Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
Subaru club Romania

Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative

JVC

Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« on: September 05, 2012, 18:49:17 PM »
Salut. Am un Forester 2.5 XT - 2008, 65000 km. Mi au curs ambele amortizoare spate. Vreau sa stiu daca pun amortizoare fara SLS, trebuie sa schimb si arcurile ? Am gasit KYB pt masina mea dar nu stiu daca au SLS. Stiti si voi cat costa unele noi la reprezentanta...3100 ron/buc. Ce ma sfatuiti sa fac.
Astept sfaturi si pareri. Multumiri anticipate.
« Last Edit: July 28, 2016, 16:57:40 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Amortizoare SLS
« Reply #1 on: September 05, 2012, 21:02:02 PM »
Gasesti informatia dorita in subiectul Cele mai des intalnite probleme la Forester.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Amortizoare SLS
« Reply #2 on: September 05, 2012, 21:43:59 PM »
Nu stiu daca o sa gaseasca solutia pentru modelul din 2008.
Cel mai usor ar fi sa apelezi la Subaru Brasov si sa iti faca ei operatiunea chiar daca o sa te coste un pic mai mult decat la un service mic din Bucuresti.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #3 on: October 01, 2012, 13:19:17 PM »
Salut, KYB-urile sunt fara SLS si daca le pui trebuie sa schimbi si arcurile.

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #4 on: October 01, 2012, 19:23:32 PM »
Salut , cu o scurta cautare pe Google o sa vezi ca gasesti si mai ieftine , in tara cele mai ieftine le-am gasit la 1800 lei , cele cu SLS nu se gasesc decat pe original .

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #5 on: November 28, 2012, 13:03:42 PM »
Nu stiu daca e vorba de aceleasi tipuri de telescoape dar eu am un Forester SG 5 din 2004 si am schimbat pe spate telescoapele in octombrie . Nu cu selflevelig ca erau cam 32 mil pereachea ci cu alt model ce se punea pe tipul anterior de Forester si se pare ca-s mai fiabile. Am schimbat telescoape + arcuri + ce stiu eu ce a mai trebuie acolo si a costat cu manopera cu tot cam 29 mil.( service Subaru Cluj ). Nu e mare diferenta de bani fata de schimbare telescoape cu selfleveling doar vreo 3 -5 mil. dar pe viitor la schimbare de telescoape costa buc. cam 450-500 lei + se sustine ca tipul acesta fara selfleveling tin mai mult. Voi vedea in viitor. Sper ca informatia n-a fost tardiva. P.S. Si eu am auzit doar lucruri bune de service Subaru Brasov poate merita sa dai un telefon si sa ceri o parere avizata a specilistilor de acolo. Succes.

mvilt

  • 109
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #6 on: December 02, 2012, 20:02:00 PM »
Salut, recomandarea generala e sa iti cumperi arcuri noi si amortizoare fara SLS ori Bilstein B4 ori KYB. Cele stock cu SLS sunt ridicol de scumpe si extrem de putin fiabile (mai greu scoti peste 50-60 mii km din ele fara probleme).

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #7 on: December 04, 2012, 12:54:49 PM »
Eu recomand kitul complet  http://www.pedders.co.uk/subaru-forester-sg-pedders-conversion-kit-rear_p22538557.htm
Cu 300 de lire au venit în 5 zile direct la ușă, se potrivesc perfect, mașina stă țapănă.

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #8 on: December 05, 2012, 09:06:13 AM »
Am doua intrebari legate de kitul asta
1. A trebuit sa comanzi si flansele sau kitul continea doar telescopul si arcul si s-au potrivit perfect.
2. Au fost corecti cu debitarea cardului si cu transportul?
Forester my09 4Q

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #9 on: December 05, 2012, 13:39:37 PM »
Nu a trebuit nici măcar un șurub (ori flanșă) în plus. Cît a costat atîta au luat de pe card.
Mi se pare cea mai bună soluție, mai ales că cei de la coilspring nu au transport în România, parcă și arcurile erau mai scumpe. E adevărat că poți comanda la coil arcuri mai tari și poți înălța mașina dar era bai cu transportul.

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #10 on: February 01, 2013, 09:41:01 AM »
Salut! Am montat si eu kitul  http://www.pedders.co.uk/subaru-forester-sg-pedders-conversion-kit-rear_p22538557.htm. Sunt foarte multumit de rezultat.
Donez set amortizoare spate originale cu selfleveling. Au 60.000 km. Sunt foarte bune. Nu sunt curse... La mine problema erau arcurile care se inmuiasera, dar amortizoarele sunt tzapene.
Deci... primul sosit, primul servit
0723149993

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #11 on: February 02, 2013, 16:18:02 PM »
Salut! Am montat si eu kitul  http://www.pedders.co.uk/subaru-forester-sg-pedders-conversion-kit-rear_p22538557.htm. Sunt foarte multumit de rezultat.
Donez set amortizoare spate originale cu selfleveling. Au 60.000 km. Sunt foarte bune. Nu sunt curse... La mine problema erau arcurile care se inmuiasera, dar amortizoarele sunt tzapene.
Deci... primul sosit, primul servit
0723149993
Fara rezerve recoman pedders...tot asta am si eu pe masina, renuntati la self level!

alexd

  • 75
  • Forester MY 2007 2.0 X MT
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #12 on: March 20, 2013, 06:45:49 AM »
Si eu le recomand. Kit-ul s-a potrivit perfect. Operatia de inlocuire a durat dupa ceas 28 de minute(efectuata in 2 oameni).
Forester MY 2007 2.0 X MT

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #13 on: March 20, 2013, 07:30:56 AM »
Ai avut curiozitatea sa masori inaltimea masinii cu noile suspensii ?
Se pare ca la unele masini apar diferent stanga-dreapta si cu Pedders.
Masoara cu o ruleta distanta verticala dintre centrul capacului jantei pana la aripa ca sa nu ai surprize.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #14 on: March 20, 2013, 08:20:32 AM »
Ai avut curiozitatea sa masori inaltimea masinii cu noile suspensii ?
Se pare ca la unele masini apar diferent stanga-dreapta si cu Pedders.
Masoara cu o ruleta distanta verticala dintre centrul capacului jantei pana la aripa ca sa nu ai surprize.
Ai mai spus asta pe undeva pe forum......si de atunci tot ma intreb care ar fi motivul?De ce apar aceste diferente?Cunostintele mele limitate de mecanica nu ma lasa sa inteleg....... :-\

dann

  • 160
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #15 on: March 20, 2013, 13:40:08 PM »
Ai avut curiozitatea sa masori inaltimea masinii cu noile suspensii ?
Se pare ca la unele masini apar diferent stanga-dreapta si cu Pedders.
Masoara cu o ruleta distanta verticala dintre centrul capacului jantei pana la aripa ca sa nu ai surprize.
Ai mai spus asta pe undeva pe forum......si de atunci tot ma intreb care ar fi motivul?De ce apar aceste diferente?Cunostintele mele limitate de mecanica nu ma lasa sa inteleg....... :-\
Si nu e singurul. Nici eu nu inteleg de ce, dar si la mine, dupa schimbare sta inclinata usor pe stanga (amortizoare KYB + arcuri Killen)

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #16 on: March 20, 2013, 14:13:22 PM »
Ai avut curiozitatea sa masori inaltimea masinii cu noile suspensii ?
Se pare ca la unele masini apar diferent stanga-dreapta si cu Pedders.
Masoara cu o ruleta distanta verticala dintre centrul capacului jantei pana la aripa ca sa nu ai surprize.
Ai mai spus asta pe undeva pe forum......si de atunci tot ma intreb care ar fi motivul?De ce apar aceste diferente?Cunostintele mele limitate de mecanica nu ma lasa sa inteleg....... :-\
Si nu e singurul. Nici eu nu inteleg de ce, dar si la mine, dupa schimbare sta inclinata usor pe stanga (amortizoare KYB + arcuri Killen)
Daca la toti sta inclinata stanga, poate ar trebui sa mancam mai putin? :D :D :D
Ma rog, pt voi e valabil...........ca io mis chiele os sistem nervos! :D :D :D

Amu serios......the real reason!Anyone?

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #17 on: March 20, 2013, 14:22:04 PM »
Ai avut curiozitatea sa masori inaltimea masinii cu noile suspensii ?
Se pare ca la unele masini apar diferent stanga-dreapta si cu Pedders.
Masoara cu o ruleta distanta verticala dintre centrul capacului jantei pana la aripa ca sa nu ai surprize.
salutare! la mine diferenta era vizibila cand ma uitam la masina din spate (masina era inclinata pe stanga spate) acum masina sta perfect. Unde ai citit ca ar fi probleme cu suspensia de la pedders?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #18 on: March 20, 2013, 18:22:15 PM »
salutare! la mine diferenta era vizibila cand ma uitam la masina din spate (masina era inclinata pe stanga spate) acum masina sta perfect. Unde ai citit ca ar fi probleme cu suspensia de la pedders?

De la un subarist care a masurat o masina echipata cu asa ceva. Diferenta era mai mica decat la Sachs+restul de arcuri "compatibile" vandute la noi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

DOF

Răspuns: Amortizoare SLS - forester 2008
« Reply #19 on: March 29, 2013, 20:38:32 PM »
Salut!Azi am montat amortizoare+arcuri+flanse spate toate Kayaba.Nu exista diferente stanga-dreapta.(mai putin de 5 mm)La masurare nu este vreun mare castig-2,5 cm dar la ochi e mult mai bine.Acostat 1650 ron incl. montaj.Per total ma declar multumit.