95 JDM WRX...white samurai
Subaru club Romania

95 JDM WRX...white samurai

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #20 on: February 18, 2013, 14:23:19 PM »
Pana acum este o liga mult inferioara, mai, mai putin la capitolul confort, in rest, acceleratie, stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate, consum, costuri de exploatare...honda conduce detasat...

Stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate? Putem incepe a neverending story

La un k20, elemente de carbon si golita toata, normal ca alearga pe 400m (putin mai tare decat un c20xe ;D)
Daca ai investi in Subaru cat ai investit in Honda, ti-ai schimba parerea..

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #21 on: February 18, 2013, 14:26:29 PM »
Deocamdata ramane o masina confortabila, in 4 usi...deci masina de familie care stranuta (asa spune fiul meu...) Ma gandesc la o solutie de soft, cu maxim 1.2 bar, si la o eventuala conversie la rwd...
RWD? Ah cmooooon!Pentru aia exista BMW, Nissan, etc.
... sau BRZ!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #22 on: February 18, 2013, 14:27:39 PM »
Pana acum este o liga mult inferioara, mai, mai putin la capitolul confort, in rest, acceleratie, stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate, consum, costuri de exploatare...honda conduce detasat...

despre ce honda vorbesti? pentru ca singurul model sport cu adevarat de la honda e S 2000 -ul  ... pentru mine cel putin...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #23 on: February 18, 2013, 14:29:37 PM »
Pana acum este o liga mult inferioara, mai, mai putin la capitolul confort, in rest, acceleratie, stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate, consum, costuri de exploatare...honda conduce detasat...

despre ce honda vorbesti? pentru ca singurul model sport cu adevarat de la honda e S 2000 -ul  ... pentru mine cel putin...

+1

Deocamdata ramane o masina confortabila, in 4 usi...deci masina de familie care stranuta (asa spune fiul meu...) Ma gandesc la o solutie de soft, cu maxim 1.2 bar, si la o eventuala conversie la rwd...
RWD? Ah cmooooon!Pentru aia exista BMW, Nissan, etc.
... sau BRZ!  ;)
Oooooops, am uitat de ala!!! :-[

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #24 on: February 18, 2013, 14:55:24 PM »

Asta e honda, Eg cu k20 swap...s2000-ul joaca la grupa mica...

Cat despre rwd...am o mare problema, nu prea suport sa am o masina comuna, folosita de toti...de aceea as prefera subaru rwd, pentru ca nu este ceva ce vezi in fiecare zi, ca un bmw, nissan...etc...

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #25 on: February 18, 2013, 14:59:59 PM »
Pana acum este o liga mult inferioara, mai, mai putin la capitolul confort, in rest, acceleratie, stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate, consum, costuri de exploatare...honda conduce detasat...

Stabilitate, manevrabilitate, fiabilitate? Putem incepe a neverending story

La un k20, elemente de carbon si golita toata, normal ca alearga pe 400m (putin mai tare decat un c20xe ;D)
Daca ai investi in Subaru cat ai investit in Honda, ti-ai schimba parerea..
Nu o sa mai investesc niciodata foarte mult intr-o masina cu reputatie de nefiabilitate, am mai avut o experienta neplacuta cu un nissan 300zx 3000v6 twinturbo, la care am renuntat dupa 7 ani, 7 motoare si peste 35000 euro investiti...
Nu imi mai permit sa arunc cu banii in motoare "nesanatoase"...prefer sa continui investitia in honda sau sa incep alta investitie in alta honda...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #26 on: February 18, 2013, 15:00:48 PM »
Marfa... zici ca e pe zapada!  :)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #27 on: February 18, 2013, 15:06:53 PM »
Vad ca esti arhiconvins de nefiabilitatea Subaru, ce te-a facut totusi sa mergi pe drumul asta?
Intra putin in detalii te rog, n-am ochelari de cal stiu sa apreciez si alte marci in afara de Subaru, sunt in schimb curios ce te nemultumeste la aceasta marca, daca e sa ne luam dupa ce auzim, putine scapa de critici.

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #28 on: February 18, 2013, 15:11:13 PM »

Asta e honda, Eg cu k20 swap...s2000-ul joaca la grupa mica...



