Informatii uleiuri
Subaru club Romania

Informatii uleiuri

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #60 on: February 06, 2014, 06:44:38 AM »
problema din cate stiu eu este ca uleiul subaru atf este folosit in automatele vechi 4eat acesta nefiind recomandat pentru transmisiile auto subaru in 5, pe cand atf hp este recomandat si pentru cele in 5 trepte deci la tine ar trebui clar atf-hp, acum pe de alta parte ca sa scapi de durerile de cap ai putea incerca direct http://www.motul.com/ro/en/products/oils-lubricants/multi-atf?f[application]=141&f[range]=25 , in spec sheetul de la multi atf motul este trecut si codul care il are subaru atf-hp
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #61 on: February 10, 2014, 17:43:47 PM »
Multumesc de raspunsuri! Cel mai probabil si mai la indemana e sa bag Motul si asa cred ca am sa si procedez! Oricum e mai bine sa il improspatez din cand in cand si dupa 25000 km.chiar se merita! Ca sa il schimb in totalitate oricum e aproape imposibil pt.ca nici la reprezentanta nu au facut altceva decat sa il lase sa se scurga si apoi au intrat max.5 l.in loc de aproape 8 cat ar trebui din cate imi amintesc! Nu am nici o problema cu functionarea cutiei dar nici nu imi doresc asa incat am sa procedez in consecinta! Sa auzim de bine! ;)

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #62 on: February 11, 2014, 12:24:14 PM »
5l doar?Parca la mine in 4AT au intrat 7l...Si gabaritul cutiei nu ar trebui sa fie diferit,dar nici 5 l.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #63 on: February 11, 2014, 12:56:03 PM »
Daca se schimba si filtrul curge mai mult.
Se fac schimburi si fara schimbarea filtrului, pentru a mari proportia de ulei proaspat din cutie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #64 on: February 11, 2014, 21:40:52 PM »
Multumesc de raspunsuri! Cel mai probabil si mai la indemana e sa bag Motul si asa cred ca am sa si procedez! Oricum e mai bine sa il improspatez din cand in cand si dupa 25000 km.chiar se merita! Ca sa il schimb in totalitate oricum e aproape imposibil pt.ca nici la reprezentanta nu au facut altceva decat sa il lase sa se scurga si apoi au intrat max.5 l.in loc de aproape 8 cat ar trebui din cate imi amintesc! Nu am nici o problema cu functionarea cutiei dar nici nu imi doresc asa incat am sa procedez in consecinta! Sa auzim de bine! ;)

La mine au intrat aprox 4L, am schimbat si filtrul, am aceeasi cutie ca si tine. In cartea masinii scrie se pune doar Subaru Genuine ATF ci doar ca ultima alternativa Idemitsu ATF HP sau Castrol Transmax J. Am fost la SMT pt schimb ulei cutie, nu gasesti uleiul original la alti retaileri. Sfatul meu este sa pui doar ce scrie in cartea masinii tale si sa ii lasi pe mecanicii care isi dau cu parerea ca ar fi mai bun uleiul X sau Y. Chiar daca e putin mai scump decat Motul Multi ATF, de exemplu, sau alte uleiuri AM,  o cutie stricata este mult mai costisitor de reparat/inlocuit. Pt o diferenta de 200-300 lei nu merita sa risti, parerea mea. Drumuri bune va doresc.
« Last Edit: February 11, 2014, 21:42:45 PM by ucosmin »
Legacy 3.0R

