Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #380 on: June 14, 2020, 18:21:37 PM »
Salutare, ma intereseaza un subaru legacy 2.0 cutie de viteze manuala din 2011. Nu are multi km (84000 aprox) dar ma ingrijoreaza faptul ca nu prea are reviziile facute le timp. O poza cu singurele revizii ar fi aici: https://imgur.com/a/O6PYUNt
Ce parere aveti? Sa ma feresc de ea sau?
« Last Edit: June 14, 2020, 18:22:14 PM by Gatamiata »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #381 on: June 14, 2020, 18:43:59 PM »
Poate s'au mai facut schimburi de ulei si intre cele inregistrate pe carte ... sau ai primit confirmarea ca nu?
Eu la cealalta masina din familie schimb uleiul la 10k (si aia facuti 90% extraurban), desi producatorul zice la 30k/2 ani, dar nu fac schimbul la reprezentanta si deci nici nu apare in cartea de service

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #382 on: June 14, 2020, 18:55:05 PM »
Cam urata treaba. Daca a mers asa multi km intre revizii, are toate sansele ca la un moment dat sa fi mers is fara ulei.  Si pe langa ulei si filtre se mai schimba si altele, ca de aia esti chemat anual in service.

Dorian Grey

  • 22
  • I Like Subaru
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #383 on: June 14, 2020, 19:49:00 PM »
Asta in cazul in care sunt reali km declarați. Cam putini pentru o așa masina in 9 ani. Dar nu imposibil.
Outback 2.0D (BS) 2015
Ex:
XV 1.6 CVT MY2012
Forester 2.5 XT
Forester 2.0 X 2007
Forester 2.0 XT 2006
Forester 2.0 2003

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #384 on: June 14, 2020, 21:10:20 PM »
Nu are treabă Nr de km. Am avut mașina de 9 ani și am vandut-o cu 70k km.

Mergi și fă un test, vezi cum arata lichidele, dacă sunt la nivel, dacă sunt sunete ciudate sau merge aiurea.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #385 on: June 14, 2020, 22:03:57 PM »
Cam mare intervalul de 26000km între schimburi, dacă e real nu o lua.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #386 on: December 31, 2020, 20:45:24 PM »
Salut! Cum noul an speram sa fie mai bun decât cel ce se încheie, pentru mine a  venit timpul sa fac o schimbare. O alta masina. Întrebarea este ce masina? Datele problemei sunt urmatoarele:
- buget maxim 25000 euro
- km pe an 30000-35000
- regim de condus si oras si afara si mult în natura dar fără offroad greu.
- stil de condus destul de sportiv
- asteptari - fiabilitate si costuri decente
Am doua mașini în vedere Subaru Outback 2.5 2018-2019 si Vw Touareg 3.0 TDI 2016-2017.
Masina vreau sa o păstrez spre 10 ani ca m-am saturat de schimbat masini. Ultimele doua masini avute sunt Skoda Octavia luate noi, ambele 1.8 benzina turbo. Prima Octavia 1 si actuala Octavia 3. Deci de la acest nivel plec cu așteptările. Vreau o masina cu care sa ma pot bucura si de natura ca m-am saturat de asfalt. Nu sunt foarte incantat de dieseluri dar pot face un compromis daca merita. Diesel pe Subaru exclus.  Ce nedumeriri am fata de cele doua masini? Dacă despre Touareg stiu mai multe despre fiabilitate si la ce sa ma astept la Outback nu prea stiu mare lucru. Consumul nu ma îngrijorează la nici una din ele. Conduc de 30 de ani doar masini cu cutie manuala si acum vreau o automata. Deci si asta va fi o noutate. Rog posesorii de Outback sa imi explice care ar fi avantajele si dezavantajele mașinii fata de Touareg. Ii destul de greu sa ma hotărăsc si de asta am zis sa îmi iau o jumătate de an sa întorc problema pe toate părțile sa fiu sigur ca o sa cumpăr masina care sa îmi satisfacă nevoile. Multumesc!
« Last Edit: December 31, 2020, 20:46:32 PM by wdec »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #387 on: January 01, 2021, 12:10:45 PM »
Orice masina second-hand poate necesita investitii ulteriorare.
Outback are costuri mai mici de intretinere fata de Touareg. Si impozitul este mai mic.
Automatele sunt simpatice dar situatia se schimba atunci cand apar probleme.  La VW ai avantajul ca te poti juca cu dezmembrarile, la Subaru mai putin.

Trecerea de la Octavia la alte game poate fi dificila. Te-ai obisnuit cu autoturism simplu si nou iar acum vei trece la masini mai complexe care au avut proprietari anteriori.

