Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

marr

  • 2203
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #320 on: October 03, 2019, 08:22:13 AM »
Dacă era pe benzina și avea același istoric dubios mai sareati cu încurajări @marr @kkennyy

Indiferent ce motor are, la istoricul respectiv și banii ceruți nu merita nici banii de taxi sa te duci sa o vezi.

Hai zi zau cu limba printre dinti ca - la momentul respectiv  - tu, de fapt, stiai istoricul masinii !
Dar nu ai vrut sa-i spui direct ca masina are un istoric dubios si te-ai limitat la a-l trimite sa citeasca despre diesel ...
Mai taie din ele ...

PS: Da, la dubioseniile din istoricul masinii, poate sa aiba si motor de naveta spatiala - nu merita nici macar sa se uiti la poze !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #321 on: October 03, 2019, 08:53:39 AM »
Ai luat-o până la urmă?

Neatza, sigur...nu poti sa rezisti tentatiei de a cumpara un Outback , fie el si diesel. :) Suntem la Salou...inca nu am ajuns in tara. Masina este superba ...mai povestesc cand ajungem .

Numai bine,

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #322 on: October 03, 2019, 09:03:51 AM »
@marr: Nu știam detalii, așa este, dar numere roșii, adusa din Germania, Nr mare km, diesel, ca noua. N-am văzut una să nu aibă istoric curat cu aceste caracteristici, fie Subaru, fie alta marca.

kkennyy

  • 1763
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #323 on: October 03, 2019, 09:07:56 AM »
Neatza, sigur...nu poti sa rezisti tentatiei de a cumpara un Outback , fie el si diesel. :) Suntem la Salou...inca nu am ajuns in tara. Masina este superba ...mai povestesc cand ajungem .

Numai bine,
Sa fie intr-un ceas bun ;)
Forester XT SJ 2018

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #324 on: December 23, 2019, 20:13:58 PM »
Primul OBK 2015+ pe care il vad, cu motor schimbat : https://www.olx.ro/oferta/subaru-outback-subaru-outback-2-0-d-euro-6-cutie-cvt-4x4-awd-motor-nou-18-717-km-IDd5Gf1.html

O fi de bine, o fi de rau? :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #325 on: December 23, 2019, 20:40:35 PM »
Primul OBK 2015+ pe care il vad, cu motor schimbat : https://www.olx.ro/oferta/subaru-outback-subaru-outback-2-0-d-euro-6-cutie-cvt-4x4-awd-motor-nou-18-717-km-IDd5Gf1.html

O fi de bine, o fi de rau? :)

E un caz izolat. Revizia defectuoasa o posibilitate.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #326 on: December 23, 2019, 20:49:27 PM »
Din cartea de service asa pare, pana la 70k a fost cat de cat ok, apoi parca si-a adus aminte sa mai faca o revizie la 100k...cine stie, poate nu vibrochenul a fost cauza...

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #327 on: December 23, 2019, 21:01:48 PM »
Urmează și cvt-ul. ;D
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #328 on: February 23, 2020, 13:06:11 PM »
Salutare la toti membri!

Ma intereseaza daca cineva are achizitionat Outback-ul 2.5i de nou, model 2018-2019-2020. Vreau sa stiu aprox daca au primit discount la pretul de lista (eu am primit oferte de la 3 reprezentante si nu lasa la pretul afisat de 42.000 eur). In EU, in speta Germania, Belgia, Olanda am gasit aceeasi masina la 33-36.000 eur new in stoc si ma bate gandul daca nu gasesc o oferta cel putin identica cu astea de afara, sa fac un drum prin UE sa achizitionez una de noua.
In alta ordine, daca aveti una de noua as vrea o parere generala cum se comporta masina etc...
Multumesc!
Marius

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #329 on: February 23, 2020, 13:42:46 PM »
Incearca si in Ungaria.

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #330 on: February 23, 2020, 13:56:14 PM »
Incearca si in Ungaria.
Multumesc, acelasi pret si la Budapesta, la ei o sa fac reviziile. Cred ca in partea EEU sunt preturile cu cel putin 15-20% mai mari decat in WEU, aici nu au rulaje si tin de adaos :)
« Last Edit: February 23, 2020, 15:50:34 PM by mariusi »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #331 on: February 23, 2020, 21:39:35 PM »
Salut, felicitari pentru ambitie, deocamdata! :) Ai intrebat , din greseala , cand va ajunge 2.4 turbo in Europa , pe un Outback? 1an..2 ani..3 ? :)

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #332 on: February 23, 2020, 22:53:27 PM »
Salutare la toti membri!

