Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

leeloo

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #460 on: July 28, 2023, 12:01:30 PM »
E fanatism dinala pur cu masinile electrice. Tehnologia si infrastructura nu e acolo inca, nu la scara aia de gen sa ai 30 % din parc electric. Nici macar 10 % in multe zone.   La 3 grade iarna eu din 40 km faceam cel mult 30  Fara sa dau drumul la caldura in masina, numai  cu incalzirea din scaune si volan, masina era in garaj inchis, care e la parterul cladirii,   deci plecam cu ea  mult mai calda deca temperatura ambienta, minim 10 grade peste.   
Dar si vara ai multe probleme la drum lung.  Incarcarea optima, rapida  se face de la 20 la 80 %, asa sa stai doar vreo 30 de min la incarcat.  Orice deviere, ajungi sa stai si 2h .   Dupa 80 % se incarca atat de lent ca nu merita sa stai sa astepti, la fel pe 0-20 %.  Deci 40 % din baterie e dusa.  Din 400 de km ramai cu  240 de km.  Asta daca mergi cu 90  in spatele camionului.  Daca vrei sa mergi si tu cu un 120 km/h  iar se mai duce ceva, ramai cu 200 km.  La   fiecare 200 km  faci o pauza de 30 de min, presupunand ca   totul merge bine, ca gasesti borna libera, e rapida si chiar da cat poate sa inghita masina ( si aici e problema, cele mai multe, daca scrie pe  ea 150 KW nu da 150 kw la orice ora, e ceva cum e internetul ala Best efort, daca e  consum mare in zona, din 150 kw poate  incarci la 80 ) .
E un motiv pentru care majoritatea celor care ii vezi cu caravane sunt pensionari, oamenii au timp sa  se taraie cu 90 de km/ h .
Eu la 24 de zile de concediu pe an, parca as face 1600 de km in mai putin de 3-4 zile .. 
Un plug in hibrid e  ok , in anumite conditii.  Eu nu aveam de ales, ca nu era nimic pe stoc, dar am decis ca pot renunta la a doua masina, fiind plug in hibrid.   Tot timpul am avut un ladoi  4x4, diesel, ca asa e in Europa,  si ceva mic de oras - naveta la munca.    Majoritatea modelelor sun in jur de 3l ,  cu dpf etc.. e nebunie sa faci  gen 7 km dus 7 intors zi de zi, le faci praf, DPF, EGR, admisie infundata si ce sa mai intampla la ele.    La cat e service-ul  pe aici, e o idee proasta.  Cu Wranglerul puteam merge la   munca  electric si in concediu consumul era ok, manca mai putin si decat un Hilux 2.4, care avea doar 150 de cai.    In plus, scapi de o belea , ai o singura asigurare, o singura revizie, doar 4  gume, si viata devine mai simpla in general.
Pentru ca nu fac multi km urbani, totusi aia 10 k euro in plus   nu ii recuperezi usor,  dar mai sunt si alte avantaje, de exmplu ai 370 de cai, care trebuie sa recunosc ca sunt  fun in depasiri,  cu 30 de euro  pe an impozit, ca asa e in tenis,   aia care  nu isi permit  asa ceva  sunt taxati la sange sa  ma subventioneze pe mine. 
 Cu Outback pot face dinstante mici urban fara drame, fiind benzinar,   deci pot  sa   raman  cu o singura masina, ca tare bine e sa ai doar o belea, si nu doua.. :) .
« Last Edit: July 28, 2023, 12:14:05 PM by leeloo »

leeloo

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #461 on: August 03, 2023, 22:42:57 PM »
Victorie !!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Cred ca am scapat de belea, numai ce a ajuns in cont un avans de la un potential cumparator. 
Banuiesc  ca am pus pretul prea mic, dar nici nu vroiam sa stau cu ea cu lunile,  Dupa primele doua zile   in care am fost contactat numai de escroci,( la propriu, smecheria veche,    gen sa virez eu 750 de euro sa deblocheze transferul :) ) plus intrebarea clasica daca e TVA deductibil, desi specificasem foarte clar in 2 limbi ca nu e, eram gata sa cedez nervos. Oricum  scot mai mult decat la un buy back, sunt multumit, nu sunt lacom. 
In schimb tocmai miercuri pot scoate certificatul de export si sa putem completa vanzarea,  deci mai dureaza. Asta nu e rau ca am timp sa vad cateva  masini pe aproape.
Am vazut un Outback Comfort, la 30 de km de mine 2023, cu 6030 de km in curte la un dealer Mazda.  NUmai sa  se incheie tot cu bine si  cu un pic de noroc, saptamana viitoare ma dau cu Outback...

Intrebare, se poate chipui  motorul sa scoata 182 de cai cat versiunea de US, in loc de cei  169 de ponei europeni  ? 

