AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
Subaru club Romania

AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic

puiu

  • 787
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #40 on: September 08, 2016, 13:05:52 PM »
Singura masina civila vazuta la ciucas a fost un touareg condus de o doamna.
Orice masina poate mai mult decat arata. Totul depinde de sofer si cat e dispus sa ii dea.

burtal

  • 444
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #41 on: September 08, 2016, 14:08:32 PM »
vorbim de cabana asta nu ? https://goo.gl/maps/jw8WwDqdnE72

de pe harta nu pare foarte virajat drumul ... eh in fine, nu e threadul potrivit oricum

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #42 on: September 08, 2016, 15:23:29 PM »
vorbim de cabana asta nu ? https://goo.gl/maps/jw8WwDqdnE72

de pe harta nu pare foarte virajat drumul ... eh in fine, nu e threadul potrivit oricum

Intr-adevar, aceasta este cabana si cu putina atentie drumul este abordabil pentru masini cu tractiune integrala.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #43 on: September 08, 2016, 15:25:31 PM »
Ba de ce sa nu fie potrivit?  :)
Acea cabana. Si nu e vorba de viraje (desi exista si un viraj meserias aproape sus de tot) ci de inclinatia drumului.
Pun aceasta poza, insa nu uita ca in poza nu se simte nici pe departe realitatea.



Uita-te la pozitia picioarelor sotiei, cea cu sapca rosie. Practic zici ca coboara niste trepte.
« Last Edit: September 08, 2016, 15:27:10 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #44 on: September 08, 2016, 15:37:55 PM »
A venit toamna si in curand cromatica peisajului va incepe sa capete nuante de tablou neo-impresionist marcat de diviziuni pointiliste.
Ce ne impiedica sa facem o vizita la Cabana Ciucas? Daca sunt amatori ii astept sa ma contacteze.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #45 on: September 08, 2016, 16:12:29 PM »
Ultimul viraj este cel mai dificil. Cand am fost anul trecut bolovanii erau mari si coborarea este abrupta, astfel incat conteaza foarte foarte mult anvelopele, indiferent ca este AWD, X-Drive sau 4Matic.

burtal

  • 444
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #46 on: September 08, 2016, 17:37:41 PM »
pana la urma e threadul de VS :D  poate fi si om VS munte sau masina VS munte dar....  

mai degraba ati face un thread nou cu propuneri de iesiri, si apoi poze de pe trasee, si eventual recomandari  pentru cei care vor urma ... as urmari threadul cu interes ...pana m-oi dota si eu

ceva de genul :
traseul de la x la y ,
durata x ore
dificultate mare, mica, 
drum acoperit cu, macadam , noroi , etc
portiuni dificile  cam unde, cate
eventual pret la cabana si la un suc, bere
........
« Last Edit: September 08, 2016, 17:43:37 PM by burtal »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #47 on: September 08, 2016, 20:21:56 PM »
"Brutalul" nostru coleg  ;D are dreptate si personal salut initiativa sa pe care mi-o voi insusi in urmatoarele comentarii privind drumurile parcurse.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #48 on: September 08, 2016, 22:57:41 PM »
Ba de ce sa nu fie potrivit?  :)
Acea cabana. Si nu e vorba de viraje (desi exista si un viraj meserias aproape sus de tot) ci de inclinatia drumului.
Pun aceasta poza, insa nu uita ca in poza nu se simte nici pe departe realitatea.
...
Uita-te la pozitia picioarelor sotiei, cea cu sapca rosie. Practic zici ca coboara niste trepte.

In poza nu se vede prea clar panta,  dar pare f. abrupta.  Eu cred ca  un Subaru o urca fara probleme, eventual pe Low daca pe N sau in 1 tuseste.  Eu cu Forestierele mele am urcat pe pante mai abrupte  (daca ochiul nu ma inseala)
Si eu mai cred ca daca masina armatei a urcat,  apai un Subaru e mai bun de-atata !   8)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #49 on: September 08, 2016, 23:45:45 PM »
Probabil un Subaru cu reductor sau ceva automata ar fi indicat, eu cu XT'ul probabil as avea emotii. Daca mai e si ud pe jos, distractia e garantata, indiferent de sens  ::)

