Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

celalalt

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #20 on: January 09, 2013, 13:55:13 PM »
[...]
« Last Edit: September 14, 2019, 13:50:30 PM by celalalt »

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #21 on: January 12, 2013, 17:39:32 PM »
Salutare!
.......................
Sa-mi iau un Legacy?
......................

Da,  ia-ti daca` vrei si poti ! Eu am avut un Legacy 2009 timp de 4 ani si am fost foarte multumit. As putea spune ca` mai multumit de Legacy decat de Foresterul pe care il am acum.
...............................................................................
Ma intereseaza:
1. Fiabilitate
2. Costuri intretinere
3. Probleme dese, cunoscute, la ce sa ma astept.
4. Orice alte detalii care considerati ca sant necesare sa le cunosc.
Multumesc

1. Nu am avut nici o problema`  timp de 4 ani si 66000  Km.
2. Doar costurile normale (ulei, filter, lichide),  toate facute la reprezentanta`.
3. Asta depinde de starea masinii. Eu am luat-o noua` (zero Km.)  , deci nu am avut stresul acesta.  Daca`  o iei  s.h.  e alta` poveste. In plus, dupa` ce o iei  mai depinde si cum o conduci. Poti sa` o faci praf in 12 luni,  sau poti sa`  o ai in stare buna`  peste  300.000 km  fara` reparatii capitale.
4. *Ia-ti masina dupa` nevoile pe care le ai,  nu dupa`  marca`, firma` , moda`, fitze, mofturi, sau ca` e  trendy sa` ai Subaru. Masina o iei pentru tine si necesitatile tale,  nu ca sa` iti oftici vecinii , ca` nu ei iti platesc facturile.  
    *Intretinerea este cheia succesului, si utilizarea moderata`. Daca`  ii dai ce-i trebuie si cand ii trebuie, masina te va duce ani multi si buni fara` sa` te sece de resurse si de nervi.  Daca` o  duci numai in liniute si 6000 rpm "timp" de 30000 km/an , nu te astepta sa` te coste  si sa` te duca` nici macar cat un Logan.
« Last Edit: January 12, 2013, 17:41:26 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #22 on: January 15, 2013, 12:13:24 PM »
In primul rand, va multumesc pt raspunsurile pertinente.
Acum, intr-adevar sunt constient ca Legacy si Subaru in general stau mult mai bine la capitolul fiabilitate decat Alfa.
Clar, ratiunea imi dicteaza sa iau Legacy.
Cat despre liniute, masina forjata sau impresii pt vecini, nu este cazul. Daca asta doream imi luam o masina cu origini nemtesti din care sa rasune ritmuri arabo-orientale. Nu vreau sa-mi denigrez sau jignesc ai mei vecini, insa in general foarte putini stiu ce inseamna Subaru, deci nu am cu ce sa-i '' oftic ''. Personal urmaresc acest model de vreo 6-7 ani.
Fac des drumuri in provincie si ma gandesc ca tractiunea integrala ma va ajuta, mai ales iarna. ( am patit-o zilele trecute cu poleiul. Am stat 4 ore pe loc iar cei 4wd ......  se deplasau ).
A, si sa nu uit...da, masina va fi s.h iar suma alocata 10-12k.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #23 on: January 15, 2013, 12:37:05 PM »
Daca vrei tractiune integrala mergi pe Subaru si uita total de Alfa.
Masinile nemtesti sunt cumparate atat de manelisti cat si de oameni civilizati.
Manelisti si mitocani vei gasi la toate marcile de masini, incepand de la Dacia si mergang pana la Rols-Royce.
Si mai este un aspect, vremea rivalitatilor inutile dintre proprietarii de nemtesti si japoneze a cam apus.
Fiecare merge cu ce are si cu ce ii place, fiecare masina are plusurile si minusurile ei iar simpla detinere a unui brand nu inobileaza si nici nu desteapta posesorul.