Ma intereseaza daca cineva are achizitionat Outback-ul 2.5i de nou, model 2018-2019-2020. Vreau sa stiu aprox daca au primit discount la pretul de lista (eu am primit oferte de la 3 reprezentante si nu lasa la pretul afisat de 42.000 eur). In EU, in speta Germania, Belgia, Olanda am gasit aceeasi masina la 33-36.000 eur new in stoc si ma bate gandul daca nu gasesc o oferta cel putin identica cu astea de afara, sa fac un drum prin UE sa achizitionez una de noua.
In alta ordine, daca aveti una de noua as vrea o parere generala cum se comporta masina etc...
Multumesc!
Marius

Presupun ca pentru garantie vei merge tot in tara din care cumperi masina.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

marr

  • 2203
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #333 on: February 24, 2020, 08:54:31 AM »
Am doi prieteni care si-au achizitionat Outback nou, in 2017 /2018.
Unul dintre ei a cumparat masina din Germania si nu stiu la ce pret - parca undeva la 35k Euro (dar este posibil sa fie pretul fara TVA, masina fiind achizitionata pe firma).
Cel de-al doilea, a achizitionat masina din Romania si, din cate retin, a primit un discount de 5 - 7 %, dar a luat o masina de showroom.
Poti gasi masini mai ieftine in Germania (in Olanda doar daca o cumperi pe firma, fara taxe - taxele in Olanda sunt semnficiativ mai mari decat in Germania) doar daca este un dealer cu stocuri mari care vrea sa scape de ele inainte de a aparea modelul nou. Asta daca-i dealr oficial Subaru.
Altfel, mai sunt si pe la ei diversi handler-i care fac mici smecherii cu masini importate din tarile nordice (in special Danemarca) unde, datorita taxelor extrem de mari la inmatricularea unei masini, preturile de intrare pe piata sunt mai mici. Dar astea-s cumva ”la gri” ...
Preturi oficiale mai mici cu cca 3000 Euro decat in Germania am vazut ca are Subaru Spania. Asta desi TVA-ul in Spania este mai mare decat in Germania ( 24% fata de 19%).. De ce, nu stiu !

Referitor la masinile in sine - sunt masini exceptionale si toti cei pe care-i stiu sunt extrem de multumiti de ele. Atat dpdv al compartamentului dinamic, cat si de confort si capabilitatile pe drumuri neasfaltate / light off-road.

PS: Ofertele le-ai cerut fata in fata sau ai trimis niste e-mail-uri ?
Intreb asta deoarece unu-i pretul pentru cel care intreaba si altu-i pentru cel care cumpara !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #334 on: February 24, 2020, 22:44:45 PM »
Presupun ca pentru garantie vei merge tot in tara din care cumperi masina.
Este garantie valabila in EU, m-am interesat, pentru orice prb daca iau masina din UE si produsa pentru EU. [refer sa o fac in Ungaria, cum locuiesc in Timisoara ajung mai repede in Germania decat in Bucuresti :) ...din pacate. Si de peste 20 de ani, la peste 5 masini care le-am avut si 3 din ele cumparate din RO, am facut reviziile numai in HU + cateva prb de garantie tot la ei. Asta cu garantia = tara de unde ai cumparat masina, este "poveste" daca nu-ti cunosti drepturile de consumator EU si este valabila pentri orice industrie/produs etc...

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #335 on: February 24, 2020, 22:52:53 PM »
Am doi prieteni care si-au achizitionat Outback nou, in 2017 /2018.
Unul dintre ei a cumparat masina din Germania si nu stiu la ce pret - parca undeva la 35k Euro (dar este posibil sa fie pretul fara TVA, masina fiind achizitionata pe firma).
Cel de-al doilea, a achizitionat masina din Romania si, din cate retin, a primit un discount de 5 - 7 %, dar a luat o masina de showroom.
Poti gasi masini mai ieftine in Germania (in Olanda doar daca o cumperi pe firma, fara taxe - taxele in Olanda sunt semnficiativ mai mari decat in Germania) doar daca este un dealer cu stocuri mari care vrea sa scape de ele inainte de a aparea modelul nou. Asta daca-i dealr oficial Subaru.
Altfel, mai sunt si pe la ei diversi handler-i care fac mici smecherii cu masini importate din tarile nordice (in special Danemarca) unde, datorita taxelor extrem de mari la inmatricularea unei masini, preturile de intrare pe piata sunt mai mici. Dar astea-s cumva ”la gri” ...
Preturi oficiale mai mici cu cca 3000 Euro decat in Germania am vazut ca are Subaru Spania. Asta desi TVA-ul in Spania este mai mare decat in Germania ( 24% fata de 19%).. De ce, nu stiu !

Referitor la masinile in sine - sunt masini exceptionale si toti cei pe care-i stiu sunt extrem de multumiti de ele. Atat dpdv al compartamentului dinamic, cat si de confort si capabilitatile pe drumuri neasfaltate / light off-road.

