Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #400 on: January 06, 2022, 16:36:27 PM »
In primul rand, vanzatorul nu-i dealer Subaru, deci sunt sanse mari ca masinile sa nu vina prin canalele oficiale.
Referitor la termenul de livrare, chiar nu am idee de ce-i atat de mare  - dar, avand in vedere pretul, cel mai probabil este vorba despre masini importate din afara EU, pe canale ”gri”. Daca-i asa, exista o explicatie (comanda pe piata de destinatie, adunat un numar de masini, incarcate pe vapor- si asta-i complicat in perioada asta -  omologare in EU, etc). Inca ceva - daca-s aduse din afara EU, poate fi si o problema cu garantia - chiar nu stiu daca Subaru acorda garantie si EU unei masini destinate pietei din SUA; Rusia, Malaiezia sau Brazilia, dar e posibil sa nu o faca.

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #401 on: January 06, 2022, 18:55:17 PM »
Am vazut si eu anunturile alea , am trecut si pe la AK. Vreau si eu modelul nou de Obk..facem cererea la Mos Craciun, vedem ce se aproba. Cel mai bine dai un mail sau suni si intrebi ce si cum apoi ne spui si noua :)

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #402 on: January 10, 2022, 14:14:21 PM »
In primul rand, vanzatorul nu-i dealer Subaru, deci sunt sanse mari ca masinile sa nu vina prin canalele oficiale.

Deci ar fi la fel ca SMT sau AK? Inteleg ca nici ei nu sunt dealeri subaru deci masinile nu vin prin canalele oficiale?

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #403 on: January 10, 2022, 16:17:17 PM »
Nu-i acelasi lucru - la SMT si AK, masinile vin prin canale oficiale cu garantia producatorului si a Subaru Europe.
Ce nu (mai) au ei - deocamdata - relatie directa cu producatorul ca importator oficial - recte, nu au cota de masini alocata. Dar masinile pe care le comercializeaza provind din stocul Subaru Europe. Si sunt autoriati pe partea de service - inclusiv garantii.
Masina din link-ul tau este in oferta unui handler care vinde de toate ( https://www.autocenter-lahr.de/ ). Si la preturile alea,
Ciudat e ca, daca la XV si Forester, preturile sunt apropiate de cele ”oficiale”, la Outback sunt mult mai mici (cu pana la 10k Euro). Si mai interesante sunt versiunile de echipare ”Field”, ”Adventure”, ”Touring”, ”Limited” ce nu se regasesc in DE (in Spania exista versiunile Field si Touring, Adventure se regaseste in Italia, etc). Dar preturile din Spania si Italia sunt similare cu cele din Germania ....
Mister !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #404 on: January 13, 2022, 17:42:35 PM »
Multumesc pentru explicatii. Ce nu inteleg totusi este diferenta asta atat de mare intre pretul din america si cel din romania la Subaru, de vreo 10,000$, diferenta care nu exista sau este mult mai mica la Toyota spre exemplu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #405 on: January 13, 2022, 18:10:37 PM »
Taxe vamale din afara UE si transportul din Japonia mai lung si costisitor.

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #406 on: January 13, 2022, 18:17:42 PM »
Nu doar taxele vamale cât, mai ales TVA-ul ! Doar asta mai pune 19-20% la prețul mașinii (ca sa nu mai spuneam ca TVA -ul se aplica la valoarea totala - inclusiv taxe vamale si transport). Americanii nu au TVA..
E simplu !

PS: Dacă nu ma însel, prețurile afișate ale mașinilor in State sunt prețurile fără taxe (sales tax) , care diferă de la stat la stat.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #407 on: January 13, 2022, 18:19:26 PM »
Plus ca in SUA mai si produc anumite modele pe plan local. Adica le asambleaza si produc mici piese din cate stiu. Dar la final fenteaza practic taxe pe import de bun finit.

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #408 on: January 13, 2022, 22:35:39 PM »
Da, au fabrica in Indiana unde produc Forester, Legacy si (cred) Outback.
Nu stiu dacă si Impreza & XV/Crosstrek sunt produse la SUA.
Din câte retin, pe vremea la care nu era încă lansat XV-ul, un singur model era importat din Japonia (nu-s sigur dacă era Outback sau Forester). Restul erau produse acolo, in State.
Cum in SUA si Canada se concentrează cca 50% din vânzările Subaru, ne putem imagina ce economii se fac eliminând transportul si taxele de import.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #409 on: January 13, 2022, 22:37:07 PM »
:) Pai Toyota vândută la noi tot în Japonia se fabrica ca Subaru. Un exemplu ar fi Camry. 32000 euro în România, 27300$ America, variantele cele mai ieftine pe hibrid. Plătește și Toyota tva 19% + 10% taxe import din Japonia. Și se produce și în SUA acel Camry.