Din descrierea ta ar parea mai potrivit un Forester nou.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #388 on: January 01, 2021, 13:49:52 PM »
Nu impozitul mai mare sau mai mic este grija mea ci fiabilitatea. Cu prima Octavia am făcut 270000 km în 8 ani si am vândut-o pe nimic dar în 8 ani nu am cheltuit mai mult de 1500 euro pe reparatii. A văzut foarte des peste 6000 rot si nu am menajat-o deloc. Când am vandut-o motorul era terminat complect. Actuala Octavia are 4 ani si 135000 km si nu am investit nimic în reparatii si nici pe garanție nu a avut nici o problema.
Forester 2.0 nu cred si nici de Outback 2.5 nu sunt sigur ca îmi rezista. Ca motor vorbesc. Daca am nevoie de putere și nu mi-o oferă atunci când trebuie ii foarte posibil sa o turez la maxim și sa am surpriza ca la 100000 km sa termin motorul. Cu siguranță nu îmi place sa aștept dupa masina daca ea nu poate. În ce privește problemele la masinile SH incerc sa le elimin prin achiziția unei mașini cu km putini, 30000-60000 km. Sigur ca si la km astia pot apărea probleme dar riscul este mai mic. Eu încerc sa aflu de la utilizatorii de Outback daca masina se pretează la ce am eu nevoie. În offroad stiu ca este ok la ce am nevoie. Problema este daca la depășiri sau în curbe am acea rezerva de putere de care am nevoie.? Daca la deal pot face o depasire în siguranță sau nu. Am avut un Mercedes Vito nou, 150 cp si ne-am înțeles atata de rău ca in 4 luni am cumpărat alta masina si dupa un an l-am vândut fara sa imi pese de pierdere doar sa nu îl mai vad. Cam asta astept de la o masina.
« Last Edit: January 01, 2021, 16:04:43 PM by wdec »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #389 on: January 01, 2021, 14:05:43 PM »
Eu am avut o scurta perioada un Outback 2.5 cu transmisie automata. Masina este comoda, eleganta si se misca bine iar cutia CVT nu te lasa sa strici tu singur motorul.

Din ce spui cred ca ti-ar fi necesare doua masini: un SUV/cross pentru teren si natura si o berlina manuala cu cilindree mare pe care sa o alergi si ulterior sa o strici.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #390 on: January 01, 2021, 14:43:44 PM »
Exclus 2 masini ca nu am unde sa le tin. Vreau doar una care sa facă tot ce am nevoie. Ma întreb dacă exista asa ceva? Nu prea mai alerg masinile. Rar mai depășesc 150 km/h pe autostrada. Doar vreau sa am acel surplus de putere pentru siguranță si confort la condus. Daca statul nu ar fi nesimțit în ce privește impozitele as lua un Outback 3.6 si cred ca ar fi ok dar chiar nu vreau sa las statul sa își bata joc de minca mea si o sa ma limitez la un motor de maxim 3l.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #391 on: January 01, 2021, 15:15:35 PM »
După ce am citit ca impozitul nu e problema ci fiabilitatea, deși cu 3.6l e problema impozitul.
Din ce povestești cu turat motorul și ieftin ca skoda, mașina germana e pentru tine.
Îți recomand sa mergi direct la Tuareg, dar sa nu fi surprins ca nu e ieftin ca skoda la întreținere. 
Orice mașina “te tine” dacă bagi bani in ea, fiecare nivel de preț are costurile lui.
Tuareg are diesel cu cuplu’ ăla bun, consumul mic, nu ai cum sa dai greș.
Subaru consuma mult si cere des de mâncare.

Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #392 on: January 01, 2021, 15:27:26 PM »
Eu nu cred ca ai cum sa strici un motor doar din mers turat. Ca doar nu mergi cu ea doar pe circuit.
Mersul turat sau alert poate necesita intervale de service mai dese.
Compari 2 mașini destul de diferite. Diesel vs benzina, aerodinamica de frigider vs cea de berlina înălțata.
Uită-te și în curtea Toyota. Decât Tuareg mai degrabă Land Cruiser sau Rav4 hibrid. Sau pe la Land Rover.
Opțiuni sunt destule. Tu sa știi ce vrei.
Și încă ceva: nu te aștepta ca orice ai lua sa te mai tina 300k km cu minime investiții. Au cam trecut vremurile. Și la Skoda chiar.

