problema directie subaru impreza wrx
Subaru club Romania

problema directie subaru impreza wrx

clau

  • 166
problema directie subaru impreza wrx
« on: January 22, 2013, 23:34:32 PM »
As avea nevoie de un mic sfat pentru ca de ceva timp nu reusec sa rezolv o problema pe care o am la subaru meu wrx 2007. Atunci cand virez stanga-dreapta, pe loc sau in mers, volanul vibreaza foarte rau, rotile fata de asemenea vibreaza. Cand masina este suspendata de puntea fata si iau volan stanga dreapta, totul merge perfect.

Am schimbat uleiul servo - nici un rezultat
am schimbat pompa servo cu una second + curea servo noua - nici un rezoltat
am dat caseta de directie jos, au fost inlocuite ceva garnituri, a fost verificata daca tine presiune si tinea ( nu stiu daca s-a verificat caseta si cu contra, sincer nu ma pricep) insa la fel nici un rezultat...

masina face la fel, volanul si rotile fata vibreaza vilolent cand iau stanga-dreapta

in linie dreapta masina merge perfect

ajutati-ma cu o idee ceva...ce nu merge ? caseta ? pompa, altceva ?

Multumesc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #1 on: January 23, 2013, 10:13:36 AM »
Mutat in sectiunea Discutii despre Impreza WRX si STI.

Mai multi au avut problema asta si au spus ca dupa ce s-a strans cureaua de accesorii mai tare s-a rezolvat. De curand am patit si eu acelasi lucru dar s-a rezolvat de la sine. In cazul meu era aer pe instalatie intrucat nivelul lichidului se ridicase peste maxim, dar dupa ce am mers cativa km si am tot luat de volan nivelul a coborat sub maxim si totul a revenit la normal.

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #2 on: January 23, 2013, 20:43:14 PM »
problema este din caseta ,de la supapele care inchid si deschid circuitul uleiului de servo in functie de viraj;de obicei se rezolva de la sine; am intampinat problema asta in urma cu o luna la un rover,tipul "dispunea" si am rezolvat-o prin schimbarea casetei;mentionez k s-a schimbat prima data pompa servo cu o alta functionala de pe alta masina

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #3 on: January 23, 2013, 21:42:23 PM »
am demontat iar tot si maine duc la verificat caseta de directie, pompa servo si conductele servo

cureaua era stransa era prea frumos sa fie aia problema

nu cred ca are cum sa-si revina singura...masina face foarte foarte urat cand virez vibreaza rotile si caseta violent as putea spune...nu se poate conduce in stare aia

sper sa aflu un raspuns maine ce nu merge

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #4 on: January 23, 2013, 21:52:00 PM »
Vezi ca vineri trece coloana subarufanclub prin Valcea. Poate ne faci cu mana :D

Revenind la subiect, daca iti zic maine ca e totul in regula incearca sa mergi cu ea putin. La mine batea asa tare ca la niste linii de tramvai am crezut ca dau cu volanul direct de asfalt. Cand luam de volan pe loc sareau rotile si la bracat maxim sarea urat volanul, de parca mai era o mana pe el si tragea invers decat mainile mele. Am condus cam...  9-10km asa apoi am lasat-o nemiscata o noapte. A 2-a zi era totul normal. A trecut o saptamana de atunci si am mai mers ceva km. Totul e bine.

Bafta! Sper sa o rezolvi repede!

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #5 on: January 23, 2013, 22:02:08 PM »
multumesc Mihai de invitatie dar incerc sa fac masina si sa vin cu voi asa r fi cel mai frumos

maine sunt in bucuresti cu piesele sa vad ce gasesc in neregula la ele, si seara le montez la loc

de mers am mers cu masina nu foarte mult cei drept dar s-a mers cu ea, nu cred ca isi poate reveni singura

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #6 on: January 23, 2013, 23:19:55 PM »
Chiar daca isi revine singura miraculos tot esti curios sa vezi ce a cauzat simptomele, asa ca succes si tine-ne la curent.
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #7 on: January 24, 2013, 17:23:36 PM »


piesa 34113 unde am pus sageata POSIBIL sa aiba un mic joc si de acolo sa fie totul

restul casetei si pompa se pare ca functioneaza

ce fac cumpar doar piesa si o inlocuiesc sau toata caseta ?

