalalt

Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #18 on: July 19, 2013, 13:08:51 PM »
Distanta corecta este 420 mm de la axul rotii pana la pasajul aripii.Daca masina este 20 mm peste cota asta,nu vreau sa stiu la curbe bruste ce se intampla.Stabilitatea este jale....

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: suspensie spate Forester SG
« Reply #19 on: July 19, 2013, 16:07:35 PM »
ahaaaaaa... deci daca la mine e mai joasa fata/spate cu 30 mm, cum e?  ;D ;D ;D
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R