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #65 on: February 16, 2014, 22:46:56 PM »
".....La mine au intrat aprox 4L, am schimbat si filtrul, am aceeasi cutie ca si tine. In cartea masinii scrie se pune doar Subaru Genuine ATF ci doar ca ultima alternativa Idemitsu ATF HP sau Castrol Transmax J. Am fost la SMT pt schimb ulei cutie, nu gasesti uleiul original la alti retaileri. Sfatul meu este sa pui doar ce scrie in cartea masinii tale si sa ii lasi pe mecanicii care isi dau cu parerea ca ar fi mai bun uleiul X sau Y. Chiar daca e putin mai scump decat Motul Multi ATF, de exemplu, sau alte uleiuri AM,  o cutie stricata este mult mai costisitor de reparat/inlocuit. Pt o diferenta de 200-300 lei nu merita sa risti, parerea mea. Drumuri bune va doresc."
                  ;) Salutare! Ce as vrea sa stiu e cate trepte de viteza are cutia ta pt.ca eu tind sa cred ca nu e vorba chiar de aceeasi cutie dar e f.posibil sa ma insel! In carte la mine scrie astfel: "Genuine Subaru Automatic Transmision Fluid Type-HP" sau "IDEMITSU ATF HP" sau "Castrol Transmax J" sau "Pennzoil ATF-J Available only in the USA"...exact si fix asa! Deci daca ne uitam in fisa tehnica de la Motul Multi ATF in partea finala de jos la Products regasim primele 2 variante cu care ar putea fi inlocuit uleiul deci consider ca mai degraba asta e ceea ce ar trebui pus si nu ce pun astia la reprezentanta! Ce pun ei este pt.4 trepte automat cred eu si merge si in cutia mea ca doar un motor caruia i se recomanda 5w-40 va merge mult si bine si cu 10w-40 sau 5w-30 sau 10w-50! Am deschis acest subiect pt.ca am nelamuriri si reprezentanta nu inseamna totul! Vreau sa dau bani pe ceva ce imi trebuie nu caut sa fac economie pt.ca "o cutie stricata este mult mai costisitor de reparat/inlocuit"! Sper sa fiu bine inteles si interpretat ca nu sunt Gica Contra dar inca nu sunt lamurit si de aceea suntem aici sa ne dam cu parerea si sa tragem o concluzie pana la urma asa incat...pareri...pareri... ::)

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #66 on: February 16, 2014, 22:49:01 PM »
Pe omul ala l ai sunat?

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #67 on: February 17, 2014, 15:50:41 PM »
Am cutie automata in 5 trepte, 5EAT cu sportshift iar in cartea masinii mele nu specifica Subaru ATF-HP ci doar Subaru ATF. Cand mi-au facut schimbul de ulei m-am uitat ce scrie pe cutie si nu am gasit nimic specific gen doar pt 4AT sau 5AT, ci doar ulei pt cutiile automate. In aceeasi situatie am fost si eu ca si tine, cei de la reprez nici nu au auzit de Subaru 5 ATF, le-am dat si codul uleiului si tot nu l-au gasit. Ei au doar Subaru ATF, "doar pe asta il trimite fabrica din Japonia" cf spuselor lor. Eu nu zic ca reprezentanta e cea mai ce dar doar la ei am gasit ulei Subaru ATF si culmea la un pret rezonabil.

E o intreaga incurcatura cu masinile care au cutie 5EAT, la unii in manual scrie de ATF-HP la unii doar ATF. Din ce am citit pe legacygt.com toate masinile de dupa 2006 (si cele AT in 4 trepte) ar trebui sa foloseasca ATF-HP, dar asta in USA. Din pacate forumurile din Europa sunt sarace in info, cutiile AT in 5 trepte sunt foarte rare si de aici lipsa de informare.

Mai e un mic amanunt important de care nu prea se tine cont pe aici pe la noi. Subaru nu recomanda sa pui ulei sintetic in cutia de viteze, info citita pe legacygt.com.

Daca ai mai multe info sau poti sa afli de unde putem achizitiona Subaru 5 ATF da de stire. Eu am incercat sa aduc din Rusia, Arabia Saudita Subaru 5ATF dar fara succes.


Legacy 3.0R

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #68 on: February 17, 2014, 21:42:04 PM »
Revin cu o precizare: masina mea e facuta pt piata din Arabia Saudita, posibil sa aiba cerinte diferite fata de cele fabricate pt celalate piete.
Legacy 3.0R

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #69 on: February 17, 2014, 21:45:06 PM »
Posibil.Alt climat.Alt ulei.