Cred ca altele sunt Explicațiile. 1) nu avem reprezentanta pe bune în România, ci un revânzător care isi pune marja de profit. 2) Sunt amenzi pe poluare în europa și Subaru o duce prost la capitolul emisii fata de toyota
« Last Edit: January 13, 2022, 22:39:37 PM by Gatamiata »

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #410 on: January 14, 2022, 09:03:11 AM »
Cu pct. 2, se prea poate sa ai dreptate.
In ce priveste pct. 1, daca ne uitam la lista de preturi de pe subarubrasov.ro (Auto Kino) si la preturile din Germania (subaru.de), vedem ca la noi sunt ceva mai mici preturile cu 500 pana la 1100 Euro. Deci explicatia ta nu sta in picioare !
Pentru conformitate:
Preturi Outback Auto Kino: https://www.subarubrasov.ro/wp-content/uploads/Subaru-Outback-MY21.pdf
Preturi Outback Germania: https://www.subaru.de/konfigurator#/model/84/T698JH

PS: Acum am vazut ca pe subaru.de a aparut si Foresterul MY2022 !
E mai scump cu cca. 500 Euro decat modelul MY2021 - sunt ceva modificari la design (mie unul nu-mi place noua fata) si are cateva dotari in plus - ce mi-a ”sarit” in ochi este oglinda interioara cu reglare automata (am retinut asta deoarece m-am mirat ca era ca dotare pe XV-ul 2019 dar nu si pe Foresterul 2020).
Or mai fi si altele, dar nu am stat sa le verific.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #411 on: January 14, 2022, 09:06:03 AM »
Una peste alta, SUA & Canada promovează achizițiile de mașini noi. Europa nu. Ca să scurtăm dezbaterea.

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #412 on: February 22, 2022, 20:18:43 PM »
Eu am plătit azi avansul la un Outback nou, adus din Germania de un reprezentant Subaru din România, varianta Platinum, la 42800. In Germania masinile care sunt pe stoc și nu trebuie sa aștepți dupa ele sunt cu 3-4000 euro mai ieftine decât la importatorii oficiali romani. De la importatorul roman, cel mai bun preț obținut a fost 46000. Masina este fabricata in Japonia pentru Europa si nu adusa de pe te miri unde. Asa ca se poate si un pret mai bun.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #413 on: February 22, 2022, 23:14:09 PM »
Sa fie o incantare ! Ce an?
3 ani garanție ?
Germania are vapor direct cu Japonia. Noi luam de la ei, de aici și prețurile.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

wdec

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #414 on: February 23, 2022, 00:39:48 AM »
2021. Sunt sigur ca va fi o masina care chiar îmi va face placere sa o conduc. De garanție nu sunt sigur pentru ca nu ma interesat în mod deosebit. Ma înțeleg foarte bine cu serviciul Subaru din orașul meu si sunt convins ca orice problema ar putea sa apară o sa o rezolvam intr-un fel sau altul. Nu cred ca la noi se aduc masinile din Germania de către importatorul oficial. La noi se vând variantele pentru Italia unde modelul de top este Sport in timp ce în Germania este Platinum. Daca cei care îmi aduc mie masina castiga si la prețul asta atunci ceea ce castiga importatorul oficial este foarte mult.

kkennyy

  • 1763
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #415 on: February 28, 2022, 11:25:46 AM »
De retinut :)

Forester XT SJ 2018

je

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #416 on: January 04, 2023, 14:28:38 PM »
Buna ziua la toata lumea

Vreau sa imi cumpar si eu o masina, si una dintre optiuni e Subaru Ouback.
Din pacate la dealer nu au una de test, asa ca vin si ma adresez voua (cu un pic de impertinenta :) ) are cineva din zona Bv una cat mai noua (preferabil VI) si care sa fie dispus sa ma lase sa ma pun la volan cativa kilometri?
As prefera sa fie ultima varianta ca sa pot sa vad si cum "simt" comanda diferitelor functii de pe ecranul tactil (cum ma impac cu ergonomia softului)

Si v-as intreba, cam ce consum are motorul asta de 2.5? Consum pe bune, umblat cu masina in trafic, si la drum lung normal. Tipu' de la AK imi povestea de 10 in oras, ceea ce mie mi se pare cam nerealist - 9-10% scoate corsa sotiei, care e jutate (ca greutate si ca motor) cat un outback :)

Cu multumiri anticipate

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #417 on: January 04, 2023, 15:29:00 PM »
Salut!

Realist vorbind, cred ca sunt atat de putine in tara, nu mai vorbesc de Brasov in particular, incat cred ca ai slabe sanse sa gasesti pe cineva, care eventual sa mai si fie dispus sa te lase la drive test.
Insa da, apreciez realismul tau, nu ma astept sa poti scoate un consum urban cinstit sub 14, poate si mai mult iarna sau in conditii nasoale de trafic.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

je

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #418 on: January 04, 2023, 15:54:18 PM »
Multam, @Forester.
Stiu ca sansele sunt slabe, da' nu stii de unde sare iepurele.

De curios, ca vad ca si tu ai motorul asta - cat porti la pantof si ce consum ai ? :)

Muttley

  • 4919
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #419 on: January 04, 2023, 15:56:18 PM »
El are 2.5 turbo euro 4, 230 cai, dinaintea erei asteia. Nu se compara cu 2.5 aspirat, E6 de 165 (sau cat are) cai nou.
Plus cutie manuala cu ultima treapta scurta, vs CVT subturat.
N-au nici cea mai mica treaba.
« Last Edit: January 04, 2023, 15:57:23 PM by Muttley »
WRX SW 2002