Pe vremuri toyotistii se considerau cei mai "smart-buyer-i" din lume. Acum s-au plictisit si ei de aceasta joaca inutila.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #24 on: January 15, 2013, 12:59:52 PM »
...desi sunt fan Subaru, as vrea sa-l completez pe Wrangel si sa-ti zic ca daca vrei tractiune integrala mergi pe Subaru sau ca a doua optiune Audi (sa nu uitam de quattro un sistem extrem de performat de tractiune 4x4)
« Last Edit: January 15, 2013, 13:01:24 PM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #25 on: January 15, 2013, 14:04:15 PM »
...desi sunt fan Subaru, as vrea sa-l completez pe Wrangel si sa-ti zic ca daca vrei tractiune integrala mergi pe Subaru sau ca a doua optiune Audi (sa nu uitam de quattro un sistem extrem de performat de tractiune 4x4)
Din punct de vedere constructiv mecanic ai dreptate, dar ca si comportament la acest moment ne place sau nu BMW cu Xdrive este maxim.
Din pdv al gestiunii electronice pe parte de tractiune clasametul pe care-l vad eu este asa:
- BMW
- Mitsubishi
- Subaru
- Audi
- si restul lumii

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #26 on: January 15, 2013, 14:51:19 PM »
Avem sectiune de versus. Daca se poate detalia acolo, cu atat mai bine :)

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #27 on: January 25, 2013, 15:34:20 PM »
...desi sunt fan Subaru, as vrea sa-l completez pe Wrangel si sa-ti zic ca daca vrei tractiune integrala mergi pe Subaru sau ca a doua optiune Audi (sa nu uitam de quattro un sistem extrem de performat de tractiune 4x4)
Din punct de vedere constructiv mecanic ai dreptate, dar ca si comportament la acest moment ne place sau nu BMW cu Xdrive este maxim.
Din pdv al gestiunii electronice pe parte de tractiune clasametul pe care-l vad eu este asa:
- BMW
- Mitsubishi
- Subaru
- Audi
- si restul lumii

Sunt total de acord!Dar(trebuia sa fie si un "dar"), din punctul meu de vedere simplitatea e mai buna!Mai fiabila!Electronica a invadat foarte mult!Nu ma intelegeti gresit, pe cat de buna este pe atat de multe batai de cap iti ofera cand are erori!
Tocmai din acest motiv, pe baza experientei mele, limitate ce-i drept, ii recomand lui Foster un Subaru.Un model pana in 2008.
Foster ar trebui sa arunci un ochi si in sectiunea Forester.Parerea mea este ca mai buna pentru drumurile noastre.Legacy este frumoasa, foarte frumoasa as putea spune (inca mai intorc capul ca o bufnita dupa Legacy-ul lui pauwhp  ;D ),dar Forester e mai ridicata, e caroserie kombi, e foarte utila, ai acelasi sistem awd ce a facut subaru faimos si e un perfect sleeper in cazul in care optezi pentru o versiune mai potenta(2.0 XT, 2.5 Xt).
My 2 bani.......

paulmirel

  • 25
  • legacy 05
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #28 on: January 27, 2013, 23:12:12 PM »
Salut.eu sunt posesorul unei Legacy 05 de vreo 7 ani.mari probleme nu prea sunt,poate un pic ambreiajul care l-am schimbat mai mult pt scirtiitul care il facea volanta.cam atat,probleme electronice 0.ff important scimburile de ulei motor si cutie, diferential spate,filtre cu materiale de ff buna calitate binenteles dupa modul in care folosesti masina

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #29 on: January 31, 2013, 16:36:11 PM »
Dragosh10, de acord cu tine in privinta Foresteru-lui, insa ma gandesc ca pretul de intretinere, consumabile, este mai mare decat la Legacy. Asa, recunosc ca m-am uitat putin si pe la Outback, insa motorul 2.5 cred ca e gurmand... sau nu??
DPDV al elctronicii total de acord cu voi, ce e prea mult strica. Cunosc personal proprietar Mercedes S care o data pe luna da fuga in service pt astfel de probleme.