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #70 on: February 17, 2014, 22:11:22 PM »
Pe omul ala l ai sunat?
Salut! Mai pe scurt nu l-am sunat ca imi e rusine sa apelez asa omu fara sa-l stiu! Poate imi fac curaj...

celalalt

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #71 on: February 17, 2014, 22:27:19 PM »
Fa ti curaj.Poate cine stie.Nu strica sa ncerci.

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #72 on: February 17, 2014, 22:30:30 PM »
Revin cu o precizare: masina mea e facuta pt piata din Arabia Saudita, posibil sa aiba cerinte diferite fata de cele fabricate pt celalate piete.
Salut! Desi urasc a sta pe net am studiat vreo 2 ore si concluzia e lunga! Daca ai 5 trepte e posibil sa ai cutie ca a mea...nu stiu multe detalii gen coduri la cutii ca sa fiu f.sigur! Oricum chiar si pt.Legacy H6 5EAT de dupa 2006 am gasit ca se foloseste tot HP! HP am gasit pe Ebay.de dar in SUA si costa 70 euro+120 transport transformat in Litri vine cam 11,5! Uite un citat de la un dealer din SUA:"First, Subaru does not use or recommend use of synthetic fluids in any of our vehicles. HP is a different grade of automatic transmission fluid than Dexron III, but both are conventional. Use of conventional or synthetic is up to the owner but Subaru always uses conventional.

HP has different frictional properties than Dexron III. Previously, Dexron was required for 4-speed automatics and HP for 5-speed automatics. Our engineers found that the properties of HP worked better with the clutch materials in the 5-speeds. For 2006, HP is required for all transmissions.

This could be as a result of changes in the clutch properties, tighter tolerances, and lubrication requirements. You should not use Dexron in your 2007." Deci ei nu recomanda cum bine ai zis si tu uleiul sintetic dar zice destul de clar ca pt.5EAT trebuie HP! Si atunci ce sa aleg?

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #73 on: February 17, 2014, 23:04:20 PM »
Pai e clar la tine trebuie neaparat Subaru ATF-HP cum scrie si in cartea masinii. La mine...nu stiu ce sa mai cred, in carte scrie Subaru ATF dar in SUA se foloseste ATF HP. As vrea sa cred ca am facut o alegere buna dand crezare cartii masinii. Om trai si om vedea.
Legacy 3.0R

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #74 on: February 17, 2014, 23:10:04 PM »
Mda...am tema de gandire... De mers merge si la mine si chiar bine...

Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #75 on: February 18, 2014, 09:41:11 AM »
Pai daca ai gasit pe cineva care livreaza si in Romania ne putem baga la un grup-buy. Poate mai gasim doritori.
Legacy 3.0R

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #76 on: February 18, 2014, 10:44:30 AM »
Nu am gasit pt.ca nu am cumparat niciodata decat prin altcineva din Germania caruia sunt convins ca i.ar trimite si el se pricepe la asta! Vreau sa iau legatura azi maine cu el! Daca stii pe cineva cu card si care sa mai fi cumparat astfel si eu as prefera sa se rezolve astfel dar trebuie vazut daca ala trimite in RO! Tinem legatura!

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #77 on: February 18, 2014, 12:48:41 PM »
daca doriti pentru un group buy as putea sa intreb daca va pot aduce eu... doar sa va hotarati sa imi ziceti exact ce ulei doriti, si daca pot dupa imi ziceti cantitatea...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

shpan

  • 20
  • Tribeca B9 , Justy
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #78 on: February 18, 2014, 13:50:29 PM »
daca doriti pentru un group buy as putea sa intreb daca va pot aduce eu... doar sa va hotarati sa imi ziceti exact ce ulei doriti, si daca pot dupa imi ziceti cantitatea...
Mare domn! Este vorba despre uleiul "SUBARU ATF-HP" exact asa! Un bidonas are 0,946 litri si sunt ambalate cate 12 buc./cutie! F.simplu pe google imagini de identificat! Pe mine m-ar interesa cel putin o cutie completa! Asteptam vesti bune! ;)

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: Informatii uleiuri
« Reply #79 on: February 23, 2014, 23:08:47 PM »
M-as baga si eu, tot la un bax intreg, adica 12 flacoane.