Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
Subaru club Romania

Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele

Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #20 on: September 23, 2015, 15:28:54 PM »
Legacy 3.0R

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #21 on: September 23, 2015, 17:08:46 PM »
Din reflex am pus "r"ul la sfarsit, de fapt intrebarea ii era adresata lui Foreste, el avea problema :) Da e bine de stiut ca nu suntem singurii :)
Alin, tu parca tot crem ai interiorul, ca stiu ca ai fi fost dispus la un schimb cu George (grinch) cu al lui interior negru, daca retin bine

Fix pe dos... dar mi-a trecut intre timp. M-am convins ca macar la aspect negrul sta mai bine.  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #22 on: September 23, 2015, 17:22:56 PM »
Din reflex am pus "r"ul la sfarsit, de fapt intrebarea ii era adresata lui Foreste, el avea problema :) Da e bine de stiut ca nu suntem singurii :)
Alin, tu parca tot crem ai interiorul, ca stiu ca ai fi fost dispus la un schimb cu George (grinch) cu al lui interior negru, daca retin bine
Da, am in continuare pata de la mizeria aia de deodorant lichid (de atunci folosesc doar din alea cu gel), plus niste usoare urme de uzura la scaunul soferului pe partea dinspre usa ca de partea aia te freci (!!! :D ) mai des cand te pui cucuru pe scaun. Pata de deodorant lichid s-a mai inchis la culoare si se vede destul de putin acum, de aia - si de lene - am cam lasat-o balta momentan.
Vazusem o serie de tutoriale "do it yourself", ceva de genu' astuia (nu ii fac reclama si nu le folosesc produsele :) ):



In rest, Mr. Leather la fiecare spalare/curatare interioara, umpic diluat de carpa umezita deja. Merge si pe plastice cu acelasi succes.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #23 on: September 23, 2015, 19:14:16 PM »
De la Colourlock ma tot tin si eu sa cumpar kitul de reconditionare, deocamdata pentru volan, dar nici ca mi'am facut timp, nici macar sa il comand, poate ca daca l'as fi avut prin casa deja il foloseam pana acum.

Charme kit de la Mafra l'am luat si eu inaintea celui de la Leatherique, dar ala chiar nu m'a impresioant deloc. Acum, daca ma gandesc mai bine, poate de aceea nici cel de la Leatherique nu a scos prea multa mizerie, o scosese inaintea lui cel de la Mafra (dar nici atunci prea mult)

Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #24 on: October 12, 2015, 08:37:43 AM »
Stie cineva o firma care reconditioneaza scaune auto? Si nu ma refer la tapiterie, ci la scheletul metalic al scaunului! De ceva timp, scaunul stanga fata, scoate zgomote ciudate si am observat ca spatarul are un joc, spre deosebire de cel dreapta fata, care e fix!

Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #25 on: October 12, 2015, 13:33:56 PM »
Posibil ca jocul sa nu poata fi eliminat decat prin sudarea intr'o pozitie fixa. Din ce vad aici nu prea exista piese de schimb pentru cadrul in sine. Poti intreba la orice firma care face tapiserii auto, ei oricum trebuie sa stie cum se scoate tapiseria si sa vada care sunt problemele, iar mai departe un strungar/sudor/tinichigiu ar putea gasi solutia

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #26 on: October 12, 2015, 20:52:06 PM »
are niste bucsi de plastic si alea se uzeaza si creaza acel joc (nu scartie )
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #27 on: October 13, 2015, 11:12:04 AM »
Spatarul are un joc lateral mai mare fata de cel al scaunului din dreapta si in viraje, uneori, aud cate o pocnitura mai infundata!

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Reconditionare/înlocuirea partiala tapiterie piele
« Reply #28 on: February 09, 2016, 17:51:46 PM »
foarte buni dar foarte scumpi ... http://www.pieleauto.ro/

slk facut la ei a iesit mortal ...
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY