Informatii uleiuri
Subaru club Romania

Informatii uleiuri

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #40 on: July 24, 2013, 17:49:44 PM »
noroc ca nu suntem in Europa, ca era mai nasol :)

europenii ce pot face? asteapta provincia sau schimba la SMT cu ce se milostivesc ei sa puna?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #41 on: July 24, 2013, 17:54:29 PM »
Fiecare pune ce gaseste.
SMT pune Motul dar Motul spune ca nu fabrica ulei pentru acest tip de cutie. Se poate verifica la ei pe site, in baza de date cu masini.
In automatele din RO ai sansa sa gasesti un mix format din mai multe uleiuri, fiecare service are formula lui magica.
Din cutie automata nu poti scoate tot uleiul la un schimb, doar reimprospatezi o mare parte din el.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #42 on: July 24, 2013, 17:58:53 PM »
e bine ca sunt lucrurile clare  ;D

multumesc de raspunsuri.
Eu unu sunt amuzant. Intre timp baiatul de la service isi scoate ochii din cap "nu gasim ulei pentru tine decat in state"

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #43 on: July 25, 2013, 09:57:12 AM »
am facut si eu de curand schimbul de ulei motor, am ales sa merg pe mobile1 10w60 extended life//
masina se comporta foarte bine!

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #44 on: July 27, 2013, 12:28:41 PM »
e bine ca sunt lucrurile clare  ;D

multumesc de raspunsuri.
Eu unu sunt amuzant. Intre timp baiatul de la service isi scoate ochii din cap "nu gasim ulei pentru tine decat in state"

Eu am schimbat uleiul de cutie la "cartof".Are service ul prin jilava.Daca vrei sa i faci o vizita da mi de veste.El cu asta se ocupa.Cutii automate.Nu am vazut decat acum topicul.
Omul aduce el ulei din state cred.Oricum...are di tati....

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #45 on: August 02, 2013, 17:35:39 PM »
Next time :)

De data asta, avand si programare la SMT, le-am facut o vizita. Nu cea mai ieftina, dar macar n-am mai vazut "AT TEMP OIL" imediat inainte sa imi moara motoru.

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #46 on: August 04, 2013, 10:36:26 AM »
e bine ca sunt lucrurile clare  ;D

multumesc de raspunsuri.
Eu unu sunt amuzant. Intre timp baiatul de la service isi scoate ochii din cap "nu gasim ulei pentru tine decat in state"

Eu am schimbat uleiul de cutie la "cartof".Are service ul prin jilava.Daca vrei sa i faci o vizita da mi de veste.El cu asta se ocupa.Cutii automate.Nu am vazut decat acum topicul.
Omul aduce el ulei din state cred.Oricum...are di tati....
Are si stand pentru reglaj automate?

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #47 on: August 04, 2013, 13:05:06 PM »
Ce stand?Ce reglaj?La ce te referi?

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #48 on: August 05, 2013, 01:04:32 AM »
Ce stand?Ce reglaj?La ce te referi?
Stiam ca pentru cutiile automate ai este nevoie de un stand de reglaj in cazul in care repari asa ceva, dupa ureche nu iese cum trebuie, la asta ma refeream. Mai stiu ca nu pre sunt multi care fac reparatii de at in mod profi...

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #49 on: August 08, 2013, 13:57:11 PM »
A folosit cineva ulei Motul Multi ATF in cutiile automate de la Subaru? Pare singurul ulei aftermarket care pomeneste ceva de normele Subaru.
Se apropie schimbul si nu stiu ce sa pun. Cei de la reprezentanta pun uleiuri ce indeplinesc norma Dexron III.
Legacy 3.0R

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #50 on: August 19, 2013, 21:31:29 PM »
Motul - Multi ATF asta e bun si pentru servo ? Are deja 5 ani ala de il am.. si ma bate gandul sa il schimb, cred ca a ramas singurul neschimbat :)

dann

  • 160
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #51 on: August 19, 2013, 22:48:29 PM »
Eu spun sa nu-l schimbi atata timp cat nivelul e bun. Eu mi-am schimbat cu motul multi atf apoi a inceput sa caraie pompa. Am fost si la smt mi-au pus lichid de la ei insa nu s-a rezolvat. Apoi am pus motul dexron III. Pana la urma am schimbat pompa si pretul initial la smt a fost 4300ron.
Acuma nu stiu cauza, poate a fost greseala mecaniclui, dar trebe sa fi atent sa nu patesti si tu asta.



Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #52 on: September 08, 2013, 00:04:26 AM »
Ce ulei motor recomandati pentru Forester SG din 2003 ?

brbturbo

  • 90
  • ForeSTIer
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #53 on: October 20, 2013, 08:37:18 AM »
In nici un caz Motul. cutia de viteze 4EAT este o cutie AISIN-warner deci ulei cu specificatii JASO 3309. Eu am facut prostia sa bag motul si au aparut shocuri la schimbare viteze si cand o scoteam din P mergea greu. Foarte bun Mobil 3309 sau Titan ATF 4400 si AMSOIL ATF. Motul isi globalizeaza productia . Stim cu totii ca Motul e atat de gustos incat este deseori mancat de motoare si este un ulei cu aditiv ester nu are baza ester cum este RED LINE de exemplu. Nu fac reclama nimanui care vinde RED LINE dar dupa 1000km am verificat joja si uleiul devenise f negru. MI s-a spus ca o sa-mi curete motorul dar nu credeam. Am facut inca odata schimbul de ulei dupa ce am verificat si sita de la turbo dupa care la 5000km nu se consumase deloc si avea aproape aceeasi culoare ca atunci cand l-am turnat in motor.
Eu am zis Pa Pa Motul!
Forester 2.0XT AT & Forester STI

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #54 on: October 20, 2013, 12:14:51 PM »
Eu pentru cutia 4eat de pe forester folosesc Motul multi ATF si merge foarte bine. Pentru motor Motul 5w30 eco clean.

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #55 on: December 04, 2013, 21:47:29 PM »
Ce tip de ulei este recomandat si ...e ok pentru diferetialul central la subaru forester ?......e 2l diesel...daca conteaza
La service mi-a recomandat CV 75W140 GEAR FF COMPETI...

Stefan

  • 620
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #56 on: January 06, 2014, 19:03:00 PM »
salut, dc vrei Motul poate te ajuta: http://www.ulei-motul.ro/advisor.html

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #57 on: January 07, 2014, 22:30:59 PM »
75 w 90 motul este suficient pt forester in central
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #58 on: February 06, 2014, 00:26:35 AM »
Salutare tuturor! Mare nelamurire: Pana la urma ce ulei trebuie pus in cutia automata de Tribeca B9 care are 5 trepte? 1.Subaru ATF ? 2.Subaru 5 ATF ? 3.Subaru ATF-hp? 4.Sugestii? Eventual de unde poate fi procurat! Pt.mine inca e o mare dilema dar si problema atata timp cat in manual zice Subaru ATF-hp iar la reprezentanta in RO iti baga Subaru ATF si spun ca asa le zice programul! Multumesc si respect celor care chiar stiu si ma vor lumina si pe mine!

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #59 on: February 06, 2014, 01:07:37 AM »
Delicata problema cu cutiile automate.Parca nu esti din Bucuresti nu?Ca era un tip priceput la care ma duc de obicei.Eventual iti dau pe privat nr lui de telefon sa i faci o intrebare.Poate te serveste cu info si telefonic.