Pai daca tin minte bine pe unde am intalnit honda asta la autoslalom in principal am castigat in fata ei cu WRX -ul meu ;D ;D

Am mai vazut Subaru cu tractiune spate...nu-i foarte greu de facut...am un prieten bun care chiar a facut aceasta modificare pentru cineva!!!
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #29 on: February 18, 2013, 15:22:39 PM »
motorul de 2.0 la subaru daca il faci bine de la inceput nu are moarte !!!
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #30 on: February 18, 2013, 15:24:30 PM »
Din doua gc8-uri, unul wrx si unul sti, nu mai functioneaza decat unul, iar al meu nu a prea fost utilizat, deci 50% procent de fiabilitate...
Din12 honde cu diverse motorizari, toate functioneaza in regim de xploatare maxima...
@adi_viteza... nu confunda autoslalomul pe circuit cu indemanarea...la amckart am venit in cea mai ciudata configuratie...gume pzero nero, suspensie stock inmuiata si suprainaltata, tot circuitul a trebuit sa il fac in treapta 3 si 4 sub vtec din lipsa totala de aderenta...
Pe 30 martie reincepe campionatul de autoslalom, sper sa fiu gata in noua configuratie...

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #31 on: February 18, 2013, 15:38:39 PM »
Daca era vorba de masini noi intelegeam, dar asa calculul tau e cel putin naiv
Cred ca avem diferite definitii in ceea ce priveste termenul de fiabilitate
Totul e relativ cand e vorba de intretinere, la sute de mii km si alergaturi prin tari straine
Care este nemultumirea la stabilitate si manevrabilitate?


Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #32 on: February 18, 2013, 15:53:08 PM »
Wrx-ul meu are 120 mii km, sti-ul are 130 mii...
Honda mea e singura cu sub 100 de mii, restul sunt peste 200 de mii...
Manevrabilitate...la honda ai un kart feeling, la subaru feelingul este de autobuz articulat
Stabilitate...la fel...
La amckart Vali Porcisteanu a declarat wrx-ul meu ca cea mai plictisitoare masina pe care a condus-o vreodata, iar reactia lui Liviu Savu la volanul hondei a fost: cand apas pe acceleratie mi se scoala p*** , subaru e bun sa il dai nevestei sa mearga la piata...

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #33 on: February 18, 2013, 16:01:37 PM »
Normal ca ai senzatii intr o masina modificata din cap pana in picioare (vorba vine) si intr una stock de acum 10 ani +, nu.
Iar comparam mere cu pepeni!!
Ia vezi Honda ta vs Impreza lui Mirea, ca tot suntem buni la aberat.
O fi Honda mega masina, probabil din cauza asta dispare pe an ce trece din campionatele de raliu sau cnvc, si alea in clasa mica.

Ca sa inchei intr o maniera amuzanta
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e...?
« Last Edit: February 18, 2013, 16:04:49 PM by paulwhp »

celalalt

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #34 on: February 18, 2013, 17:24:37 PM »
Ce rau esti.... ;D ;D ;D

KET

  • 3921
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #35 on: February 18, 2013, 17:39:46 PM »
Vorba lu' Paul, nu inteleg cum poti compara mere cu pepeni.
Si nu inteleg de ce ti-ai lua o masina din 95, despre care ai o impresie foarte proasta, ca sa o sonduca sotia. Existe variante mai feminine...
Oricum, bafta cu masina si cu tot ce ti-ai propus cu/la ea. Probabil bafta la vanzare din ce vad in primele 10 posturi ale tale.  ;)

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #36 on: February 18, 2013, 18:11:15 PM »
M-ati inteles gresit, nu sunt subaru hater, si masina nu este si nu va fi de vanzare...
Am o obsesie cu fiabilitatea, asta recunosc, dar iubesc masinile, exclusiv japonezele...
Wrx-ul asta imi place, dar poate sa mearga mult mai tare, si sa stea mult mai bine pe strada...asta o sa se si intample, usor usor...
Tot ce sper este sa nu bubuie...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #37 on: February 18, 2013, 18:13:46 PM »
Nu mai sariti asa pe om.  E normal sa ti se para moale o masina stock pe partea de suspensie daca vii de pe o bombita pregatita pentru concursuri. Cu ceva munca pe sub masina o sa o faca asa cum ii place si o sa isi schimbe parerea.  Si ca sa o faci RWD e pacat desi e mai ieftin ca sa obtii comportamentul dorit. Cu transmisia corecta poti sa faci masina sa fie AWD si totusi tail happy.  

[ Invalid YouTube link ]

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #38 on: February 18, 2013, 18:29:38 PM »
Impresia mea este ca la mine trage prea tare fata...la fel mi-a spus si porcisteanu...

Răspuns: 95 JDM WRX...white samurai
« Reply #39 on: February 18, 2013, 19:48:40 PM »
Nu mai sariti asa pe om.  E normal sa ti se para moale o masina stock pe partea de suspensie daca vii de pe o bombita pregatita pentru concursuri. Cu ceva munca pe sub masina o sa o faca asa cum ii place si o sa isi schimbe parerea.  Si ca sa o faci RWD e pacat desi e mai ieftin ca sa obtii comportamentul dorit. Cu transmisia corecta poti sa faci masina sa fie AWD si totusi tail happy.  

[ Invalid YouTube link ]
0:43 - 0:52 Sublim!!!!!!