« Last Edit: January 01, 2021, 15:29:24 PM by Mariansro »

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #393 on: January 01, 2021, 16:02:00 PM »
M-am gândit la multe variante. Land Cruiser de la Toyota poate fi ok dar la banii ăștia nu. La 25000 euro ii una pe la 10 ani si cu mulți km. Rav4 ii in alta liga si nu ii ce vreau. Land Rover ii una dintre cele mai putin fiabile masini. Mai ales astea noi. Greu va fi sa iau ceva ok pt mine. Daca fiabilitatea si performantele Skoda ii ceva mai greu de atins azi atunci chiar ca producătorii de masini au o problema mare si cred ca in scurt timp o sa aibă multe probleme cu vânzările. O sa ma gândesc foarte bine. Pare o varianta sa tin Octavia actuala si pentru umblat pe coclauri sa iau un 4x4 la 3-4000 euro iar când schimb Octavia peste câțiva ani sa iau tot un motor benzina turbo mai sport gen, Golf GTI, Polo GTI sau Octavia RS. Daca nu pot tine o masina 10 ani în care sa fac minim 350000 km fara sa ii dublez valoarea din reparatii si intretinere atunci aia nu ii masina.

Dorian Grey

  • 22
  • I Like Subaru
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #394 on: January 01, 2021, 16:03:38 PM »
Buna, la descrierea făcută, se potrivește cel mai bine Subaru Forester 2,5 XT 230 CP. Cutia automata schimba in mod uzual la 6000 când la kickdown. E pretabilă la reprize scurte de accelerație și sare pur și șimplu și te împinge in scaun și la 130km/h dacă ii ceri. E clar ca și asta vine cu un pret, 15l/100 consum. In 230 mii km am schimbat un bec și amortizoarele pe spate. Dacă nu o lovești sa te coste tabla e super ok și ai satisfacții nebănuite. Doar ca nu se mai face și trebuie sa te uiți înainte de 2010 la una bine ținuta.
Outback 2.0D (BS) 2015
Ex:
XV 1.6 CVT MY2012
Forester 2.5 XT
Forester 2.0 X 2007
Forester 2.0 XT 2006
Forester 2.0 2003

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #395 on: December 05, 2021, 17:21:07 PM »
despre mașină asta știe cineva ceva? https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-2-0d-ID7GUWVg.html
E de 1 an de zile la vânzare, i-a mai scăzut prețul. Știu ca e diesel, dar dacă are motorul schimbat și are doar 48k, nu mai tine 100k liniștit? A văzut-o cineva?

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #396 on: December 05, 2021, 18:46:23 PM »
Cu o intretinere corecta motorul tine  , am acelasi motor cu 180k km si nu am avut nici o problema - ala cred ca este unul din putinele motoare euro 6 stricate - din sutele de pagini citite pe diverse forumuri nu cred ca am vazut mai mult de 3 - , vezi cum sta pe partea de CVT ,articulatii  si DPF, vezi poze actuale , alea sunt vechi de 1 an(cel putin unele) mai negociaza putin 5-7 - 10% si aia e :) Consumul ala e real doar pe media aia de 17km, altfel pe 10k km mai adaugi 2%  ;D . Intreaba daca toate cele 4 anvelope sunt noi, omul scrie ca are dot 18 si dot 20  . ..daca sunt luate la diferenta  de 2 ani sunt rulate inegal si o sa sara si ceilalti colegi pe tine :) . Schimb la ulei la cutie nu a avut in cei 140k km, daca tin bine minte , poate fi o problema...sau nu...cine stie. Bafta! Ieftin si bun nu exista!
« Last Edit: December 05, 2021, 18:58:36 PM by Sorin03 »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #397 on: December 05, 2021, 23:54:16 PM »
Cred ca mai bine ieftin si prost decat scump si prost :) Faptul ca a schimbat toate alea pe fata si mai nimic pe spate nu da de gandit? Nu inteleg cum cineva schimba anvelopele pe fata dar pe spate nu mai ales la o masina awd

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #398 on: December 06, 2021, 01:20:39 AM »
Poate, de-aia o fi schimbat si motoru' ..era tot pe fata! 😅😅😅. Cu anvelopele - s-au terminat aia 5k euro investiti, nu au mai ramas 250 pentru inca 2...habar nu am. Discuta cu omul..vezi ce zice, are vreo 2-3 postari si pe-aici ..can intreba ce ulei sa puna la CVT...sau poate nu e el...

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #399 on: January 06, 2022, 14:25:01 PM »
Salut din nou. O întrebare, voi știți ce este cu anunțurile din Germania mai ieftine unde scrie livrare în x luni? De exemplu anunțul asta:
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Outback-Adventure-2.5i-169PS-124kW/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:23500_13_,frn:2021,prx:35000,ful:petrol!hybrid,mlx:60000/pg:vipcar/335631064.html
Spune ca o livrează în 12 luni, e vreo șmecherie ceva de au prețul asta mai scăzut? Se poate cumpara pe pers fizica din România?