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #30 on: January 31, 2013, 17:04:37 PM »
Diferenta ca si consum nu este f mare intre 2.0 si 2.5, impozitul, asigurarea, aici incep sa urce preturile

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #31 on: January 31, 2013, 20:17:26 PM »
Diferenta ca si consum nu este f mare intre 2.0 si 2.5, impozitul, asigurarea, aici incep sa urce preturile
CORECT!

Dragosh10, de acord cu tine in privinta Foresteru-lui, insa ma gandesc ca pretul de intretinere, consumabile, este mai mare decat la Legacy. Asa, recunosc ca m-am uitat putin si pe la Outback, insa motorul 2.5 cred ca e gurmand... sau nu??
DPDV al elctronicii total de acord cu voi, ce e prea mult strica. Cunosc personal proprietar Mercedes S care o data pe luna da fuga in service pt astfel de probleme.

Ma indoiesc ca sunt mari diferente la intretinere!Sunt aceleasi motoare!Acum ca la una e un rulment sau o bucsa putin mai scump ca la cealalta e posibil, dar diferenta nu este mare!

Paulwhp are Legacy de ceva timp(3 accidente era sa fac holbandu-ma dupa masina lui  ;D ;D ;D ) si poate sa iti spuna mai amanuntit cat este intretinerea la ea.
Mai sunt colegi cu Forester 2.0 , 2,5(cu turbo si fara) si poti lua informatii de la ei!
Eu spre exemplu lucrez(topografie-masina vede campuri, dealuri si cateva zone mai greu accesibile pentru o masina de strada) de aproape 2 ani pe un Forester 2004 , 2.0 aspirat 125 de cai si singurul lucru care a fost schimbat au fost 2 bucsi bara stabilizatoare si uleiul.Nici macar un bec nu s-a ars!!!Au mai fost si amortizoarele spate cu self-leveling schimbate>2700 lei.Dar pentru asta sunt optiuni mai ieftine fara self leveling.
Consum la masina de munca am undeva la 10-12 l/100km iarna si undeva 8.5-11 vara in oras(Brasov) avand in vedere ca dupa ce s-a incalzit motorul , depinzand de situatia din trafic, schimb treapta intre 2800-4000 rpm.Si mai vede din cand in cand cate un 6500 rpm(trebe curatate injectoarele cumva  ;D :D ;) )
Cu toate ca un Legacy e mai frumos un Forester e mult mai util!
Ideea finala care vreau sa o spun>>>indiferent ce masina iti cumperi SUBARU SA FIE!!!! ;D ;D ;D ;D

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #32 on: January 31, 2013, 23:27:31 PM »
cea mai frumos desenata caroserie ever de la Subaru e Legacy 2004-2011  ;)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #33 on: January 31, 2013, 23:34:37 PM »
cea mai frumos desenata caroserie ever de la Subaru e Legacy 2004-2011  ;)
Nu ai vrut sa zici 2004-2009? In 2010 au trecut la urmatorul model!

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #34 on: January 31, 2013, 23:51:16 PM »
corect 2004-2010  ;)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Ce motorizare este mai convenabila, 2.0 sau 2.5
« Reply #35 on: February 08, 2013, 12:58:16 PM »
Vreau sa-mi cumpar Legacy break, dar sunt in dubiu ce motorizare ar fi mai buna: 2.0 sau 2.5... ???
Ce recomandari aveti?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Ce motorizare este mai convenabila, 2.0 sau 2.5
« Reply #36 on: February 08, 2013, 13:07:32 PM »
mergi pe 2,5

l-am avut pe outback, e mult mai misto decat 2,0 si consuma cam la fel
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Ce motorizare este mai convenabila, 2.0 sau 2.5
« Reply #37 on: February 08, 2013, 13:14:59 PM »
Ca si consum am vazut ca nu sunt diferente... me intereseaza ca fiabilitate, daca sunt probleme la vreunul dintre ele.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Ce motorizare este mai convenabila, 2.0 sau 2.5
« Reply #38 on: February 08, 2013, 13:24:55 PM »
2,5 aspirat merg 500.000 km fara probleme
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Ce motorizare este mai convenabila, 2.0 sau 2.5
« Reply #39 on: February 08, 2013, 13:33:44 PM »
Doar atât??  ???  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX