Trasee forestiere/macadam
Subaru club Romania

Trasee forestiere/macadam

john_b

  • 188
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #20 on: January 23, 2018, 09:18:24 AM »
cei care bat muntele la greu si cunoasteti  multe trasee cand mai mergeti  pe coclauri poate va faceti o pomana si instalati o aplicatie numita wikiloc
https://www.wikiloc.com/
Cu aplicatia asta poti inregistra un traseu in timp ce il faci si posta acolo. Cei care vor apoi sa il faca folosind aceasi aplicatie pot urma traseul pe navigatia telefonului foarte usor.
Se pot adauga chestii  grad de dificultate, locuri de campare, chestii interesante de vazut, ceva poze,   etc......, dar in ROmania e vid cand te uiti pe harta  aplicatiei si e pacat, avem multe locuri foarte frumoase, dar daca nu stii cum sa ajungi acolo...
...

Exceptionala idee pentru montaniarzi! Tocmai ce mi-am instalat aplicatia pe telefon si abia astept sa o testez pe 24 ianuarie.

Multumesc, leeloo!

#metoo

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #21 on: January 25, 2018, 10:15:09 AM »
Pe la 47:52 incepe partea "grea" desi nu pare din filmare ca este


Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #22 on: January 25, 2018, 11:02:55 AM »
Evident prima intrebare, cum/cu ce ai filmat de are aceasta stabilizare de zici ca merge pe sine?  :D
Drum frumos care insa nu ma astept sa fi pus vreo problema deosebita Foresterului (cu reductor  ;D )
Senzatia de aventura usor extrema este data de faptul ca esti singur - intrp-adevar a bine sa mai fii cu cineva in astfel de situatii, nu stii ce se poate intampla.
Congrats!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #23 on: January 25, 2018, 12:55:46 PM »
Sankiu!
Singurul loc unde am stat nitel cu sufletul la gura a fost la minutul 55:48 unde, desi nu pare, este destul de adanca "balta".Fiind adanca si scurta am lovit si cu scutul fata cand am intrat si cu toba si putin bara spate cand am iesit, de aia ziceam ca un Obk ar avea "dificultati".
Probleme deosebite in nici un caz, partea "grea" a traseului l-am facut cu treapta 2 pe reductor....nu am sarit 2000 rpm

Camera este o "chinezarie", buna din punctul meu de vedere. Gitup Git2.Raportul pret calitate este excelent in ceea ce ma priveste.

kkennyy

  • 1763
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #24 on: February 01, 2018, 21:08:33 PM »
Foarte fain traseul asta. L-am facut cu mobra in sens invers si, stiind cum e, nu m-as duce singur, sunt cateva balti foarte inselatoare  :D Poate ne strangem cativa intr-o zi la primavara/vara (desi n-as fi zice nu nici pe zapada).


Apropo de aplicatii, 2 recomandari pentru off-roaderii cu android:

1. Muntii nostri: are harti topografice cu diverse lanturi muntoase, cu orice de la forestiere la poteci turistice. Te localizeaza prin gps si te pozitioneaza pe harta, excelenta pentru orientare in teren. Toate hartile se descarca si se folosesc offline.

2. Osmand: harta descarcata si folosibila offline, contine drumuri publice, forestiere, poteci, indicatoare de altitudine, etc. Foarte buna pentru navigatie offroad.
« Last Edit: February 01, 2018, 21:09:17 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #25 on: February 18, 2018, 12:38:00 PM »
pentru trasee de genul celor prezentate, folositi cauciucuri ”dedicate” sau cele normale, vara/iarna in functie de sezonul in care faceti iesirea ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #26 on: February 19, 2018, 18:26:05 PM »
Eu folosesc "incaltarile" masinii.Nimic special.Traseele ce le-am facut oricum au fost soft spre foarte soft(cu micile portiuni oarecum dificile).....Oricum masina poate mai mult decat pot eu....Nu am de gand sa ma bag intentionat in locuri unde chiar este nevoie de anvelope specializate.

dan_b

  • 1234
Re: Trasee forestiere/macadam
« Reply #27 on: April 23, 2021, 12:50:30 PM »
A mai fost cineva recent pe Traisteni - Sacele? Pare un traseu usor si frumos, pretabil pt o zi de plimbare din Bucuresti si retur.
Las aici si referinta de care ziceam in alt post (inchis brusc de Mihai :D - pe motiv ca exista topic aici) - traseu frumos si fara emotii pt awd sau 4x4 - Horezu - Varful lui Roman. Acum e posibil sa fie inca zapada/mocirla pe sus, dar in rest chiar merita. Peisaje, aer curat, plus variante de diverse trasee adiacente dupa ce ajungi pe creasta.
LE: caut trasee lejere din cel putin 2 motive: am pus anvelopele de vara, care sunt niste AT-uri mai mult de strada si vreau sa vad cum se comporta pe zone usoare cu noroi. Pe macadam, pietris etc stiu ca urca bine. Si al doilea motiv - nu vreau polish de crengi :)
« Last Edit: April 23, 2021, 12:52:32 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.