« Last Edit: August 03, 2023, 22:49:43 PM by leeloo »

leeloo

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #462 on: August 08, 2023, 21:19:05 PM »
In seara asta mi-au intrat banii de pe Jeep.
Am  semnat contractul de vanzare cumparare la un  Outback Comfort, zis si  poverty pack, adica versiunea de baza, maine virez banii si  il primesc pe 16.08, ca e plecat managerul cu el in Elvetia... 
Masina e de fapt inmatriculata in  Mai 2023, si  cu tot cu excursia asta in Elvetia   o sa aibe sub ce e in anunt, adica sub 6000 de km.
Asta e masina, 
https://www.mycar.lu/fr/subaru-outback-essence_id65250
NU au negociat la pret nimic, dar imi pune o priza de 12v in portbagaj si imi da o roata de rezerva full size. 
Garantie 5 ani/150 k km. 
Dupa ce batem palama, un portughez de treaba ( cea  mai numeroasa minoritate din Luxembourg  ),  imi zice ca clientii lui care cumpara de noi vin cu ele la 4-500 de k km si le dau la buy back. Hai sa iti arat ceva.  Mergem in service si  imi arat un Subaru BRZ   cu 242.000 de km, venit la o revizie, parcat langa un STI  cu un eleron cat o coada de balena albastra, sa moara toti dusmanii..
Cum arata BRZ ala , am ramas masca. 
Lasa ca era intreg si ala mergea inca cu el, dar interiorul era ca nou. 
Eh, ce viata au unii, fara copil biscuitor, fara  labrador cu parul lung, fara nevasta care varsa cafea si din  termos,
Oricum cu greu am gasit ceva. 
Erau vreo 2 premium  pe stoc in Luxembourg, cate una la fiecare dealer, gen de showroom, dar  nu  le lasau sub 40k, si nu prea vroiam sa platesc chestii de care nu imi pasa. 
Faza naspa e ca mai dureaza cu livrarea. Merita totusi la o economie de 4 k sa astept o saptamana. Sa inchiriez o masina ma costa vreo 350.
Am mai fost si am vazut si un 2019  cu 30 k km.  27 k, incredibil.  Zic bai frate, si cele mai  valoroase masini tot pierd  40 % in 4-5 ani.  Voi sunteti cu capul ?  Ala cica  - noi credem ca o sa o vindem. Zic hai la un test drive.  Avea franele blocate de cat a stat nemiscata in lot... sigur o vindeti. O sa se intoarca  roata, la alte marci sun deja masini pe stoc cate vrei, chiar si la subarui mi-au zis ca daca fac comanda acum vine in Octombrie...
Altfel foarte misto masina.  Mi-a placut ca AC-ul nu era pe ecranul ala. Mai galagioasa un pic deca versiunea 2021+
 In state Outback  povery pack am auzit ca vine cu ecran mai mic si panel separat de AC, sau cel putin asa era, cica si acolo au inceput sa bage ecranul  de 11 inch si pe versiunea de baza.
Daca bagua si o ventilatie in scaune ca in State, cred ca dadeam banii pe un premium. Dar asa, singura chestie interesanta pentru mine era  trapa.  ...

O sa vedem, sa speram ca e ok. 




« Last Edit: August 08, 2023, 21:21:25 PM by leeloo »

dan_b

  • 1236
Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #463 on: August 08, 2023, 23:26:54 PM »
Haioasa epopee, dar cu final confortabil, zic eu :)
Interesante preturile la masini, frumos rezumat despre optiuni si variante, plusuri si minusuri, asteptam impresii dupa primele plimbari cu noua masina si eventual jurnal de bord.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #464 on: March 14, 2024, 16:27:44 PM »
Merci de raspuns wrangler.Stiu ca nu exista performant si fiabil.Modelul la care fac referire,nu consider ca ofera niste performante stelare.In off road,poate,insa ca reprize sau nu stiu ce demaraje,nimic special nu mi s-a parut.Vreau sa fac naveta cu masina si s-o ingrijesc exemplar,la Autokino.Nu sunt absurd,avand in.vedere pretul de achizitie si faptul ca e sh,insa nici nu vreau sa petrec timpul prin service sau sa surubaresc la ea toata ziua fiindca asa e modelul,cu bug-uri din nastere.Ma mai leg inca o data de consum,cat consuma real la viteze de autostrada?Se preteaza masina asta la naveta,sau mai bine ma orientez spre altceva?Multumesc mult

