Resoftare - oare ???
Subaru club Romania

Resoftare - oare ???

andea79

  • *
  • 4007
Re: Resoftare - oare ???
« Reply #80 on: May 31, 2019, 16:49:41 PM »
mda... cum ziceam .. prezoane si pistoane ... recomandare sincera
(daca ai avut span in motor desi nu ar trebui de la piston si garnituri sa nu uiti sa schimbi si incalzitorul/racitorul ala de ulei)

in rest, mai la subiect, mai ales cu pistoane OEM te-ar ajuta un soft/setare care sa nu mai chinuie pistoanele cu amestec sarac in boost din motive de emisii dar in acelasi timp more power cu bolturi de chiuloasa OEM nu ajuta clar la fiabilitate ...

PS: daca cumva sch. pistoane nu uita de piston to wall clearance corect

Re: Resoftare - oare ???
« Reply #81 on: May 31, 2019, 16:57:50 PM »
Merci mult de info. Nu stiu ce inseamna "PS: daca cumva sch. pistoane nu uita de piston to wall clearance corect" dar ma voi documenta.

PS. Daca schimb cuzinetii, trebuie rectificat/ajustat si altceva?
racitor ulei = intercooler?

Danke!
« Last Edit: May 31, 2019, 16:59:06 PM by silviu eugen »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Resoftare - oare ???
« Reply #82 on: May 31, 2019, 17:07:07 PM »
daca schimbi pistoane in sensul ca nu pui pistoane OEM, pistoanele aftermarket "forjate" (in functie de aliajul si diametrul lor) necesita un alt diametru al camasii -> exemplu : pistonul OEM are clearance (spatiu intre piston si camasa) de 0.01 mm iar un piston forjat aliaj 4032 are 0.03 - 0.04 (se masoara pistoanele,se adauga clearance-ul si se alezeaza/honuieste camasa daca este cazul)

daca nu ai avut uzuri/zgarieturi pe vilbrochen se iau cuzineti de cota normala si aia e (se mai fac masuratori/verificari dar ...) -> oricum eu nu recomand prelucrari ale vilbrochenului in cazul in care are uzuri pentru ca vei  rezolva o problema si vei genera altele ...

dar astea sunt chestii pe care cei care iti fac motorul ar trebui sa le cunoasca sau te distrezi singur ? :)

andea79

  • *
  • 4007
Re: Resoftare - oare ???
« Reply #83 on: May 31, 2019, 17:16:15 PM »
mda ... racitor de ulei =/= intercooler
este asta

si este deasupra filtrului de ulei

am inteles de aici ca nu te distrezi singur :)

Re: Resoftare - oare ???
« Reply #84 on: May 31, 2019, 18:19:34 PM »
nu ma distrez singur, ofc :D
Merci de ajutor andea. s-au clarificat multe!!


sunt un noob caruia ii place Subaru. habar n am de ce si constat ca masina ma exploateaza mai mult ea pe mine decat eu pe ea :D
« Last Edit: May 31, 2019, 18:22:32 PM by silviu eugen »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Resoftare - oare ???
« Reply #85 on: May 31, 2019, 19:03:26 PM »
da...ai ajuns la climax-ul absolut al posesorului de wrx / sti - engine rebuild :)
in urm 6 luni ai 50-50% sanse sa o pui la vanzare sau sa nu mai fii noob .... there's no other way :)

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Resoftare - oare ???
« Reply #86 on: May 31, 2019, 21:17:36 PM »
Sau sa vrea sa le incendieze...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Resoftare - oare ???
« Reply #87 on: October 27, 2019, 08:07:53 AM »
dupa cateva luni de alergatura si pus rabdarea la incercare WRX ul este din nou pe sosea. Motorul a primit: pistoane, cuzineti, camasi si ARP uri la chiuloase. (Merci @Andea pt recomandarea de a pune ARP uri)  In urmatoarea perioada urmeaza sa o resoftez si aici as avea nevoie de sugestiile voastre. Pe langa problema amestecului sarac, ce alte lucruri as putea regla din managementul softului? Ca si putere ce as putea cere?  masina are 231 cp stock.  Merci