Intalnirea de 3 ani - Sibiu 25-27.Ian.2013
Subaru club Romania

Poll

Voteaza locatia

Severin - Herculane
4 (15.4%)
Alba Iulia
2 (7.7%)
Sibiu
11 (42.3%)
Sighisoara
3 (11.5%)
Cluj
0 (0%)
Harghita
1 (3.8%)
Covasna
1 (3.8%)
Tg. Mures
0 (0%)
Maramures
4 (15.4%)

Total Members Voted: 25

Voting closed: November 19, 2012, 22:20:38 PM

Intalnirea de 3 ani - Sibiu 25-27.Ian.2013

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Intalnirea de 3 ani - Sibiu 25-27.Ian.2013
« on: October 05, 2012, 15:51:19 PM »
Timpul trece repede, suntem mai multi, deci si parerile vor fi mai multe de data aceasta. Poate ca e prea devreme, dar mai bine asa decat sa fie prea tarziu. Asa ca, haideti sa incepem planurile pentru aniversarea a 3 ani de la deschiderea forumului.

Cum v-am obisnuit, propun si cateva locatii pe care eu si Dan le-am discutat, dar asteptam pana la sfarsitul lunii propuneri si de la voi, urmand ca in noiembrie sa cautam cazare si sa avem un numar estimat de participanti.

Intalnirea va avea loc probabil in weekend-ul 26-27 Ianuarie.



Iata si doua propuneri din partea noastra:

Drobeta-Turnu Severin. 3 zile. ~920km
Ziua 1 (~340km din Bucuresti): Plecare catre destinatie si o posibila vizia la cetatea din Turnu Severin, pestera Topolnita, barajul de la Portile de Fier II.
Ziua 2 (~240km): Turnu Severin – Baile Herculane – Parcul national Valea Cernei – Defileul Jiului -Tg. Jiu – Drobeta-Turnu Severin.
Ziua 3 (~340km pana la Bucuresti): Plecare acasa cu posibile vizite la obiectivele nevazute din ziua 1.

Alba Iulia. 3 zile. ~800km
Ziua 1 (~350 km din Bucuresti): Plecare catre destinatie si  o posibila vizita la una din multele obiective turistice din zona.
Ziua 2 (~100km): Vizitarea orasului incarcat de istorie si a tuturor obiectivelor turistice, timp liber, program de voie, relaxare etc.
Ziua 3 (~350km pana la Bucuresti): Revenire acasa.

Daca apasati pe cele doua locatii veti ajunge pe o pagina unde se prezinta si obiectivele turistice din zona. De la Severin se poate ajunge rapid si la Baile Herculane, Parcul National Valea Cernei, Valea Jiului etc. Am ales locatii cat am putut de centrale si in limita a 2 rezervoare de combustibil pentru motoarele mai insetate (estimat un consum mediu de 10% cat am avut anul trecut eu si 2xGhe). Dieselarii s-ar putea sa faca drumul cu mai putin de 2 plinuri.




Daca la intalnirea precedenta am fost 17 masini si 36 persoane, anul acesta asteptam ceva mai multi si estimam ca vom fi in jur de 45 persoane. Asta inseamna ca vom fi ceva mai stricti cu programul si cine nu este cu grupul principal ne prinde din urma. Valabil si pentru benzinarii unde anul trecut s-a pierdut mult timp pentru ca unii prefera OMV, altii MOL, altii Petrom sau Rompetrol si am stat sa ne oprim pentru fiecare.

Regula cu pregatirea masinii de iarna ramane valabila. Nu ai cauciucuri potrivite, conform legislatiei rutiere in vigoare, atunci am prefera sa te urci la altcineva in masina decat sa aparem toti la TV cu un accident in lant.

Sfatul nostru este sa puneti bani la ciorap de acum, sa nu aveti surprize ca a fost revelionul scump si sa ramaneti acasa, pentru ca o sa va para rau. O alta recomandare este sa va luati statii mobile (walkie talkie) pentru ca sunt extrem de utile, aproape necesare. Cativa dintre noi avem niste modele mai puternice de la Midland si ne auzeam intre noi desi eram in sate diferite. Interdictie are Serban (celalalt) pentru ca tine frecventa ocupata spunand banc dupa banc, ridicand astfel riscul de accident prin ras isteric la volan. ;D

Hai ca v-am dat de gandire pentru weekend :D



Actualizare 12.Dec.2012

Revenim cu detalii despre cazare. Am avut ajutor din partea lui Razvan care a negociat ca pentru el si a reusit sa obtina o oferta buna. Raportul calitate pret este imbatabil in zona.


Locatie: Hotel Fantanita Haiducului – Sibiu, www.fantanitahaiducului.ro
Perioada: 25-27 Ianuarie 2013
Cazare: 2 nopti in camera dubla, cu mic dejun si taxe incluse
Mese: cina (meniu buffet) in 25 ian , si cina barbeque (meniu buffet) cu foc de tabara in 26 ian.

Mesele vor fi servite in restaurantul hotelului, unde vom avea o sectiune rezervata doar pentru noi (Subarufanclub).

Pret pachet pentru 2 persoane: 144 euro (tva inclus). Pachetul include cazarea si mesele mentionate mai sus.
Pentru copiii pana in 7 ani nu se plateste nimic, in timp ce pentru copiii cu varsta de peste 7 ani se platesc 8 euro/copil/noapte si se primeste camera cu pat suplimentar.
 
Pentru a considera inscrierile valabile trebuie achitat 50% avans pana in data de 26 decembrie, restul de 50%  vor fi platiti pana la data limita de 15 ianuarie. Pentru detalii privind contul in care se va face transferul, va rog sa dati un mail sau mesaj personal catre mine sau Dan.

Distanta pana acolo, cu plecare din Bucuresti este de aproximativ 260km, astfel incat costurile cu transportul vor fi mai mici comparand cu anul trecut.

Ce parere aveti?

Asteptam recomandari, sugestii, preferinte etc. pentru program/activitati. Avem si noi ceva idei, dar e bine sa vina propuneri din toate partile.

Daca exista variante de cazare mai bune decat cea de mai sus, trimiteti un email sau pm. Noi ne-am tot uitat, dar nu am gasit nimic mai bun in zona care sa aiba si locuri de parcare si calitatea serviciilor si numarul de camere necesare. Orice intrebari sunt, va rog sa le adresati.

Seara buna!

« Last Edit: January 23, 2019, 10:12:29 AM by MihaiFlorescu »

Stefan

  • 620
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #1 on: October 05, 2012, 15:55:43 PM »
Hello, eu merg pe varianta Drobeta-Turnu Severin. 3 zile. ~920km

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #2 on: October 05, 2012, 16:53:44 PM »
Daca ramane data asta cred ca mergem si noi :D indiferent de locatie!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #3 on: October 05, 2012, 17:56:16 PM »
mai bine un poll :)
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

celalalt

Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #4 on: October 05, 2012, 18:01:42 PM »
Daca tot mergem asa departe hai mai bine la unguri.Mai aproape de Bucuresti nu se poate?Zic si eu.Daca eram Toyota Prius club nu era problema...

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #5 on: October 05, 2012, 18:04:17 PM »
=)))
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #6 on: October 05, 2012, 18:42:08 PM »
Dupa cum vezi, suntem in faza de propuneri. Noi vrem sa iasa ceva frumos si special. Altfel putem sa inchiriem un club in regie si bem ca porcii toata noaptea, mergem cu taxiurile si aia e. Zuper fan Zubaru. ;D

In alta ordine de idei, termenul de "departe" e discutabil. Departe pentru cine? Cu siguranta colegilor de la Cluj sau Timisoara, Arad li se pare departe Bucurestiul :)  Putem face ceva si mai aproape de Bucuresti, nu e problema, dar asteptam propuneri. Am auzit ca in Domnesti e fain tare.. au astia cate 3 Subaru in curte :D

O sa facem si poll cand avem toate propunerile.
« Last Edit: October 05, 2012, 18:46:11 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #7 on: October 05, 2012, 18:46:08 PM »
Da ma dar nici 900 de km.E scump smocoliciu....

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #8 on: October 05, 2012, 18:51:35 PM »
Daca iti zic ca vroiam sa pun Baia Mare la propuneri, ma injuri? :D Stiu ca ne arde la buzunare si ne mai gandim intre timp si la alte locatii. De asta am inceput asa devreme dezbaterile.

Anul trecut a fost frumos si am facut peste 1000 km, dar parca era mai ieftina zmacolina.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #9 on: October 05, 2012, 19:28:26 PM »
:)) eu ma amuz teribil! :)) propunem locatiile (printre care si Domnesti)  si lumea voteaza ;) majoritatea decide!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

celalalt

Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #10 on: October 05, 2012, 19:37:59 PM »
Da

vvg

  • 108
propunere locatie
« Reply #11 on: October 05, 2012, 19:45:00 PM »
pitesti, str. trivale

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #12 on: October 05, 2012, 20:43:11 PM »
Jilava city!   :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #13 on: October 05, 2012, 21:01:31 PM »
asadar, Mihai, putem veni si noi cu propuneri de locatii? sau trebuie sa alegem intre alba iulia si drobeta?

cand ai propus locatiile te-ai gandit unde vei face cazarile? ai gasit suficiente spatii de cazare? au restaurant? loc de bbq? apa calda... ;)?

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #14 on: October 05, 2012, 21:05:57 PM »
Sunt hoteluri mari in ambele orase. Se gasesc si pensiuni mai mici. Nu am stat sa verific prea mult dar asa aparea pe site-ul oficial al fiecarui oras.

Si da, puteti propune locatii, asa cum spune si titlul si am scris si in primul post. La final le punem pe toate la vot si vedem care iese castigatoare.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #15 on: October 05, 2012, 21:09:44 PM »
Ma duc eu inainte si le verific  ;D 8)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #16 on: October 05, 2012, 21:14:13 PM »
eu propun Sibiu sau Cluj
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

2xRal

Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #17 on: October 05, 2012, 21:19:31 PM »
As propune Zona Sibiului - Ocnele Sibiului - Sighisoara. Am putea incerca o urcare pana unde se poate pe Transfagarasan si o vizita a cabanei Balea cu telecabina, o vizita/plimbarea Piata Mare/Mica.... sa spunem niste minciuni pe vestitul pod :D, auzeam la un moment dat si de ceva Zoo pe acolo ... nu m-am interesat inca; totodata am putea incerca niste bai pe la Ocnele Sibiului (daca exista undeva si "sub acoperire" pt a fi functionale iarna) si o continuare apoi la Sighisoara si vizita cetatii....

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #18 on: October 05, 2012, 23:01:27 PM »
o idee f buna, Sibiu - Sighisoara
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Intalnirea de 3 ani - propuneri locatie
« Reply #19 on: October 06, 2012, 15:40:51 PM »
Daca tot mergem asa departe hai mai bine la unguri.Mai aproape de Bucuresti nu se poate?Zic si eu.Daca eram Toyota Prius club nu era problema...

Parca e mai frumos in centrul tarii  ;D