Am achizitionat recent din Danemarca un Subaru Outback 2019 full options 2.5 - Summit ( cu camera fata  in retrovizorul drept ) - verificat pe car vertical,  19000 km pe factura trecuti ( nu 190 000 ) .  La viteze de 130 km la ora pe autostrada are 8  la suta consum, la 160  are 9 la suta...in Satu Mare am intrat pe pilot automat cu 7,9 la suta ...si la Suceava am ajuns cu 7,2 pe " autostrazile " din nordul Romaniei. Merge brici...se vede ca a fost tinuta in garaj...naveta scurta...avea o medie de 9  litri la suta cand am luat-o... 2020 si 2021 cu Covidul nu s-a prea circulat...
« Last Edit: March 14, 2024, 16:28:28 PM by tiberiut »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #465 on: March 14, 2024, 16:44:04 PM »
In seara asta mi-au intrat banii de pe Jeep.
Am  semnat contractul de vanzare cumparare la un  Outback Comfort, zis si  poverty pack, adica versiunea de baza, maine virez banii si  il primesc pe 16.08, ca e plecat managerul cu el in Elvetia... 
Masina e de fapt inmatriculata in  Mai 2023, si  cu tot cu excursia asta in Elvetia   o sa aibe sub ce e in anunt, adica sub 6000 de km.
Asta e masina, 
https://www.mycar.lu/fr/subaru-outback-essence_id65250
NU au negociat la pret nimic, dar imi pune o priza de 12v in portbagaj si imi da o roata de rezerva full size. 
Garantie 5 ani/150 k km. 
Dupa ce batem palama, un portughez de treaba ( cea  mai numeroasa minoritate din Luxembourg  ),  imi zice ca clientii lui care cumpara de noi vin cu ele la 4-500 de k km si le dau la buy back. Hai sa iti arat ceva.  Mergem in service si  imi arat un Subaru BRZ   cu 242.000 de km, venit la o revizie, parcat langa un STI  cu un eleron cat o coada de balena albastra, sa moara toti dusmanii..
Cum arata BRZ ala , am ramas masca. 
Lasa ca era intreg si ala mergea inca cu el, dar interiorul era ca nou. 
Eh, ce viata au unii, fara copil biscuitor, fara  labrador cu parul lung, fara nevasta care varsa cafea si din  termos,
Oricum cu greu am gasit ceva. 
Erau vreo 2 premium  pe stoc in Luxembourg, cate una la fiecare dealer, gen de showroom, dar  nu  le lasau sub 40k, si nu prea vroiam sa platesc chestii de care nu imi pasa. 
Faza naspa e ca mai dureaza cu livrarea. Merita totusi la o economie de 4 k sa astept o saptamana. Sa inchiriez o masina ma costa vreo 350.
Am mai fost si am vazut si un 2019  cu 30 k km.  27 k, incredibil.  Zic bai frate, si cele mai  valoroase masini tot pierd  40 % in 4-5 ani.  Voi sunteti cu capul ?  Ala cica  - noi credem ca o sa o vindem. Zic hai la un test drive.  Avea franele blocate de cat a stat nemiscata in lot... sigur o vindeti. O sa se intoarca  roata, la alte marci sun deja masini pe stoc cate vrei, chiar si la subarui mi-au zis ca daca fac comanda acum vine in Octombrie...
Altfel foarte misto masina.  Mi-a placut ca AC-ul nu era pe ecranul ala. Mai galagioasa un pic deca versiunea 2021+
 In state Outback  povery pack am auzit ca vine cu ecran mai mic si panel separat de AC, sau cel putin asa era, cica si acolo au inceput sa bage ecranul  de 11 inch si pe versiunea de baza.
Daca bagua si o ventilatie in scaune ca in State, cred ca dadeam banii pe un premium. Dar asa, singura chestie interesanta pentru mine era  trapa.  ...

O sa vedem, sa speram ca e ok.

Ma consider norocos..deocamdata ...merge brici...am luat-o cu 22.5 k eur un Subaru Outback Premium ( Summit ) 2019- facut pentru nordici. 19 000 km trecuti pe factura, verificat pe car vertical inainte...plus un set de roti de iarna cu tinte de otel si jante originale.   Toti se ingrijoreaza de consum...la o masina de 2,5 aspirat natural sa ai 9 litri consum la 160 km pe ora pe autostrada, 8 litri la 130 si  7,9-7,2 pe " autostrazile " din nordul Romaniei...mi se pare super OK....cine vrea sa ramana in " pana de curent" poate merge Satu Mare - Suceava prin nord, cu o electrica...cu putin noroc incarca la Bistrita...
« Last Edit: March 14, 2024, 16:45:19 PM by tiberiut »

Re: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #466 on: March 14, 2024, 16:47:20 PM »
Ma consider norocos..deocamdata ...merge brici...am luat-o cu 22.5 k eur un Subaru Outback Premium ( Summit ) 2019- facut pentru nordici. 19 000 km trecuti pe factura, verificat pe car vertical inainte...plus un set de roti de iarna cu tinte de otel si jante originale.   Toti se ingrijoreaza de consum...la o masina de 2,5 aspirat natural sa ai 9 litri consum la 160 km pe ora pe autostrada, 8 litri la 130 si  7,9-7,2 pe " autostrazile " din nordul Romaniei...mi se pare super OK....cine vrea sa ramana in " pana de curent" poate merge Satu Mare - Suceava prin nord, cu o electrica...cu putin noroc incarca la Bistrita...vara ajunge sigur..iarna...nu stiu...depinde de cate grade sunt afara...sau baga un generator de curent in portbagaj...cu combustibil aferent..."just in case"