PS: Ofertele le-ai cerut fata in fata sau ai trimis niste e-mail-uri ?
Intreb asta deoarece unu-i pretul pentru cel care intreaba si altu-i pentru cel care cumpara !
Salut,

Multumesc pentru timp acordat si raspuns.
Pe scurt, am vizitat 3 dealeri, unul in Belgia, unul in Germania si unul in Polonia. Restul de oferte din Olanda si Italia le-am primit pe email, dar le-am verificat si loco prin amici care locuiesc acolo si sunt bastinasi. Cred ca mai negociez in Polonia, merg de 2 ori pe luna, am ceva parteneri acolo si ma ajuta cu negocierea, acum am primit o oferta de ~ 35k la modelul new 2020 o sa merg sa il vad cand il primesc si sa fac un drive test. Din cate stiu, in Spania sunt ieftine ca nu platesti TVA la masini, achiti o taxa de 5% la vanzare, d-aia sunt ieftine.
« Last Edit: February 24, 2020, 22:55:44 PM by mariusi »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #336 on: February 24, 2020, 23:01:41 PM »
Salut, felicitari pentru ambitie, deocamdata! :) Ai intrebat , din greseala , cand va ajunge 2.4 turbo in Europa , pe un Outback? 1an..2 ani..3 ? :)
Cel mai repede ajunge daca il comand din Canada :))) si as avea o varianta, am neamuri acolo de peste 40 ani mutati si chiar daca este mai ieftin cu tot cu transport naval pana in Germania, am o prb cu garantia, orice vine de acolo nu beneficiaza de garantie in EU fiind produs special si cu origine out of EU. Din cate m-am informat, nu cred ca vor face model EU de 2.4 turbo, din pacate.

Dorian Grey

  • 22
  • I Like Subaru
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #337 on: March 03, 2020, 14:52:36 PM »
Salutare tuturor membrilor Fan Club Subaru,
Sunt nou pe forum deși am avut primul Subaru in 2003 și de atunci am tot schimbat cam 5 și am rămas fidel marcii.
Am inceput cu Forester XT, 177 CP, benzină 2003, apoi un Forester 2.0 X, AT, 2007,158 CP, benzină, apoi un Forester 2.5 XT Executive secvential AT, 230 CP, benzină (cele mai mari satisfacții pe care mi le-a dat o masina), sotiei i-am luat un 2.0 XT Executive AT 2007, 158 CP (a rămas mașina ei de suflet până acum),  apoi i-am luat XV benzina 1,6, 120CP, lineartronic 2012 (prima masina la vanzare în afara de cea de prezentare la SMT cand aveau showroom in Baneasa langa Rovere) masina pe care o are și acum.

M-am decis sa ii schimb anul acesta XV-ul soției care are 80.000 km și după ce am văzut mai multe tipuri și modele tot la Subaru i-a ramas inima (e și meritul meu aici ca am știut cum sa fac prezentarea), mai precis la un Outback pe care l-am testat acum 2 zile. La prima vedere era totul OK mai puțin prețul, mult prea mic pentru ca sa fie adevărat. Intrand aici pe forum am constatat ca e cunoscută și verificata iar km sunt mult mai mulți decat cei declarați (218.750 km fata de 116.000 km declarați și prezentați la bord). E vorba de masina de aici https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-ID7GAIFE.html#xtor=SEC-81;promoted
Cum Service am făcut doar la AutoKino din 2003 la toate, regret și acum ca au avut anul trecut un Outback la vanzare impecabil deși tot cu multi km dar nu am avut cum să-l iau atunci.
Acum, știu ca e mai prudent sa fac pasul înapoi și uit de asta dar m-am cam aprins si mi-e greu sa dau înapoi așa ca am doua variante:
- Merg inainte, îi spun proprietarului de descoperirea făcută și mai negociez la pret conștient fiind ca va trebui sa intru cu ea în service sa ii fac revizie full și cel mai probabil o sa mai am 2-3.000 Euro costuri deși mai e un risc atata timp cat masina încă nu e inmatriculata
- Caut ceva similar, măcar sa fie curată in istoric, ca de exemplu cea de aici
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-ID7GA62A.html
sau
https://www.olx.ro/oferta/subaru-outback-garantie-2-0-diesel-fulloption-cvt-2016-euro6-awd-IDdksOR.html#c08c996e87
Problema e ca am cateva preferinte, respectiv: tehnologie EyeSight, cutie automata, interior piele
Am cautat si caut in continuare și pe Autoscout dar majoritatea celor cu preț decent (adică accesibil bugetului meu actual) sunt în italia și mi-e groaza de ce probleme pot sa intampin cu dealerii de acolo așa că mă feresc și am mai găsit în Spania mai jos de Madrid la peste 3000 km si e cam departe ca sa risc sa găsesc altceva decât în poze.
Ce sa fac? Sa ma incumet sa iau o masina cu istoric îndoielnic și aprox 200.000 km de aici sau sa mai astept pana apare ceva pe site-uri afara?
Orice sfat e binevenit 


Outback 2.0D (BS) 2015
Ex:
XV 1.6 CVT MY2012
Forester 2.5 XT
Forester 2.0 X 2007
Forester 2.0 XT 2006
Forester 2.0 2003


Dorian Grey

  • 22
  • I Like Subaru
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #339 on: March 03, 2020, 15:13:51 PM »
Asta e si teama pe care o am. Mulțumesc pentru link. DA, e super ok pare a fi un deal bun. O voi lua in calcul.
Outback 2.0D (BS) 2015
Ex:
XV 1.6 CVT MY2012
Forester 2.5 XT
Forester 2.0 X 2007
Forester 2.0 XT 2006
Forester 2.0 2003