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #50 on: September 08, 2016, 23:50:18 PM »
De ce sa ai emotii?? XT in treapta intai trage mai bine la turatii mici decat 2.0 aspirat cu reductorul cuplat.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #51 on: September 09, 2016, 00:09:13 AM »
Probabil un Subaru cu reductor sau ceva automata ar fi indicat, eu cu XT'ul probabil as avea emotii. Daca mai e si ud pe jos, distractia e garantata, indiferent de sens  ::)
Nu ai avea emotii. Daca ai cauciucuri bune, urci fara probleme.  Eu cred ca ar trebui sa  ai emotii la coborare, deoarece franele vor fi mult mai solicitate decat motorul si tractiunea la urcare.

L.E. -  am gasit asta pe YouT.  (mai sant si altele)
 
               

Uitati-va si voi ce masini urca si coboara pe acolo (Hyundai,  Duster ,...)
Pai voi cu Subaru va faceti griji ??   :o  Aveti Subaru, ce teava mea de esapament ??   ;D
« Last Edit: September 09, 2016, 02:10:36 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #52 on: September 09, 2016, 06:23:34 AM »
Am condus ultimele două generații de ML pe drumuri forestiere și de căruță și am rămas plăcut impresionat. Mașina știe și poate foarte multe foarte bine în termeni de 4x4. Vorba unui prieten, păcat că nu va vedea altceva decât asfalt și mall în 99% din cazuri, pentru că e extrem de capabilă.

Și... http://jalopnik.com/national-hero-who-off-roads-a-porsche-cayenne-turbo-wil-1786384594

Răspuns: Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #53 on: September 09, 2016, 07:16:17 AM »
De ce sa ai emotii?? XT in treapta intai trage mai bine la turatii mici decat 2.0 aspirat cu reductorul cuplat.
Este exact invers treaba   ;)
Xt are cuplu mai prost decât un aspirat până la turația în care intră turbina.

Ooopsie, wrong chart, o găsesc pe aia care trebuie și o postez.   :)

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #54 on: September 09, 2016, 09:20:34 AM »
Dragos, nu stiu pt ce generatii de motoare ai graficele alea, par sa fie generatiile noi, dar chiar si asa, turbo-ul are la 1000 de ture cuplu cat are aspiratul maximum...  :D
Sau nu mai stiu eu sa citesc grafice?  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #55 on: September 09, 2016, 10:33:39 AM »
Trebuie turbo pentru ca altitudinea este un factor important in acea urcare. Motorul ramane usor fara aer la 1800m si la acele pante si regim de turatie joasa este greu cu un aspirat.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #56 on: September 14, 2016, 14:34:08 PM »
Cica asta este competitor pentru Outback :D Ia uitati cum dau in gol rotile din fata la nesfarsit pana se trezeste sistemul sa mute niste putere pe spate.

https://youtu.be/GOrOlx8TcCg

burtal

  • 444
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #57 on: September 14, 2016, 17:27:05 PM »
mda, cica haldexul V asta nou ar fi si mai laggy ca celelate generatii. din ce am citit nu ar mai fi sistemul hidraulic care tinea sistemul "amorsat" ca sa zic asa ... acu tre sa fie diferenta mare de viteza intre punti care sa antreneze ambreajele alea centrifugal... de aici si lag marit






laddu

  • 225
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #58 on: September 14, 2016, 22:49:13 PM »
A venit toamna si in curand cromatica peisajului va incepe sa capete nuante de tablou neo-impresionist marcat de diviziuni pointiliste.
Ce ne impiedica sa facem o vizita la Cabana Ciucas? Daca sunt amatori ii astept sa ma contacteze.

Scuze pentru poluarea topicul, dar tin sa raspund ca eu as fi tentat sa fac o urcare cu XT-ul :) Nu are thread inca, o sa-i fac poze zilele astea :D

burtal

  • 444
Răspuns: AWD vs. xDrive vs. Quattro vs. 4Matic
« Reply #59 on: October 12, 2016, 11:23:17 AM »
https://youtu.be/YT2Fm6BwIIs?t=5m47s

noul tiguan pare destul de capabil