Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #80 on: June 19, 2014, 23:03:57 PM »
La un Forester SH avem urmatoarele preturi:

Diferential spate - 3300Euro
Ax cardanic - 950Euro
Planetare spate - 700Euro

Nu sunt convins ca zgomotul vine de la cruce sau de la tripode.
Ar fi bine sa stii daca nu cumva masina a avut anvelope diferite, poate ca de acolo a aparut zgomotul.
Am un prieten care a fost nevoit sa vanda un X3 dintr-un motiv asemanator. A mers cu roti diferite, a inceput sa auda zgomote in diferential, a cheltuit bani pe nimicuri apoi Bavaria i-au dat un deviz cat masina.

Cand cumperi masini cu tractiune integrala ia cu tine un mecanic bun, care a lucrat pe astfel de masini.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Stefan

  • 620
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #81 on: June 20, 2014, 10:36:04 AM »
Multumesc pentru raspunsuri.
Stefan, sa inteleg ca a ta nu face acel zgomot, dar proprietarul a spus ca asa face de noua si ca ar fi normal sa faca asa pentru ca este 4x4.
Vreau aceasta masina deoarece este a unei cunostinte de incredere si stiu cu siguranta, ca nu este lovita, desi a vopsit-o pe casco pentru ca avea zgarieturi.
Acum stau foarte prost cu timpul, dar cu prima ocazie o sa fac drumul pana la Alexandria, pentru Forester.

Salut.  La  mine nu scoate nici un zgomot spatele. Dar cum spun si colegii, un test te scapa de griji. treaba cu " face asa ca e 4x4" suna a "abureala" .
« Last Edit: June 20, 2014, 10:39:18 AM by Stefan »

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #82 on: June 20, 2014, 19:17:34 PM »
O sa ma duc luni cu masina la reprezentanta din Pallady si sper sa gasesc un mecanic priceput. Daca aveti cunostinte acolo, va rog sa ma indrumati.
Surprinzator este ca noua masina a proprietarului actual, o mazda CX5 4x4 de 2,2L diesel, face la fel si are cateva zile de cand a primit-o:))
Sper sa nu fie probleme grave si sa ne cunoastem la intalniri.
« Last Edit: June 20, 2014, 19:19:18 PM by Marius B »

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #83 on: July 17, 2014, 14:04:14 PM »
Marius B, cumva Legacy-ul este unul bleumarin si are ECG la numar?
L-am vazut pe anunturi si ma interesa si pe mine :)
Ai mai aflat ceva despre el, de ce zgomotul acela?

celalalt

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #84 on: July 17, 2014, 17:49:56 PM »
Mai spune inca o data ce e cu zgomotul,te rog.Ca nu am retinut si nici nu am inteles prea bine cand face,sau in ce conditii.

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #85 on: July 17, 2014, 21:58:35 PM »
salut tuturor de pe forum! ca asa trebuia sa incep, de fapt...
se pare ca intru in lumea proprietarilor de Subaru, mai precis Legacy, am vazut masina, m-am dat cu ea si mi se pare f echilibrata si adecvata situatiei mele actuale. Nu stiu daca este masina de care zicea Marius, eu nu am auzit bataia de care spune el, e adevarat ca nu am smucit-o, dar totusi... Mi se pare idiot ca o masina din 2008 are 5 viteze si e limitata la 208 km/h, dar in rest masina mi-a placut teribil. Diesel de 150 CP, o stiti toti. Design bine gandit, desi e micuta e destul spatiu in spate, silentioasa in interior, reprize bune, stabilitate remarcabila. Se pare ca saptamana viitoare bat palma cu vanzatorul. Aveti ceva de spus care sa ma faca sa ma razgandesc? :))

celalalt

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #86 on: July 17, 2014, 22:17:56 PM »
Nu. ;D

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #87 on: July 17, 2014, 22:25:25 PM »
:)
cautam butonul de like sa-ti dau  :D
Multam

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #88 on: July 17, 2014, 23:03:12 PM »
Buna alegere. Sper sa o iei si sa ne arunci cu poze si impresii de pe unde mergi .

Nimic de spus , doar de adaugat, poate te ma razgandesti cu privire la :
......................................
 Mi se pare idiot ca o masina din 2008 are 5 viteze si e limitata la 208 km/h,
......................................
Dar unde vrei sa mergi mai repede de 208 km/h  si ce sa faci cu mai mult de 5 viteze ? Voyagezi  des prin Germania ?  ???
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #89 on: July 17, 2014, 23:05:22 PM »
Majoritatea subaru sunt cruisere.Pe la 120 km/h le place cel mai mult.E maximul din unele zone ale us of a.Si consuma cel mai bine la viteza aia.Chiar si diesel....cred.

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #90 on: July 17, 2014, 23:09:08 PM »
eh, nu, rulez in general cu 140-160 afara,doar cateodata mai sar la 250, cand sunt pe vreo autostrada pricopsita prin strainatate. Am inteles ca limitarea se poate scoate, nu stiu care e viteza maxima atunci........ dar a 6-a treapta, in anul in care cutiile automate au 6-8 trepte, mi se pare necesara totusi, pentru consum si pentru relaxarea motorului...

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #91 on: July 17, 2014, 23:48:42 PM »
Multe din cutiile care au 6-8 trepte au obiceiul sa mai pice dupa 100.000km.
Astazi ma sunase un amic sa imi spuna ca li s-a stricat cutia unui X3 de la firma.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #92 on: July 18, 2014, 01:20:20 AM »
Fiecare masina a fost construita pentru o destinatie clara si precisa.  Mustangul sa-ti impinga stomacul in scaun,  ARO sa mearga pe aratura, Dacia papuc sa care orice si oricum pana se desciocola, Ferrari sa zboare la joasa inaltime cu 320 km/h, Veyron sa pluteasca la 400 km/h, Mercedes , Maybach si R. Royce sa te faca sa te simti ca la Hilton, iar Subaru sa te duca de la punctul A la punctual B  cu 120-140 max. pe orice vreme si pe (aproape) orice teren.  Asa ca daca vrei sa decolezi cu peste 208 km/h  nu ar trebui sa iti iei Legacy-ul acesta.  Iar daca mergi cu peste 200 km/h  gandeste-te de asemenea si la siguranta ta si a celorlalti, la legi si la radare.
Eu zic sa iei Legacy-ul acesta daca ti-l doresti cu adevarat si ti-l permiti,  si foloseste-l la parametrii la care a fost proiectat si construit.
....................Parerea mea.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #93 on: July 24, 2014, 20:21:14 PM »
Sau iei un Legacy 3.0...  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #94 on: July 24, 2014, 21:19:04 PM »
.......................  sau OBK 3,6  ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #95 on: July 25, 2014, 01:15:57 AM »
Prea mult!  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #96 on: July 25, 2014, 09:19:17 AM »
Merge si ala daca stai in State...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #97 on: July 25, 2014, 15:27:30 PM »
De-aia m-am mutat aici   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

moguai

  • 2814
Răspuns: Sa-mi iau un Legacy?
« Reply #98 on: July 25, 2014, 16:04:19 PM »
si eu tot trag de asta (managerul meu canadian) sa ma mute/relocheze in state sau in canada...nu fac figuri, oricare din ele imi convin.
but....maybe someday...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #99 on: November 06, 2014, 22:02:36 PM »
Buna,

Sunt si eu interesat de un Subaru Legacy 2.0i de prin 2007 asi avrea sa stiu cat de fiabile sunt ce consum au si diverse lucruri care m-ar face sa cumpar o asa masina. Va multumesc anticipat!

O seara faina!