pret caseta completa 6.100 lei

caseta din imagine este pentru masinile cu volan pe dreapta, m-am grabit cand am cautat o fotografie, dar asa ca idee se intelege
« Last Edit: January 24, 2013, 17:54:28 PM by clau »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #8 on: January 25, 2013, 00:10:10 AM »
inlocuieste doar piesa care e de vina.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #9 on: April 11, 2013, 10:38:45 AM »
revin cu problema la servo directie pe care se pare ca nu am rezolvat-o

in filmuletul de mai jos se poate vedea cum facea masina acum o luna

https://docs.google.com/file/d/0B5FRbjYEqivWa2RoM2FnaDllUVk/edit?pli=1

dupa ce am schimbat si pompa servo si casta de directie tot am unele vibratii in volan. Aer in instalatia servo nu este cel putin nu se vede in vas. Mai am de schimbat un singur furtun de la servo spre pompa si cateva cleme si nu stiu ce sa-i mai fac sa-si revina.

Uleiul servo am folosit Motul multi atf

aerisirea instalatie servo s-a facut cu rotile suspendate, nu in sarcina. Vibratii mici in volan apar cu rotile suspendate cand virez stanga-dreapta

S-a mai confruntat cineva cu probleme asemanatoare la servo directie ? Exista o anumita procedura care trebuie respectata cand se schimba uleiul din sero directie ? Trebuie mers cu masina o perioada de timp pana sa isi revina ?




Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #10 on: April 11, 2013, 23:02:35 PM »
Te ai uitat la planetare
« Last Edit: April 11, 2013, 23:17:44 PM by impreza 01 »
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

celalalt

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #11 on: April 11, 2013, 23:14:22 PM »
Nu prea are legatura.Aia e o presiune neconstanta i pompa si sau servo....Incearca la un preot...glumesc.Mai intreb si eu stg dreapta si ma dau maine cu parerea....

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #12 on: April 12, 2013, 09:42:10 AM »
vezi si cu alte cauciucuri

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #13 on: April 12, 2013, 20:25:38 PM »
planetarele sunt verificate si din cate am inteles e totul in regula

exclus varianta cu cauciucuri, trepidatul volanului apare si cand masina este suependata de puntea fata si rotesc stanga-dreapta

o presiune necontanta aia am spus si noi ca e, dar in afara de un furtul pe care o sa l schimb saptamana viitoare restul traseului e format din niste conducte metalice

varianta cu preotul e de luat in calcul


celalalt

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #14 on: April 12, 2013, 23:08:06 PM »
Fulia pe pompa...cureaua...uleiul...sa dea naiba daca stie cineva sa mi spuna ce ar putea avea.Jde mecanici si toti ridica din umeri.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #15 on: April 13, 2013, 02:14:24 AM »
este pompa de servo este defecta ! ce ai luat la sh ai avut ghinion sa iei una la fel ca a ta !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

clau

  • 166
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #16 on: April 13, 2013, 10:20:48 AM »
am pus si pompa second dar am schimbat-o si pe aia din nou, acum pompa de servo e noua, curea noua

daca este aer in instalatia servo ar trebui sa se vada in vas. Ei bine bulele din vas dispar dupa 5-6 rotiri de volan la maxim. Sunt oricum sanse sa fie ceva aer care sa dea peste cap instalatia servo. Pompa servo nu face zgomot

Am incercat sa merg cu masina si vibratiile nu au disparut.

Daca mai sunt ceva ideei va rog sa mi scrieti aici poate este ceva la ce nu ne-am gandit

Numai bine

celalalt

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #17 on: April 13, 2013, 11:05:21 AM »
Preot...clar preot...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #18 on: April 13, 2013, 11:19:17 AM »
ai pus acelasi ulei ca si prima data ? ciudata treaba :|
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: problema directie subaru impreza wrx
« Reply #19 on: April 13, 2013, 15:40:15 PM »
La alternator e totul in regula?