Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
Subaru club Romania

Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative

AlexR

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #160 on: October 03, 2019, 17:50:14 PM »
Da, stiu ca reconditioneaza dar daca merg la ei schimb tot kitul spate. Eu ma gandeam ca rezolv acasa rapid treaba asta daca merge schimbat doar cartusul. Merci oricum pt informatie

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #161 on: October 03, 2019, 22:06:05 PM »
Nu stiu ce crezi ca poti inventa dar eu nu as umbla acolo. Stiu ca e ceva cu presiune...vezi sa nu te transformi in Achmed. Plus ca daca era asa simplu...cred ca macar unul de aici stia.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #162 on: May 24, 2022, 13:19:00 PM »
Saptamana viitoare am sa fac un test de amortizoare sa vad cum stau. In cazul in care vor trebui schimbate, ma gandesc sa iau un kit care sa inlocuiasca SLS-urile. Mi-ar placea si o inaltare de 2-3 cm. Pana acum, stau in dubii intre Penteker si Pedders, ce mi-ati recomanda intre ele? Mai sunt si alte variante bune? SH 2.0i

Multumesc!
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #163 on: May 24, 2022, 15:13:43 PM »
Mai sunt baietii astia in UK care fac arcuri custom. Inteleg ca au facut multe pentru Forester.

https://springcoil.co.uk/

Anul asta cel mai probabil voi fi si eu in postura de a schimba suspensia cu totul..

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #164 on: May 25, 2022, 16:01:34 PM »
Saptamana viitoare am sa fac un test de amortizoare sa vad cum stau. In cazul in care vor trebui schimbate, ma gandesc sa iau un kit care sa inlocuiasca SLS-urile. Mi-ar placea si o inaltare de 2-3 cm. Pana acum, stau in dubii intre Penteker si Pedders, ce mi-ati recomanda intre ele? Mai sunt si alte variante bune? SH 2.0i

Multumesc!

Cred ca e foarte important unde faci teste de suspensii. Am facut in mai multe locuri si valorile au fost diferite de fiecare data. Nu cred ca poti sa te bazezi pe acuratetea testelor, insa probabil ca sunt ok sa iti faci o parere. Clar dupa jde ani si drumuri proaste / incarcare excesiva, etc, trebuie sa le schimbi. La Foreste SH (~155k km) ma gandesc sa le schimb cu arcuri King Springs si amortizoare Kyb (aici inca mai ezit umpic, o sa fie si in functie de buget). De inaltat, nu fac recomandari, insa eu unul nu as face asta.

A, si neaparat toate-odata, adica atat fata cat si spatele, asta ca o decizie personala.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #165 on: May 25, 2022, 16:34:24 PM »
Cred ca e foarte important unde faci teste de suspensii. Am facut in mai multe locuri si valorile au fost diferite de fiecare data. Nu cred ca poti sa te bazezi pe acuratetea testelor, insa probabil ca sunt ok sa iti faci o parere. Clar dupa jde ani si drumuri proaste / incarcare excesiva, etc, trebuie sa le schimbi. La Foreste SH (~155k km) ma gandesc sa le schimb cu arcuri King Springs si amortizoare Kyb (aici inca mai ezit umpic, o sa fie si in functie de buget). De inaltat, nu fac recomandari, insa eu unul nu as face asta.

A, si neaparat toate-odata, adica atat fata cat si spatele, asta ca o decizie personala.

AI idee de vreun distribuitor pentru King Springs in EU?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #166 on: May 25, 2022, 16:55:42 PM »
AI idee de vreun distribuitor pentru King Springs in EU?
Luate din Australia, nu stiu nici un distribuitor in EU, iar pentru Foreste SH costurile sunt ok la cca 550 EUR + vama pentru toate 4.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #167 on: May 25, 2022, 17:12:30 PM »
Luate din Australia, nu stiu nici un distribuitor in EU, iar pentru Foreste SH costurile sunt ok la cca 550 EUR + vama pentru toate 4.
Inteleg ca le ai deja? Sau in plan sa le comanzi?
Intreb pentru ca sunt curios de ceva pareri. Anul asta cred ca schimb si eu suspensia..

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #168 on: May 25, 2022, 17:14:48 PM »
Nu le-am luat, sunt in plan. Doar ca io imi fac planurile cu tot cu buget. :)
Asta si pentru ca momentan testul meu subiectiv de amortizoare, recte cucuru in scaun pe curbe, imi spune ca nu e nimic serios cu uzura lor.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #169 on: September 07, 2022, 23:29:50 PM »
Salut,

Chiar daca e primul post pe forum, voi trece direct la subiect. Forester SH, GPL montat la 100k, spatele lasat de vreo 10k, amortizoarele spate trebuie schimbate (inca le am pe cele originale, 160k km). Dupa ce am citit jumatate de internet, las mai jos o lista cu optiunile gasite si orice sfat/sugestie sunt binevenite (nb: ordinea e aleatorie):
1. Amortizoare BILSTEIN 24-278454 si arcuri dupa codul OEM (20380SC000)
2. Amortizoare KYB (cred ca e codul 341486) si arcuri la fel ca varianta 1
3. Kit Pedders EziFit
4. Kit Penteker
5. Cei de la subarak au 2 kit-uri, unul cu Bilstein si arcuri IronMan, sau un alt kit despre care nu sunt furnizate detalii
Pentru 1,2 si 4 trebuie si flanse, iar aici nu imi dau seama daca are rost sa le folosesc pe cele vechi, sau sa iau noi.
Iarasi, pentru 1 si 2 nu par sa le gasesc in Romania, cel putin amortizoarele.
Exista si alte variante de luat in considerare? Care e cea recomandata? Multumesc!
Forester SH 2.0 2013

MyKe

  • 210
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #170 on: September 08, 2022, 01:39:54 AM »
Mergi pe varianta 1, amortizoarele Bilstein se găsesc peste tot și sunt foarte bune.
Două exemple random:
https://automobilus.ro/bilstein-24278454
https://www.euautopiese.ro/piesa/bilstein/13771595

Flanșe KYB SM5786.
Arcuri KYB RA7107.

Și gata kitul.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #171 on: September 08, 2022, 07:23:50 AM »
Nu e nevoie de niste arcuri ceva mai tari, avand si butelia de GPL?

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #172 on: September 08, 2022, 08:27:10 AM »
Multumesc de sugestie. La arcuri mai tari ma gandisem si eu, din cauza buteliei, dar nu imi dau seama cat de mult influenteaza cele ~50kg suplimentare. Si nefiind activ in zona de tuning, nu stiu unde sa gasesc arcurile respective.
Vad ca arcurile clasice aftermarket au 11.5mm, deci un pic mai groase decat cele originale (evident, sunt mai multi factori care actioneaza) si teoretic ar trebui sa fie ok.
Am avut multi ani un L200, folosit exclusiv la munci grele, pe drumuri rar asflatate, si o singura data am schimbat amortizoarele, pe fata, cu piese de calitate, dar "normale" si erau ca noi cand l-am vandut (multe ore mai tarziu, ca la halul in care era folosit, era utilaj si cred ca e mai corect sa masor in ore), deci nu as sari la variante exotice fara un motiv rational.
Forester SH 2.0 2013


MyKe

  • 210
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #174 on: September 09, 2022, 12:00:38 PM »
Merg de la SG la SH?
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #175 on: September 09, 2022, 12:15:28 PM »
+ 50kg  https://subarak.pl/en/suspension-kits/543-50-kg-rear-suspension-kit-fits-subaru-forester-sg.html

+ 200kg (in caz ca bagi si porcul de craciun  :D) https://subarak.pl/en/suspension-kits/45-35mm-ironman-rear-suspension-kit-fits-subaru-forester-sg.html

Astea sunt valori pentru păcălit doritorii de chilipiruri de pe internet, cei care cred că există bun, repede şi ieftin.
Trebuie reţinut că lor nu le funcţionează bine maşinile.  :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #176 on: September 16, 2022, 10:32:55 AM »
Am terminat operatiunea, multumesc inca odata pt sugestii.
Noile amortizoare par de jucarie in comparatie cu cele vechi, sper sa reziste macar 50k, fata de 160 cele originale. Arcurile sunt identice ca dimensiuni (inclusiv grosime). Amortizorul facut in Mexic, flansa in India (pare ok, dar India - finisaje la vopsea, stantele pe suruburi, etc. inspira low cost). Arcul Cehia parca, premium.
Daca ajuta pe cineva, am atasat si cateva poze (dispozitiviul de comprimat arcul l-am facut pe loc si il actionez apasand cu frontala de la tractor). Ca manopera e foarte rezonabil, se da jos roata, sunt 3 suruburi de desfacut ca sa ramana liber bratul si cam aia e. Trebuie marcat cu un marker tot ansamblul amortizor - arc - flansa in asa fel incat la reasamblare pozitia sa fie identica. Una peste alta, cam 4 ore integral, dar m-am miscat foarte relaxat.













Forester SH 2.0 2013

MyKe

  • 210
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #177 on: September 16, 2022, 11:22:29 AM »
Bravo!
Sper că strângerea finală a șuruburilor ai făcut-o cu mașina lăsată pe roți, altfel bucșele vor sta răsucite și se vor uza rapid.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #178 on: September 16, 2022, 11:47:39 AM »
Da, uitat sa mentionez, strans cand era ridicata, facut o tura cu masina, desfacut un pic si strans la loc pe roti.
La fel, cand am strans flansa pe arc, tinut cu imbusul in permanenta in asa fel incat sa nu se miste deloc tija.
Forester SH 2.0 2013

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Amortizoare SLS - reconditionat si solutii alternative
« Reply #179 on: September 16, 2022, 11:51:23 AM »
Tutorial de schimbat amortizoare:

1. Iti iei un tractor;
2. ...
3. ...
4. Detalii...

LE: ce brand sunt totusi arcurile?
Sa inteleg ca ai mers pe prima varianta? Bilstein + OEM?
« Last Edit: September 16, 2022, 17:45:26 PM by Serb »